Sign of the City Awards 2016 sahiplerini buldu!

Sign of the City Awards 2016 sahiplerini buldu!Gayrimenkul sektörünün en saygın yarışması Sign of the City Awards (SotCA) 3. yılında, Türkiye’nin en iyi projelerini ödüllendirdi. Tüm sektörün heyecanla beklediği yarışmada, 22 dalda ödül sahibini buldu.


İnşaat ve gayrimenkul sektörünü, uluslararası normlara taşımak ve sektörü en iyiye teşvik etmek amacıyla düzenlenen “Sign of the City Awards” önceki akşam Hilton İstanbul Bomonti’de gerçekleştirildi.


Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan’ın katıldığı ve Hürriyet Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı’nın ev sahipliği yaptığı geceye; Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, AK Parti Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, Emlak Konut GYO A.Ş Genel Müdürü Murat Kurum, GYODER Başkanı Aziz Torun, İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım,  Kiptaş  Genel Müdürü İsmet Yıldırım, Lineadecor Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Ecemiş, Hyundai Elevator Türkiye CEO’su Hakan Ek, Vestel Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Tunç Berkman ile birlikte sektörün önde gelen birçok ismi katıldı. Lineadecor’un proje ortaklığında ve Emlakkonut katkılarıyla hayata geçen, EY’ın stratejik ortaklığındaki SotCA’nın bu yılki platin sponsoru Hyundai Elevator Türkiye ve Vestel oldu.


Türkiye’nin önde gelen inşaat ve gayrimenkul projeleri, Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Kentsel Tasarım Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Güzin Konuk ve Prof. Dr. Suha Özkan’ın (Dünya Mimarlık Topluluğu Kurucu Başkanı) eş başkanlığında toplanan profesyoneller ve akademisyenlerden oluşan jüri tarafından değerlendirildi. Yarışmada, 79 projenin 122 başvurusu değerlendirildi. Değerlendirme sürecinde, bu yıl ilk defa başvuru sahipleri canlı bağlantı ile jüri üyelerine projelerini ve farklılaşan yanlarını anlatma fırsatı yakaladı. Törende 22 ödül sahibini buldu.


ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI MEHMET ÖZHASEKİ:SAĞLIKLI VE KİMLİKLİ KENTLER ORTAYA ÇIKARMALIYIZ

Geceye katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki yaptığı konuşmasında sektöre hitap ederek, “Şehirler aslında insanların yansımasıdır. İçinde yaşayan insanların ilişki biçimlerini dışarıya yansıtan siluettir. Medeniyet, demokrasi kültürü şehirlerde gelişir. O şehirlerin düzgün yapılanması gerekir. Aynı zamanda canlı organizmalardır, bakım ister, iyi ve kötü günleri vardır. İnşaat sektörü çok gelişiyor. Dünyadaki ilk 250 inşaat firması arasında 42 tane Türk firması var. Bu miktarlar daha da artacaktır. Sağlıklı ve kimlikli kentler ortaya çıkaracak gücümüz olduğu inancı duyuyoruz” dedi. Önümüzdeki dönemde yapılacak çalışmalardan da bahseden Bakan Özhaseki, “Bundan birkaç ay önce inşaat sektörünün temsilcilerini davet ettik, sağolsun geldiler. Güzel öneriler sundular, inşaat sektörünü nasıl canlandırırız diye çalıştık. Müteahhitlerin ne istediği konusunda 10 madde belirledik. İçerisinde birtakım tedbir ve teşvikler var. Ekonomik kurulda görüştük, Bakanlar Kurulu’nda sıraya girdi, inşallah görüşeceğiz ve inşaat sektörünün önünü açacak tedbirleri alacağız” diye konuştu. Kentsel dönüşüm hakkında da konuşan Bakan, “Kentsel Dönüşüm yasası 2012’de çıktı ve 4 buçuk yılda 81 vilayette kentsel dönüşüm ilan edildi. Bugüne kadar başvuran konut sayısı 700 bin. 3 milyon kişiye hitap ediyor ve ne yazık ki yeterli değil. Bu sayıyı 30 milyona çıkarmamız lazım” diyerek sektöre seslendi.


AK PARTİ ŞEHİR VE KÜLTÜRDEN SORUMLU GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ÇİĞDEM KARAASLAN:ÜLKEMİZ İÇİN ORTAK DEĞERLER KURMAKLA GÖREVLİYİZ

Geceye katılan AK Parti Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, törendeki konuşmasına 15 Temmuz şehitlerini anarak başladı. Karaaslan, “Yeni hedeflere, hayallere hep birlikte devam etmemize, aslında hayata devam etmemizi sağlayan aziz şehitlerimizi anarak başlamak istiyorum. Hayata kaldığımız yerden devam ediyoruz ama eskisinden çok daha güçlü, kararlı ve iddialı olarak devam ediyoruz” dedi. Karaaslan, “Her şey hayal kurmakla başlar. Biz şehrimiz için, ülkemiz için ortak değerleri kurmakla görevliyiz. Önemli olan; önce şehir için fikir üretmek, sonra hayal kurmak ve onları gerçekleştirmek için çok güçlü irade koymak. Bütün sıkıntılara rağmen hayallerimizi gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Şehre değer katarak, ödüle layık görülen bütün projeleri tebrik ediyorum” diyerek konuşmasını sonlandırdı.


İSTANBUL BELEDİYE BAŞKANI KADİR TOPBAŞ:GELECEĞE İMZA ATTIĞIMIZIN FARKINDA OLMALIYIZ

İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş, kentsel dönüşüme vurgu yaptığı konuşmasında, “Ülkemizde kentsel dönüşüme ciddi bir ihtiyaç var. Geçmişteki yaşam alanlarımız ihtiyaçlara cevap vermiyor, onları düzeltmek için çalışma yapmak zorundayız. Bunu yaparken de teknolojiden yararlanmalıyız. Gururla ifade edebiliriz ki, hem uygulamada mimari tasarımda dünyada rekabet edebilecek hale geldik. Geleceğe imza attığımızın farkında olmalıyız. Mimarlar olarak bunun sorumluğunu taşıyoruz. Sadece ticari faaliyet olarak değil ‘kente, ülkeme ne veriyorum ne getirisi olabilir’ diye de düşünmek zorunda olduğumuzun altını çiziyorum. Bu organizasyonun gerçekleşmesini sağlayan Hürriyet grubuna da tekrar teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.


VUSLAT DOĞAN SABANCI: “HAYALLERİ GERÇEK YAPMAK İÇİN ÇALIŞACAĞIZ”

Ödül töreninin açılış konuşmasını yapan Hürriyet Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, “Siz gayrimenkul sektörünün çok değerli oyuncuları, büyük hayaller kurdunuz ve bütün yaşamımızı değiştirdiniz. Önce yaşam içinküçük kulübeler hayal ederdik, şimdi sizin sayenizde Mars’ta hayat hayal edebilecek hale geldik. Bence çok önemli başka bir gelişme de lüks kavramını bir avuç varlıklı azınlığın elinden çıkardınız ve demokratikleştirdiniz. Ayrıca sadece konfor ve teknolojik gelişmeler değil, bunların içine sanat da koydunuz. 3 yıl evvel burada bu gecenin ilkini yapmıştık. O zaman size bir söz vermiştim: Hürriyet olarak bir işe başladığımızda gelenekselleştiririz. Size söz veriyorum ki, bir daha, bir daha yapacağız. Bu sene üçüncüsündeyiz, bu sene de bu sözü size ve kendime hatırlatmak istedim. Hayalleri gerçek yapmak, daha yaşanır mekanlar oluşturmak için hep birlikte siz çalışmaya, biz ödül vermeye devam edeceğiz” dedi.


İLK KEZ CANLI BAĞLANTI İLE PROJE ANLATIMI

SotCA’nın giderek artan öneminden ve sektöre kattığı saygınlıktan bahseden Jüri Başkanı Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Kentsel Tasarım Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Güzin Konuk ise gecede yaptığı konuşmada, “Her geçen yıl gayrimenkul sektörünün her kesiminden daha fazla temsilcinin benimseyerek sahiplendiği Sign of the City Awards’ta bu yıl değerlendirme sürecinde önemli bir yeniliğe şahit olduk. Değerlendirme sürecinde, başvuru sahipleri, canlı bağlantı ile jüri üyelerine projelerini ve farklılaşan yanlarını anlatma fırsatı yakaladı. dedi. Prof. Dr. Suha Özkan gecenin önemine dikkati çekerek, “Bu yıl üçüncüsü düzenlenen SOTCA kenti simgeleyen olağanüstü bir çalışma oldu” dedi.


İnşaat ve gayrimenkul sektörünü, uluslararası normlara taşımak ve sektörü en iyiye teşvik etmek amacıyla düzenlenen gecenin sunuculuğunu Ceylan Saner üstlendi. Gecede düzenlenen çekiliş ise davetlilere renkli anlar yaşattı ve Lineadecor’un sunduğu sürpriz hediyeler de sahiplerini buldu. Tören, ödül kazananların bir araya gelerek gerçekleştirdiği toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.


Yarışma kapsamında; En İyi Konut Projeleri, En İyi Ticari Projeler, En İyi Hizmet Yapıları, Mimarlık kategorilerinin yanı sıra En İyi Kentsel Tasarım, En İyi Karma Kullanımlı Proje, En İyi Kentsel Dönüşüm Projesi, En Yeşil Bina, En İyi Pazarlama Kampanyası, En İyi Sosyal Sorumluluk Projesi kategorilerinde seçilen projeler belirlendi. Mimar ve kent plancısı Prof. Hüseyin Kaptan, Jüri Onur Ödülü’nün sahibi oldu. Jüri aynı zamanda Özel Ödüller de verdi.SIGN OF THE CITY SEÇİLEN PROJELER

En iyi Konut Projeleri KategorisiEn İyi Konut – Tamamlanmış Projeler


NEF Apartments Kemerburgaz 04-NEF


Ödül Veren: Lineadecor Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Ecemiş


En İyi Konut – Devam Eden Projeler


AND Pastel- AND Gayrimenkul


Ödül Veren: Lineadecor Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Ecemiş


En İyi Çok Katlı Konut – Devam Eden Projeler


Manzara Adalar-İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.


Ödül Veren: Hürriyet Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı


En İyi Müstakil Konut – Devam Eden Projeler


Jardin Eden Çeşme - Pana Yapı


Ödül Veren: Hürriyet Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı


En İyi Rezidans – Devam Eden Projeler


NEF Ataköy 22 - NEF


Ödül Veren: Hürriyet İcra Kurulu Başkanı Çağlar GöğüşEn İyi Ticari Projeler KategorisiEn İyi Ofis – Tamamlanmış Projeler


NEF Offices Kağıthane 11 - NEF


Ödül Veren: Hürriyet İcra Kurulu Üyesi Zeynep Tandoğan


En İyi Ofis – Devam Eden Projeler


İstanbul Tower 205 - Metal Yapı Konut


Ödül Veren: Hürriyet İcra Kurulu Üyesi Zeynep Tandoğan


En İyi Bölgesel Merkezli AVM - Devam Eden Projeler


Novada Park Şanlıurfa - Turkmall Yatırım ve Havacılık


Ödül Veren: Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin


En İyi Endüstriyel / Lojistik Yapı - Devam Eden Projeler


Dalaman Uluslararası Havalimanı Yeni Terminali - YDA Group


Ödül Veren: Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin


En İyi Karma Kullanımlı Proje - Devam Eden Projeler


Vadistanbul - Artaş & Invest Ortaklığı


Ödül Veren: Hyundai Elevator Türkiye CEO’su Hakan EkEn İyi Hizmet Yapıları KategorisiEn İyi Sağlık Binası – Devam Eden Projeler


Memorial Bahçelievler Hastanesi-Memorial Sağlık Yatırımları


Ödül Veren: Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın DoğanMimarlık Kategorisi


En İyi Mimari Tasarım (Özel Sektör) – Tamamlanmış Projeler


Bomonti Modern Palas-Extensa İstanbul Emlak Yatırım


Ödül Veren: AK Parti Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan


En İyi Mimari Tasarım (Özel Sektör) – Devam Eden Projeler


Univa Student Residence – Erkanlı Grup


Ödül Veren: AK Parti Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan


En İyi Kentsel Dönüşüm Projesi


5. Levent - Torunlar GYO & Kiptaş


Ödül Veren: İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş


En Yeşil Bina – Tamamlanmış Projeler


Gülnar Koru Evleri-Deneyim Proje Planlama


Ödül Veren: Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah DemircanDiğer Kategoriler


En İyi Pazarlama Kampanyası – Devam Eden Projeler


DKY ON Kağıthane- DKY İnşaat


Ödül Veren: Vestel Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Tunç Berkman


En İyi Sosyal Sorumluluk Projesi


TAK Kartal - Kartal Belediyesi ve Yerel Girişime Destek Platformu


Ödül Veren: Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Genel Müdürü Murat KurumSign of the City Özel Ödülü – GYODER


Ödül Veren: Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki


Jüri Onur Ödülü – Prof. Hüseyin Kaptan


Ödül Veren: Jüri Eş Başkanı Prof. Dr. Suha Özkan


Jüri Özel Ödülü: Milos Park Homes- Kıbrıs Developments


Ödül Veren: Jüri Eş Başkanı Prof. Dr. Suha Özkan


Jüri Özel Ödülü: Diyarbakır Ziya Gökalp Müzesi Restorasyonu- Türkiye Seyahat Acentaları Birliği


Ödül Veren: Jüri Eş Başkanı Prof. Dr. Güzin Konuk


Sosyo-Kültürel Yapı Jüri Özel Ödülü: Kazakistan Milli Müzesi- YDA GroupÖdül Veren: Jüri Eş Başkanı Prof. Dr. Güzin KonukHaber Hürriyet'te şöyle yer aldı;


Hürriyet öncülüğünde düzenlenen gayrimenkul yarışması Sign of the City Awards’da sonuçlar açıklandı. Bu yıl 3’üncü kez düzenlenen yarışmada 22 ödül sahibini buldu. Törene katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki inşaat sektörünü canlandıracak yeni düzenlemelerin müjdesini verdi ve “Türkiye’de inşaat sektörünün önü açık” dedi.


İNŞAAT ve gayrimenkul sektörünü, uluslararası normlara taşımak ve sektörü en iyiye teşvik etmek amacıyla Hürriyet tarafından düzenlenen Sign of the City Awards (SotCA) önceki akşam Hilton İstanbul Bomonti’de gerçekleştirildi. Gayrimenkul sektörünün en saygın yarışması Sign of the City Awards 3’üncü yılında, Türkiye’nin en iyi projelerini ödüllendirdi. Tüm sektörün heyecanla beklediği yarışmada, 22 dalda ödül sahibini buldu.YOĞUN KATILIM OLDUDoğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan’ın katıldığı ve Hürriyet Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı’nın ev sahipliği yaptığı geceye; Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, AK Parti Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz ile gayrimenkul sektörünün önemli dernek başkanları ve temsilcileri katıldı. Lineadecor’un proje ortaklığında ve Emlak Konut GYO katkılarıyla hayata geçen, EY’ın stratejik ortaklığındaki SotCA’nın bu yılki platin sponsoru Hyundai Elevator Türkiye ve Vestel oldu. Türkiye’nin önde gelen inşaat ve gayrimenkul projeleri, Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Kentsel Tasarım Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Güzin Konuk ve Dünya Mimarlık Topluluğu Kurucu Başkanı Prof. Dr. Suha Özkan’ın eş başkanlığında toplanan profesyoneller ve akademisyenlerden oluşan jüri tarafından değerlendirildi. Yarışmada, 79 projenin 122 başvurusu incelendi.


İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN ÖNÜ AÇIK

Geceye katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki sağlıksız ve kimliksiz kentlere sahip olduğumuza dikkat çekti. Bunları düzeltmek için önemli çalışmalar yaptıklarını beliten Bakan Özhaseki, “ 2012’de çıkan kentsel dönüşüm yasasında bugüne kadar 3 milyon insanı etkileyecek alanda çalışma yapılmış. Elbette bu yeterli değil, hızlandıracağız. Parsel bazında yoğunluk vermeye karşıyız. 2 olan yere 4 emsal, 4 olan yere 8 isteniyor. Ama altyapı aynı. Bu çektiğimiz çilenin 2 katına çıkması demek” dedi. Türkiye’de inşaat sektörünün önünün açık olduğunu vurgulayan Bakan Özhaseki, “Avrupa’da nüfus artmıyor, bir hareketlilik yok. Ama Türkiye’de inşaat sektörünün önü çok açık. Artan nüfus ve dönüşüm ihtiyacı ortada. Ama çalışmaları doğru kurgulamalı, doğru tedbir almalı ve düzenlemeler yapmalıyız. İnşaat sektörüne canlılık kazandıracak çalışmalar yapıyoruz. Geçtiğimiz günlerde sektör temsilcileri ile buluştuk. Müteahhitlerin ne istediği konusunda 10 madde belirledik. İçerisinde bir takım tedbir ve teşvikler var. Gayrimenkul sertifikası, imar hakkı transferi, KDV’nin düşmesi gibi konular. Ekonomik kurulda görüştük, bakanlar kurulunda şimdi sıraya girdi” diye konuştu. 


LÜKS KAVRAMI DEMOKRATİKLEŞTİ

Töreninin açılış konuşmasını yapan Hürriyet Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, “Siz gayrimenkul sektörünün çok değerli oyuncuları, büyük hayaller kurdunuz ve bütün yaşamımızı değiştirdiniz. Önce yaşam için küçük kulübeler hayal ederdik, şimdi sizin sayenizde Mars’ta hayat hayal edebilecek hale geldik. Bence çok önemli başka bir gelişme de lüks kavramını bir avuç varlıklı azınlığın elinden çıkardınız ve demokratikleştirdiniz. Ayrıca sadece konfor ve teknolojik gelişmeler değil, bunların içine sanat da koydunuz. 3 yıl evvel burada bu gecenin ilkini yapmıştık. O zaman size bir söz vermiştim. Hürriyet olarak bir işe başladığımızda gelenekselleştiririz. Size söz veriyorum ki, bir daha, bir daha yapacağız. Bu sene üçüncüsündeyiz, bu sene de bu sözü size ve kendime hatırlatmak istedim. Hayalleri gerçek yapmak, daha yaşanır mekânlar oluşturmak için hep birlikte siz çalışmaya, biz ödül vermeye devam edeceğiz” dedi.


JÜRİDE UZMAN İSİMLER


SIGN of the City 2016 jürisinde, Prof. Dr. Güzin Konuk (MSGSÜ Kentsel Tasarım Araştırma ve Uygulama Merkezi Başkanı) ve Prof. Dr. Suha Özkan (Dünya Mimarlık Topluluğu  Kurucu Başkanı) eşbaşkan oldu. Jürinin diğer isimleri ise şöyle: “Avi Alkaş (JLL Türkiye Ülke Başkanı), Avni Çelik (GYODER Yüksek İstişare Kurulu Başkanı), Aytek İtez (Türkiye Serbest Mimarlar Derneği Başkanı), Aziz Torun (GYODER Başkanı), Ersun Bayraktaroğlu (GYODER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı), F.Fethi Hinginar (Türkiye İMSAD Başkanı), Faruk Göksu (Kentsel Strateji Kurucu Ortağı), Füsun Yılmaz Phillipson (GYODER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı), Haluk Sur (GYODER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı), Dr. M. Emre Çamlıbel (Boğaziçi Üniversitesi) , Nazmi Durbakayım (İNDER Başkanı), Neşecan Çekici (GYODER Yönetim Kurulu Üyesi), Ömer Taviloğlu (Mudo Yönetim Kurulu Başkanı), Prof. Dr. Sinan Mert Şener (İTÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı), Yalçın Ayaydın (Ayaydın-Miroglio Grup Yönetim Kurulu Başkanı), Zafer Baysal (AMSTAR Ülke Müdürü ve Kıdemli Başkan Yardımcısı).


500 KATILIMCI


Sign of the City ödül törenine yaklaşık 500 kişi katıldı. Geceye Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, Kiptaş Genel Müdürü İsmet Yıldırım, Esas Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Sabancı, Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, GYODER Başkanı Aziz Torun, İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, Lineadecor Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Ecemiş, Hyundai Elevator Türkiye CEO’su Hakan Ek, Vestel Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Tunç Berkman, Sinpaş GYO Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik, Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu, Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, Via GYO Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Bayraktar, Babacan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan, Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, Pana Yapı CEO Kürşat Ufuk, Erkanlı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Hüseyin Erkanlı, Cathay Group Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Alper Tuğsuz, DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, Özyazıcı İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Özyazıcı katıldı.


HER ŞEY HAYAL KURMAKLA BAŞLAR


GECEYE katılan AK Parti Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, törendeki konuşmasına 15 Temmuz şehitlerini anarak başladı. Karaaslan, “Yeni hedeflere, hayallere hep birlikte devam etmemize, aslında hayata devam etmemizi sağlayan aziz şehitlerimizi anarak başlamak istiyorum. Hayata kaldığımız yerden devam ediyoruz ama eskisinden çok daha güçlü, kararlı ve iddialı olarak devam ediyoruz” dedi. Karaaslan, “Her şey hayal kurmakla başlar. Biz şehrimiz için, ülkemiz için ortak değerleri kurmakla görevliyiz. Önemli olan; önce şehir için fikir üretmek, sonra hayal kurmak ve onları gerçekleştirmek için çok güçlü irade koymak. Bütün sıkıntılara rağmen hayallerimizi gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Şehre değer katarak, ödüle layık görülen bütün projeleri tebrik ediyorum” diye konuştu.


KATILIMCILARI DİNLEDİLER


SotCA’nın giderek artan öneminden ve sektöre kattığı saygınlıktan bahseden Jüri Başkanı Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Kentsel Tasarım Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Güzin Konuk yaptığı konuşmada, “Her geçen yıl gayrimenkul sektörünün her kesiminden daha fazla temsilcinin benimseyerek sahiplendiği Sign of the City Awards’ta bu yıl değerlendirme sürecinde önemli bir yeniliğe şahit olduk. Değerlendirme sürecinde, başvuru sahipleri, canlı bağlantı ile jüri üyelerine projelerini ve farklılaşan yanlarını anlatma fırsatı yakaladı. Ayrıca Türk şirketlerin yurtdışında üstendiği projeleri de değerlendirdik” dedi. Prof. Dr. Suha Özkan gecenin önemine dikkati çekerek, “Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Sign of the City kenti simgeleyen olağanüstü bir çalışma oldu” dedi.


DÖNÜŞÜME İHTİYAÇ VAR


İSTANBUL Belediye Başkanı Kadir Topbaş, kentsel dönüşüme vurgu yaptığı konuşmasında, “Ülkemizde kentsel dönüşüme ciddi bir ihtiyaç var. Geçmişteki yaşam alanlarımız ihtiyaçlara cevap vermiyor, onları düzeltmek için çalışma yapmak zorundayız. Bunu yaparken de teknolojiden yararlanmalıyız. Gururla ifade edebiliriz ki, hem uygulamada mimari tasarımda dünyada rekabet edebilecek hale geldik. Geleceğe imza attığımızın farkında olmalıyız. Mimarlar olarak bunun sorumluğunu taşıyoruz. Sadece ticari faaliyet olarak değil ‘kente, ülkeme ne veriyorum ne getirisi olabilir’ diye de düşünmek zorunda olduğumuzun altını çiziyorum” dedi. Şehirlerin taş ve topraktan ibaret olmadığını, birer canlı organizma olduğunu belirten Topbaş şunları söyledi: “Davranış biçimleri de yaşam alanlarıyla etkileşerek şekillenir. Şehirlerin yapıları ortaya çıkarılırken bunların da dikkate alınması gerekir. İstanbul’un özeline geldiğimizde, göçmenler dahil 17 milyonluk bir kentteyiz. 600 bin göçmenden bahsediyoruz. Kentte yaşayan herkesi kentte sosyolojik bir evrime sokmak için, kenti yaşatmanız da gerekiyor. Gettolaştırıp, farklı ekonomik grupları bir yerlerden topladığınız zaman şehirde başka gerginlikler ortaya çıkar. Bu bakımdan şehrin herkesin yaşayacağı bir medeniyet ölçütü haline getirmemiz lazım. Bizler yönetici olarak artık odak şehirler yapmaya çalışıyoruz. İnsanlar o şehirde yaşamak istesin, diğer şehirlerden farklı özellikleri ortaya çıksın istiyoruz.”


SIGN OF THE CITY SEÇİLEN PROJELER


En iyi Konut Projeleri Kategorisi

En İyi Konut – Tamamlanmış Projeler

NEF Apartments Kemerburgaz 04-NEF

En İyi Konut – Devam Eden Projeler

AND Pastel- AND Gayrimenkul 

En İyi Çok Katlı Konut – Devam Eden Projeler

Manzara Adalar-İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.

En İyi Müstakil Konut – Devam Eden Projeler

Jardin Eden Çeşme - Pana Yapı

En İyi Rezidans – Devam Eden Projeler

NEF Ataköy 22 - NEF


En İyi Ticari Projeler Kategorisi

En İyi Ofis – Tamamlanmış Projeler

NEF Offices Kağıthane 11 - NEF

En İyi Ofis – Devam Eden Projeler

İstanbul Tower 205 - Metal Yapı Konut

En İyi Bölgesel Merkezli AVM - Devam Eden Projeler

Novada Park Şanlıurfa - Turkmall Yatırım ve Havacılık

En İyi Endüstriyel / Lojistik Yapı - Devam Eden Projeler

Dalaman Uluslararası Havalimanı Yeni Terminali - YDA Group

En İyi Karma Kullanımlı Proje - Devam Eden Projeler

Vadistanbul - Artaş & Invest Ortaklığı


En İyi Hizmet Yapıları Kategorisi

En İyi Sağlık Binası – Devam Eden Projeler Memorial Bahçelievler Hastanesi-Memorial Sağlık Yatırımları


MİMARLIK Kategorisi

En İyi Mimari Tasarım (Özel Sektör) – Tamamlanmış Projeler

Bomonti Modern Palas-Extensa İstanbul Emlak Yatırım

En İyi Mimari Tasarım (Özel Sektör) – Devam Eden Projeler

Univa Student Residence – Erkanlı Grup 

En İyi Kentsel Dönüşüm Projesi

5. Levent - Torunlar GYO ve KİPTAŞ

En Yeşil Bina – Tamamlanmış Projeler

Gülnar Koru Evleri-Deneyim Proje


Diğer Kategoriler

En İyi Pazarlama Kampanyası – Devam Eden Projeler

DKY ON Kağıthane- DKY İnşaat

En İyi Sosyal Sorumluluk Projesi

TAK Kartal - Kartal Belediyesi ve Yerel Girişimi Destek Platformu

Sign of the City Özel Ödülü 

GYODER

Sign of the City Jüri Onur Ödülü 

Prof. Hüseyin Kaptan

Jüri Özel Ödülü

Milos Park Homes- Kıbrıs Developments

Jüri Özel Ödülü 

Diyarbakır Ziya Gökalp Müzesi Restorasyonu - Türkiye Seyahat Acentaları Birliği

Jüri Özel Ödülü Sosyo-Kültürel Yapı

Kazakistan Milli Müzesi- YDA Group


Hürriyet / Gülistan Alagöz