27 / 05 / 2022

Sign of the City Awards 2018 sahiplerini buldu!

Sign of the City Awards 2018 sahiplerini buldu!

Kentlere yaşam değeri katan, geliştiren, değiştiren projelerin ödüllendirildiği Sign of the City Awards töreni önceki akşam Hilton İstanbul Bomonti’de gerçekleşti.Şehirlere yaşam değeri katan, geliştiren, değiştiren projelerin ödül kazandığı Sign of the City Awards 2018 görkemli bir törenle gerçekleştirildi.

Hürriyet’in öncülüğünde 5 sene önce gayrimenkul ve inşaat sektörünü teşvik etmek üzere yola çıkan ve bu süre içerisinde Türkiye’nin en prestijli gayrimenkul platformu olarak kabul edilen; Sign of the City Awards töreni geçtimiz akşam Hilton İstanbul Bomonti’de gerçekleşti.

Törene; Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum, AK Parti Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Sayın Çiğdem Karaaslan, Demirören Medya İcra Kurulu Başkanı Mehmet Soysal, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal,  İzmir  Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, LineaDecor Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Ecemiş, GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin, Emlak Konut Genel Müdürü Hakan Gedikli, Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, Teknik Yapı İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, JLL Ülke Başkanı Avi Alkaş, Schindler Genel Müdürü Zafer Kabadayı, Tahincioğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu, YDA İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, Ytong Yönetim Kurulu Başkanı Fethi Hinginar, Kütahya Porselen ve NG Sapanca Otelleri’nin Yönetim Kurulu Üyesi Erkan Güral, DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, İnvest İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin Uçar, Seba İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Engin Keçeli, Demirören Medya Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Emrah Kurtoğlu, Demirören Medya Gazete Reklam Satış Grup Başkanı Sayın Gürcan Korkmaz, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Vahap Munyar, Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mete Belovacıklı, Demirören Haber Ajansı Genel Müdürü Salih Zeki Sarıdanişmet, Hürriyet Daily News Genel Yayın Yönetmeni Gökçe Aytulu, Hürriyet Gazetesi Ege Bölge TemsilcisiDeniz Sipahi, Hürriyet yazarlarından Sedat Ergin, Yalçın Bayer gibi bürokrasi, iş ve basın dünyasının önde gelen isimleri katılım gösterdi.

Yüksek Mimar ve Kent Tasarımcısı Prof. Dr. Sayın Güzin Konuk, World Architecture Community Kurucu Başkanı Prof. Dr. Sayın Suha Özkan eş başkanlığında toplanan 18 kişilik jüri; toplamda 5 ana kategoride 25 başlıkta 61 kurum ve kuruluştan gelen topşam120 başvuruyu inceledi. Gecede 38 proje “Sign Of The City” ödülünü aldı.


Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum: ‘Türkiye için Kazanç Vakti’ Sektöre Hareket Kattı

Sign of the City Awards 2018 sahiplerini buldu!

Ödül törenine katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Türkiye’de gayrimenkul sektörünün dünya çapında marka olması için yola çıkmış ve gelenekselleşmiş ve bu yıl 5.’si düzenlenen SotCA’nın hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bu projeyi düzenleyen başta Demirören Medya grubu olmak üzere tüm jüri üyelerimize, firmalarımıza, mimarlarımıza, markalarımıza, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Yarışmada dereceye girenleri tebrik ediyorum.” şeklinde başladığı konuşmasında bakanlığın yaptığı çalışmaları anlattı.

Bakan Kurum, “Yeni hükümet sisteminin ilk Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak göreve geldiğimizde toplantılar yaptık. Sektörün sorunlarını, problemlerini masaya yatırdık. Bize düşen hızlı bir şekilde çalışmalar yapmaktı. İlk çalışmamız ‘Türkiye için Kazanç Vakti’ sloganı ile yola çıktığımız ve 1 ay gibi kısa bir sürede güzel bir satış yaptığımız bir kampanya gerçekleştirmek oldu. Bu kampanya ile birlikte yüzde 0,98 vade farkıyla 120 ay taksitlendirme yaptık, güzel bir satış gerçekleşti. Sektörümüzü ve sektörümüzü etkileyen diğer sektörlere ciddi bir hareket sağladı…” diye konuştu.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nda AK Parti iktidarı ile 2003 yılından bu yana 840 bin konut üretildiğini söyleyen Bakan Kurum, “Vatandaşlarımıza da TEFE TÜFE artışı ile satış yaptık. Bu artışların da yüzde 8, 10 ve 12’yi geçmeyecek şekilde düzenlemesini yaptık…” dedi.

“Millet bahçeleri kişi başına düşen yeşil alan miktarını yüzde 10 arttıracak”

100 günlük eylem planlarına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak 39 eylemle katıldıklarını söyleyen Bakan Kurum, “Bu planların içinde tüm sektörleri ilgilendiren hem şehircilik hem çevre anlamında birçok eylemimiz var. Katı atık tesisleri, atık su arıtma tesisleri, içme suyu altyapısı, kanalizasyon altyapısı ve millet bahçeleri… 18 ilde 33 adet millet bahçesi yapıyoruz. 2 ve 3.100 günlerde de her ilimizde en az 1 tane olacak şekilde millet bahçesi yapacağız. Bu bahçeler sadece İstanbul’da kişi başına düşen yeşil alan miktarı yüzde 10 arttırıyor. Bahçelerin içerisinde vatandaşımızın her türlü ihtiyacını giderecek alanlar inşa edilecek. Bu alanların büyük bir kısmı şehrin içinde en iyi lokasyonlardaki araziler…” diye konuştu.

İmar barışı projesinden de bahseden Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum, “İmar barışı 31 Aralık 2017 öncesinde yapılmış yapıları içeriyor. Bugünlerde yapılan kaçak yapıları ilgilendirmiyor. Bu yapıların olmasına veya şehirlerin siluetini bozmasına müsaade etmeyeceğiz. 8,5 milyonun üzerinde bir talep geldi. Bu talep karşısında biz de duyarsız kalmadık ve tarihi 31 Aralık 2018’a kadar uzattık…” dedi.

Kentsel dönüşüm konusuna değinen ve 580 bin konutun dönüşümünün gerçekleştirildiğini belirten Kurum sözlerine şu şekilde devam etti: “Ülkemizdeki yerleşim alanlarının yüzde 66’sı deprem bölgesi, nüfusun yüzde 71’i 1. ve 2. bu bölgelerde yaşıyor. Kentsel dönüşüm en önemli gündem maddemiz. Kentsel dönüşümde de yüksek binalar değil şehrin siluetine uygun yatay binalar yapma kararı aldık. Yüzde 10-15 oranında imar artışına müsaade edeceğiz. Arz talep dengesi çerçevesinde kentsel dönüşümün yürütülmesi bizim için önem arz ediyor…”

Yabancıya mülk edinme düzenlemesi konusunda da bazı bilgiler veren Bakan Kurum, “Buna ilişkin 1 milyon dolar olan sınırı 250 bin dolara çektik. Yurt dışında yaşayan vatandaşların alabilmesi adına da düzenlemeler yapıyoruz. Bu yıl geçen seneye kıyasla yüzde 151 artışla 5 bin 615 satış gerçekleşti. Bizim bu yasadan beklentimiz yıllık 12 milyar dolar seviyelerine gelmesidir. Bu ülke bunu hak ediyor. Demirören Medya’nın girişimleriyle Şubat 2019’da Almanya’nın Essen kentinde gerçekleştirilecek Evim Türkiye gibi yurtdışında ülkemizi tanıtan fuarlar, organizasyonlar yapmamız önem arz ediyor. Bu sadece sektörümüzü değil ülkemizdeki tüm sektörleri ilgilendiriyor. Oradaki tanıtımda sıcak satış olmasa da bu tanıtımlar bize ve sektörümüze olumlu bir şekilde yansır. Tüm sektör temsilcilerini Evim Türkiye fuarına katılıma davet ediyorum…” dedi.

AK Parti Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sayın Çiğdem Karaaslan da davetlilere hitap etti ve SotCA’nın 5. Yılında artık gelenekselleşmiş ve kurumsallaşmış bir başarıya imza attığını söyledi. Karaaslan, “Türkiye’de yaptığımız projelerin hepsinin bir anlamı ve mesajı var. Dünyada ses getiren projeler yapıyoruz. Bugün burada 120 projenin başvurusunun olması gurur verici. Artık bina üretmekten çok yaşam alanları tasarlıyoruz. Geceye emek ve katkı sağlayan, geleceğe umudumuzu besleyen herkese teşekkür ediyorum…” dedi.

Demirören Medya İcra Kurulu Başkanı Sayın Mehmet Soysal: Sign of the City’nin Önemi Büyük

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Demirören Medya İcra Kurulu Başkanı Sayın Mehmet Soysal, Türkiye’nin son yıllarda alt yapı yatırımları ve inşaat projeleriyle önemli yol kat ettiğini belirterek, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde inşaat sektörü 2017 yılında öncelikli desteklenen sektör seçilmişti. Bu sayede 2018 yılında da inşaat sektörü iktisadi faaliyetler ve iç piyasa ekonomisinin canlandırılmasında lokomotif görevi görmeye devam etti. Bugün inşaat sektöründe faaliyet gösteren pek çok kuruluş, sadece Türkiye’de değil, yurt dışında da büyük ölçekli ve iftiharla anılan projelere imza atıyor. Büyükşehirlerimizde sürmekte olan kentsel dönüşüm faaliyetleri ise vatandaşlarımızın daha nitelikli yapılara kavuşmasına, standartları daha yüksek bir yaşam sürmesine olanak tanıyor. Bu noktada Sign of The City ve benzeri girişimlerin önemi çok büyük…” dedi.


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın katkılarıyla ve İstexpo iş birliği ile 8-9 ve 10 Şubat tarihlerinde Almanya’nın Essen şehrinde gerçekleştirilecek olan ‘EVİM TÜRKİYE’ fuarından da bahseden Soysal, “Bildiğiniz gibi Avrupa’da yaşayan yaklaşık 4 milyon vatandaşımız var. Her yaz Türkiye’ye geldiklerinde, konut yatırımlarında hatırı sayılır bir hareketlilik yarattığını gözlemlediğimiz bu vatandaşlarımıza özel bir fuar projesini hayata geçireceğiz. İnanıyorum ki, ‘Evim Türkiye’, sadece inşaat sektörünü değil, bağlı 200 sektörü de harekete geçirecek bir organizasyon olacak…” diye konuştu.

SotCA Jüri Eş Başkanı Yüksek Mimar ve Kent Tasarımcısı Prof. Dr. Sayın Güzin Konuk “21. yüzyıl bilgi teknolojileri yüzyılı. Kentler artık yeni yaşam biçimlerini etkiliyor. Kentlerin oluşumunda 3 hedefin üzerinde durulması gerekiyor: farkındalık, bakış açısında derinlik ve iş birlikleri platformu. Bu akşam bu 3 hedefin de SotCA bünyesinde gerçekleşmesi gurur verici…” dedi.

SotCA Jüri Eş Başkanı World Architecture Community Kurucu Başkanı Prof. Dr. Sayın Suha Özkan ise projelerin bağımsız bir jüri tarafından oy birliği ile seçildiğini söyledi ve “Tüm jüri üyeleri çağdaş teknolojiyi kullanarak şeffaf bir eleme gerçekleştirdi. Ödül alanları kutluyor ve yapı tarihine damga vuran SotCA’yı alkışlıyorum.” diye konuştu.

LineaDecor Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ercan Ecemiş, “Söylenecek çok şey var çünkü inşaat sektörü derin ve geniş bir sektör. Sektörden kazancımızı müşterilerimizle paylaşmayı bir gelenek haline getirdik. Bu akşam sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz…” dedi.


SotCA Her Geçen Yıl Sınırlarını Genişleterek Yoluna Devam Ediyor

Her sene gelişen ve daha geniş kitlelere ulaşan SotCA’ya bu yıl Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Belgrad gibi lokasyonlardan da başvuru yapıldı. Bölgelerden gelen başvurular, finalist olmak ve SotCA ödülünü almak için büyük bir yarışın da temsilcileri oldu.


İnşaat ve gayrimenkul sektörü için adeta bir laboratuvara dönüşen, sektörü geliştiren dünya metropolleri içinde adından sıkça söz ettiren İstanbul, gecede özel bir ödül aldı. Sign of the City Awards 5. Yıl Özel Ödülü ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne verildi. Ödülü İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’a Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum verdi.

Aynı kategoride birden çok projenin ödül aldığı anlar da törene renk kattı. En İyi Sosyo Kültürel Yapı – Devam Eden Projeler’de Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu Jüri Özel Ödülü’nü aldı. Aynı kategoride Kartal Dragos Kahramanlar Camii ve Merkezefendi Belediyesi Merkez Kütüphanesi ise Jüri Teşvik Ödülü’ne layık görüldü.


Doğal ve kültürel mirası yaşatmaya, geliştirmeye yönelik koruma ve uygulama projeleri ‘Kültürel Mirası Koruma ve Yaşatma Projesi’ de başlığında ödüllendirildi. Başvuru yapan 5 proje bu başlıkta ödüle layık görüldü. Kamu kurumlarının yoğunlukta olduğu kazanan projeler; Altındağ’da hayata geçirilen ‘Tarihi Kent Merkezinde Bir Mahalle Yeniden Doğuyor’ adlı proje, Eyüp Sultan Tarihi Merkez Üçgen Ada Kentsel Tasarım ve Sokak Sağlıklaştırma Projesi, İzmir Tarih Projesi, Kadir Has Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Cibali ve Narmanlı Han.

Yarışmanın ilgi gören ve jüri tarafından desteklenen bir diğer kategorisi de Sosyal Sorumluluk’tu. Folkart Yapı tarafından geliştirilen Sanata Değer Projesi, Tahincioğlu Gayrimenkul’un hayata geçirdiği İçerde Çocuk Var Projesi, Nef Gayrimenkul’un sosyal sorumluluk projesi Nef Karaçay, Nilüfer Belediyesi’nin ‘Oyun Engel Tanımaz’ ve Konya Selçuklu Belediyesi’nin ‘Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Merkezi’ projeleri bu kategoride ödül alanlar oldu.

Prof. Dr. Metin Sözen’e, sektöre yaptığı katkılar sebebiyle Jüri Onur Ödülü verildi.

Stratejik ortaklığını EY Türkiye’nin yaptığı Sign of the City Awards 2018; Hürriyet’in öncülüğünde, Lineadecor proje ortaklığında, Schindler Asansör’ün platin sponsorluğunda ve Emlak Konut’un katkılarıyla gerçekleşti.

SotCA 2018 Kazananlar

• En iyi Konut Projeleri Kategorisi

En İyi Konut-Devam Eden Projeler

Modda Suites, Ontan Mühendislik Mimarlık- Mimari Tasarım: Mennan Elmacı

Ödül Veren: Schindler Genel Müdürü Sayın Zafer Kabadayı


En İyi Çok Katlı Konut-Tamamlanmış Projeler

Kumru Ankara, Kuzu Toplu Konut İnşaat- Mimari Tasarım: A Tasarım Mimarlık

Ödül Veren: LineaDecor Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ercan Ecemiş


En İyi Çok Katlı Konut-Devam Eden Projeler

Akzirve Hayat, Akzirve Turizm İnşaat Gayrimenkul Yatırım - Mimari Tasarım: Tabanlıoğlu Mimarlık

Ödül Veren: LineaDecor Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ercan Ecemiş


En İyi Rezidans-Devam Eden Projeler

Prym Luxury Residence Tokat, Prym Gayrimenkul Yatırım – Mimari Tasarım: HD Tasarım Mimarlık - Hakan Dol

Ödül Veren: Schindler Genel Müdürü Sayın Zafer Kabadayı

 

• En İyi Ticari Projeler Kategorisi


En İyi Endüstriyel / Lojistik Yapı-Tamamlanmış Projeler

Aster Tekstil / Tokat / Erbaa, Aster Tekstil – Mimari Tasarım: Idee Decor- Karay İnşaat Mimarlık

Ödül Veren: Demirören Medya Gazete Reklam Satış Grup Başkanı Sayın Gürcan Korkmaz

 

En İyi Endüstriyel / Lojistik Yapı-Devam Eden Projeler

NG Kütahya Seramik 15 Temmuz Şehitler Fabrikası, NG Kütahya Seramik Porselen Turizm A.Ş.

Ödül Veren: Demirören Medya Gazete Reklam Satış Grup Başkanı Sayın Gürcan Korkmaz


En İyi Karma Kullanımlı Proje-Devam Eden Projeler

Cubes Ankara, Ndl Gayrimenkul – Mimari Tasarım: Lejant Mimarlık

Ödül Veren: Demirören Medya Gazete Reklam Satış Grup Başkanı Sayın Gürcan Korkmaz

 

• En İyi Hizmet Yapıları Kategorisi

 

En İyi Sağlık Binası-Tamamlanmış Projeler

Memorial Bahçelievler Hastanesi, İstanbul Memorial Sağlık Yatırımları – Mimari Tasarım: Memorial Proje Yönetimi

Ödül Veren: Sayın Güzin Konuk


En İyi Eğitim Binası / Kampüsü – Tamamlanmış Projeler

Terakki Vakfı Okulları Tuzla/ Tepeören Kampüsü, Terakki Vakfı Okulları – Mimari Tasarım: Yavuz Selim Sepin/Sepin Mimarlık

Ödül Veren: Sayın Güzin Konuk


En İyi Eğitim Binası / Kampüsü – Devam Eden Projeler

 

Süleyman Demirel Üniversitesi Sosyal Yaşam Merkezi, Yda Group – Mimari Tasarım: Osman Sualp Güreşçioğlu

Ödül Veren: Sayın Güzin Konuk


En İyi Sosyo - Kültürel Yapı – Tamamlanmış Projeler

Selçuklu Kongre Merkezi, Konya Selçuklu Belediyesi – Mimari Tasarım: Tabanlıoğlu Mimarlık

Ödül Veren: Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum


En İyi Sosyo - Kültürel Yapı – Devam Eden Projeler

Jüri Özel Ödülü: Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu, Yapı İşleri Genel Müdürlüğü/Çağdan Mühendislik – Mimari Tasarım:Semra Uygur – Özcan Uygur / Uygur Mimarlık

Ödül Veren: Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum

Jüri Teşvik Ödülü: Kartal Dragos Kahramanlar Camii, Sadık Kahraman - Apak Mimarlık

Ödül Veren: Sayın Suha Özkan

Jüri Teşvik Ödülü: Merkezefendi Belediyesi Merkez Kütüphanesi, Merkezefendi Belediyesi - TAFF Mimarlık Mühendislik

Ödül Veren: Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum


En İyi Ulaştırma ve Altyapı Hizmetleri – Devam Eden Projeler

İzmir Sürdürülebilir Ulaşım Projesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi – Mimari Tasarım: İzmir Büyükşehir Belediyesi

Ödül Veren: Sayın Suha Özkan

• Kent ve Mimarlık Kategorisi

En İyi Mimari Tasarım (Kamu) - Tamamlanmış

Konya Tropikal Kelebek Bahçesi, Konya Selçuklu Belediyesi – Mimari Tasarım: ARUP Mühendislik ve Müşavirlik (Primary Consultant – Butterfly House Consultancy (HK)

Ödül Veren: Emlak Konut Genel Müdürü Sayın Hakan Gedikli

En İyi Mimari Tasarım (Kamu) - Devam Eden Projeler

Bursa Ulus Kültür Merkezi, Bursa Yıldırım Belediyesi Kentsel Tasarım Müdürlüğü - Mimari Tasarım: Mental Design Works - Salih Çıkman

Ödül Veren: AK Parti Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Başkan Yardımcısı, Samsun Milletvekili Sayın Çiğdem Karaaslan


En İyi Mimari Tasarım ( Özel Sektör ) – Devam Eden Projeler

Evora İzmir, Teknik Yapı-Halk GYO Adi Ortaklığı – Mimari Tasarım: Teknik Yapı Proje

Ödül Veren: Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum


Genç Mimar Teşvik-Devam Eden Projeler

Eğirdir Çarşı Projesi, Eğirdir Belediyesi – Mimari Tasarım: Ali Sinan/ ASMA

Ödül Veren: Demirören Medya Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Sayın Emrah Kurtoğlu


En İyi Kentsel Tasarım – Devam Eden Projeler

Bolu/ Mudurnu Mahalle Projesi, Yapı İşleri Genel Müdürlüğü – Mimari Tasarım: Alper Aksoy Mimarlık

Ödül Veren: Demirören Medya Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Sayın Emrah Kurtoğlu


En İyi Kentsel Tasarım – Tamamlanmış Projeler

İzmit Kültür Tepesi Kentsel Tasarım Projesi, İzmit Belediyesi – Mimari Tasarım: META Peyzaj Planlama

Ödül Veren: AK Parti Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Başkan Yardımcısı, Samsun Milletvekili Sayın Çiğdem Karaaslan

Kültürel ve Doğal Mirası Koruma ve Yaşatma

Altındağ- Tarihi Kent Merkezinde Bir Mahalle Yeniden Doğuyor, Altındağ Belediyesi – Mimari Tasarım: Km Mimarlık

Ödül Veren: Demirören Medya İcra Kurulu Başkanı Sayın Mehmet Soysal

Eyüp Sultan Tarihi Merkez Üçgen Ada Kentsel Tasarım ve Sokak Sağlıklaştırma Projesi, Eyüpsultan Belediyesi – Mimari Tasarım: Eyüpsultan Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürlüğü ESTAM Birimi

Ödül Veren: Demirören Medya İcra Kurulu Başkanı Sayın Mehmet Soysal

İzmir Tarih Projesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi

Ödül Veren: Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sayın Vahap Munyar

Kadir Has Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Cibali, Kadir Has Üniversitesi – Mimari Tasarım: Tures Planlama Restorasyon - Mehmet Alper

Ödül Veren: Demirören Medya İcra Kurulu Başkanı Sayın Mehmet Soysal

Narmanlı Han, Erkul Kozmetik Sanayi Ve Ticaret &Eteksan Tekstil – Mimari Tasarım: Dr. M. Sinan Genim

Ödül Veren: Demirören Medya İcra Kurulu Başkanı Sayın Mehmet Soysal


En Yeşil Bina – Tamamlanmış Projeler

Sincan/ Etimesgut Tapu ve Kadastro Hizmet Binası, Yapı İşleri Genel Müdürlüğü - Hasançebi Mühendislik – Mimari Tasarım: Ekodenge

Ödül Veren: Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sayın Vahap Munyar

 

En Yeşil Bina – Devam Eden Projeler

Kıbrıs Town Houses, Kıbrıs Developments – Mimari Tasarım: Harper Özbirim-Hafise Kasap-Ebru Olgun Çağıner

Ödül Veren: Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sayın Vahap Munyar

 

Jüri Teşvik Ödülü

Summer Wind, Ülkü Doğan – Mimari Tasarım: Ali Kerestecioğlu- Doç. Dr. Funda Kerestecioğlu

Ödül Veren: Demirören Medya Gazete Reklam Satış Grup Başkanı Sayın Gürcan Korkmaz

 

• Diğer Kategoriler

En İyi Pazarlama Kampanyası – Devam Eden Projeler

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi Sponsorluğu, Tahincioğlu Gayrimenkul

Ödül Veren: EY Türkiye Gayrimenkul Sektör Lideri Şirket Ortağı Avukat Mehmet Küçükkaya


En İyi Sosyal Sorumluluk Projesi

Folkart Sanata Değer Folkart Yapı

İçerde Çocuk Var, Tahincioğlu Gayrimenkul

Nef Karaçay, Nef Gayrimenkul

Oyun Engel Tanımaz, Nilüfer Belediyesi

Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Merkezi, Konya Selçuklu Belediyesi

Ödülleri Veren: İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mevlüt Uysal


En İyi Gayrimenkul Tesis Yönetimi – Tamamlanmış Projeler

Nidapark Seyrantepe, Tahincioğlu Gayrimenkul – Mimari Tasarım: Viva Mimarlık

Ödül Veren: EY Türkiye Gayrimenkul Sektör Lideri Şirket Ortağı Avukat Mehmet Küçükkaya


Sign of the City Jüri Onur Ödülü

Prof. Dr. Metin Sözen, Çekül Vakfı Başkanı

Ödül Veren: Prof. Dr. Sayın Güzin Konuk, Prof. Dr. Sayın Suha Özkan


Sign of the City Awards 5. Yıl Özel Ödülü

İstanbul Büyükşehir Belediyesi

Ödül Veren: Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum


SotCA 2018 Jüri Listesi

Prof. Dr. Güzin Konuk - SotCA Jüri Eş Başkanı Yüksek Mimar ve Kent Tasarımcısı

Prof. Dr. Suha Özkan - SotCA Jüri Eş Başkanı World Architecture Community Kurucu Başkanı

Ali Faruk Göksu -Kentsel Strateji Kurucu Ortağı

Ali Pamir - Pamir & Soyuer Real Estate Yönetim Kurulu Başkanı

Altan Elmas - KONUTDER Başkanı

Avi Alkaş - JLL Ülke Başkanı

Aytek İtez - Türk Serbest Mimarlar Derneği Başkanı

Ayşe Hasol Erktin - Mimar, MDS

Ercan Ecemiş - LineaDecor Yönetim Kurulu Başkanı

Ferdi Erdoğan - Türkiye İMSAD Başkanı

Füsun Yılmaz Phillipson - GYODER Yönetim Kurulu Üyesi

Haluk Sur - FORUM İstanbul 2023 Düşünce Platformu İcra Kurulu Başkanı

Hüseyin Arslan - Türkiye Müteahhitler Birliği Başkan Vekili

Doç. Dr. Lale Özgenel -ODTÜ Mimarlık Bölümü Öğretim Görevlisi

Makbule Yönel Maya - TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş. Genel Müdürü

Nazmi Durbakayım - İNDER Başkanı

Neşecan Çekici - GYODER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Zafer Baysal - ULI Türkiye Başkanı