Silivri İstanbul'un yeni merkezi olacak

Silivri İstanbul'un yeni merkezi olacakBüyükşehir'in ilçe yatırımları hız kesmeden devam ediyor...


İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Silivri'de yaptığı yaklaşık 50 milyon YTL tutarındaki 21 tesis Bakan Çubukçu ve Başkan Topbaş tarafından hizmete alındı. Törende konuşan Bakan Çubukçu, "İstanbul'da özellikle çocuklarımızı suçtan koruyacak yüksek enerjili çalışmalar yapılıyor" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Silivri'de yaptırdığı 11 park, 6 altyapı tesisi, 2 hizmet binası, restorasyonu yapılan bir tarihi cami ve bir spor tesisinin toplu açılışı törenle gerçekleştirildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Silivri Belediye Başkanı Hüseyin Turan'ın ev sahipliği yaptığı törende Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, AK Parti İstanbul Milletvekili İbrahim Yiğit, Çatalca Kaymakamı Yüksel Ayhan ile çok sayıda ilçe ve belde belediye başkanıyla vatandaşlar katıldı.

Bakan Çubukçu; "İstanbul'da yüksek enerjili çalışmalar yapılıyor!..."
Açılış töreninde konuşan Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, çocukların ve gençlerin enerjilerini boşaltabilecekleri alanları bulamadıkları takdirde kendi bakanlığının görev alanına giren birçok sorununun ortaya çıktığını belirterek, 2004 yılında çıkarılan Belediyeler Yasası, Büyükşehir Belediyeleri Yasası ve Özel İdareler Yasası ile yerel yönetimlerin özellikle çocuklar, gençler, özürlüler ve kadınlarla ilgili alanlarda son derece önemli görevler üstlendiğini söyledi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığı döneminde bu görevi yerine getirdiğine dikkat çeken Bakan Nimet Çubukçu, sözlerini şöyle sürdürdü;
"Bugün belediyelerimiz özellikle de İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kendi bakanlığımın alanına giren konularda yükümüzü hafifletti. İstanbul'da yüksek enerjili çalışmalar yapılıyor. Özellikle çocuklarımızın ve gençlerimizin madde bağımlılığından, suça bulaşmaya kadar bütün olumsuzluklardan onları koruyacak olan bu spor yatırımlarının bugün Türkiye'de çok az şehirde başarıldığını görüyoruz. Çocuklarımız ve gençlerimiz enerjilerini boşaltabilecekleri alanlarını bulamadıkları takdirde benim bakanlığımın görev alanına giren birçok sorunun ortaya çıktığını görüyoruz."

Başkan Topbaş; "Silivri İstanbul'un yeni merkezi olacak..."
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da Silivri'ye kendi dönemlerinde yaklaşık 300 milyon YTL değerinde 83 tesis kazandırdıklarını ve yeni yatırımlara hız kesmeden devam ettiklerini ifade ederek, "5216 sayılı kanun ile Büyükşehir Belediyesi'ne bağlanan Silivri'nin kaderi değişti. İstanbul'u dünya şehirleri arasına sokacağımızı vaat ettik. Şimdi ulaşımdan altyapıya, kültürel, sosyal ve sportif tesislerden park ve bahçelere kadar her alanda İstanbul dünyada parlayan bir yıldız olarak bu yarışta kendini hissettirdi" dedi.
İstanbul'un geleceğini tasarlamak için kurdukları İstanbul Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi'nde (İMP) çevre düzeni ve nazım imar planlarını hazırladıklarını hatırlatan Başkan Kadir Topbaş, şöyle konuştu;
Bu İstanbul'un yeniden şekillenmesi ve dünyayla rekabet edecek hale gelmesi anlamına geliyor. Artık şehirler karmaşık bir düzenle şekillenmemeli, şehirlere taşıyabileceği yeni fonksiyonlar verilmesi gerekiyor. İstanbul'un Türkiye'nin yüzde 37 sanayisini barındıran bir şehir olması yerine, bir kongre, finans ve turizm merkezi olması için adımlar atıyoruz. Hazırladığımız planlarda bu unsuru göz önünde bulundurduk. İstanbul tek merkezli de olmamalıydı. Alternatif merkezlere ihtiyacı vardı. Bu merkezlerden biri Anadolu yakasında Kartal Al Bölgede hazırladığımız kentsel dönüşümle ortaya çıkacak olan yeni Kartal olacak. Batıda da Silivri'nin böyle bir merkez olarak çıktığını ifade etmek istiyorum. Yakın gelecekte takriben 2 milyon kişinin barınacağı Silivri havzası, modern yüzüyle şehrimizin dünyaya yansımasında önemli bir unsur olacak. Bu planda Silivri'ye bir havaalanı, olimpiyat köyü yapmak için ve ilçeye erişimin sağlanması için metro getirme çalışmalarını başlattığımızı vurgulamak istiyorum."

Büyükşehir'in yatırımlarının açılışı için 2 yıl gerekiyor!...
Bugün Silivri'de 21 büyük tesisin toplu açılışını birden yaptıklarını dile getiren Kadir Topbaş, "Yaptığımız hesaba göre tamamladığımız tesislerin her birini tek tek açmaya kalksak sadece 2 yılımızı alıyor. Daha temel atma törenlerinden hiç bahsetmiyorum. İstanbul'un birçok ilçe ve beldesine ulaşım, altyapı yatırımları, atıksu arıtma tesisleri, dere ıslahları, içilebilir kalitede su ve doğalgaz bu dönemde ulaştı. Köylerimiz dönemimizde sıcak asfalt gördü ve daha dün sayın Başbakanımızın katılımıyla 120 köye yapılan park ve spor tesislerini hizmete aldık. Yarın da Eyüp'te kapalı spor salonu başta olmak üzere bir dizi yatırımın toplu açılışını yapacağız. AK Parti döneminde Türkiye'nin ve İstanbul'un kaderi değişti. Gelinen nokta küçümsenmeyecek boyuttadır. Daha önce personel maaşını veremeyen belediyeden toplam 22 milyar YTL yatırım yapan belediyeye geldik. Bu yatırımların 13 milyar YTL'si de ilçe ve beldelere özel yatırımlardan oluşuyor. Gelinen nokta bu, hizmet yapılması gereken her noktada varız" diye konuştu.

Olimpiyatlarda ilk altın İBB'den geldi
Konuşmasında olimpiyatlardan müjdeli bir haber aldığını kaydeden Başkan Topbaş, Türkiye adına Olimpiyatlarda ilk altın madalyayı Büyükşehir Belediyesi'nin güreşçisi Ramazan Şahin'in aldığını açıkladı. Olimpiyatlarda altyapıdan yetişen sporcularla başarıya gidilebileceğine dikkat çeken Başkan Topbaş, "İl Milli Eğitim Müdürümüzün ifadesine göre, okullarımıza yaptığımız 120 kapıl spor salonu ve spor kompleksleri sayesinde yıllardan beri ilk kez bu yıl İstanbul çeşitli spor dallarında Türkiye genelinde yapılan müsabakalarda madalyaları topladı. Dereceler kazandıran salon yaptığımız okullardan gelecekte de olimpiyat şampiyonu gençlerin yetişeceğine olan inancımız tamdır. İstanbul'a dönemimizde 12 kapalı spor kompleksi, 10 adet orta ölçekte futbol sahası, 1 adet buz pisti yaptık. Sadece bugün burada açılışını yaptığımız tesisler arasında içinde bulunduğumuz bu güzel stadın yanı sıra, 3 adet orta ölçekte futbol sahası, 3 adet basketbol sahası ve 3 adet tenis kortu bulunuyor. Bu tesisler ayrıca vatandaşlarımızın da istifadesine sunuldu. Hedefimiz her ilçeye bir spor salonu yapmak. Sağlıklı bir şehir oluşturmak ve sağlıklı nesiller yetiştirmek istiyoruz" şeklinde konuştu.
Silivri'nin 5216 sayılı kanunla Büyükşehir Belediyesi'ne bağlanarak tarihinde görmediği yardımı ve yatırımları bu dönemde aldığını belirten Silivri Belediye Başkanı Hüseyin Turan ise, "Hükümetimiz ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Topbaş her zaman Silivrililerin yanında oldu. Başkanımız Kadir Topbaş ve ekibine yaptıkları hayati yatırımlar ve hizmetler için Silivri halka adına çok teşekkür ediyorum. Silivri Büyükşehir Belediyemizin desteğiyle gelecekte İstanbul'un en nadide ilçelerinden biri olacaktır" dedi.
Törende konuşmaların ardından, Bakan Çubukçu, Başkan Topbaş, AK Parti İstanbul Milletvekili İbrahim Yiğit, Çatalca Kaymakamı Yüksel Ayhan ve Silivri Belediye Başkanı Hüseyin Turan ve sporcu çocuklar kurdele keserek İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Silivri'ye yapılan 21 tesisin açılışını yaptı. Çubukçu ve Topbaş, daha sonra restorasyonu yapılan tarihi kale tesislerini gezdi.