Şimdi ev almanın tam zamanı

Şimdi ev almanın tam zamanı

Bankalar, geçen yıl mayıs ayından bu yana ilk kez faizi yüzde 1'in altına indirdi.
KONUT kredilerine talebi yeniden canlandırmak isteyen bankalar, geçen yıl mayıs ayından bu yana ilk kez faizi yüzde 1'in altına indirdi. 17 ay sonra konut kredi faizlerinde yüzde 1'in altına ilk inen banka İş Bankası olurken, önümüzdeki günlerde diğer bankaların da benzer faiz indirimi yapması bekleniyor.


12 AY VADELİ: İş Bankası, 1-12 ay vadede yüzde 1.34 olarak belirlediği konut kredisi faiz oranı aynı vadede yüzde 0.90'a indirdi. Banka, 13-120 ay vadede yüzde 1.34 olan faiz oranını 13-24 ay vadede yüzde 1.09'a, 25-36 ay vadede yüzde 1.16'ya, 37-48 ay vadede yüzde 1.19'a, 49-60 ay vadede yüzde 1.21'e, 61-120 ay vadede ise yüzde 1.30'a düşürdü. İş Bankası 1-120 ay vadede yüzde 1.33 olan maksimum ev paketi kredisinin faiz oranı da aynı vadelerde yüzde 1.29 olarak belirlendi.


FAİZ NASIL DÜŞÜRÜLDÜ: Genel seçimler ile cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından global piyasalarda yaşanan yüksek riskli mortgage kredilerinin yarattığı endişe konut kredilerindeki talebi de yavaşlatmıştı. Global dalganın ardından Kuzey Irak gerginliği tüketicilerin kredi kullanımı konusunda tereddütlerine neden oldu. Bu da eylül-ekim aylarında gayrimenkulde beklenen canlanmanın gerçekleşmesini önünde engel oluşturdu.


MERKEZ ETKİLİ OLDU: Global piyasalardaki dalganın önüne geçilmesi için ABD Merkez Bankası (FED) faiz indirim sürecine girmesi, bunun ardından Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) 50 baz puanlık faiz indirimi piyasalarda iyimser tablonun oluşmasını sağladı. Merkez Bankası'nın faiz düşürmesinin ardından bankacıların yakından izlediği bono faizleri de yüzde 15'li seviyelere indi. Böylece bankalarda maliyet hesaplarını yeniden gözden geçirerek, kredi faizlerinde yeniden hesaplama yoluna gitti.