şžinasi Ertan: çeşme'de hem AVM hem kür merkezi olmaz

şžinasi Ertan: çeşme'de hem AVM hem kür merkezi olmaz

ETİK Başkan Vekili Bülent Tercan ile TETUSA Yönetim Kurulu Başkanı şžinasi Ertan çalışmaya karşı çıkanlar arasında yer aldı...çeşme Belediyesi'nin, daha önce 50 dükkan inşa ettiği Ilıca'daki arazisine, bir de alışveriş merkezi yaptırmak için harekete geçmesinin ardından, turizmcilerle Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu arasında başlayan tartışma sürüyor. Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamacılar Birliği (ETİK) Başkan Vekili Bülent Tercan, TETUSA Yönetim Kurulu Başkanı şžinasi Ertan ve çeşme Esnaf Odası Başkanı Mustafa Cenger termal kaynakların bulunduğu bölgeye AVM yapılmasının yanlış olduğunu söyledi. Tütüncüoğlu ise, 'Termal kür merkezi de kuracağız. Projeyi istemeyenler siyaset yapıyor' dedi.

POZİTİF ENERJİ
Termal kür merkezi projesinin çeşme'de turizmi 12 aya çıkaracağını dile getiren Tercan, AVM'nin ilçeye yararı olmayacağını savundu. Osmanlı'dan bu yana şifalı termali olan Ilıca'da gürültü kirliliği getirecek olan ve bölge esnafına büyük zarar verecek olan alışveriş merkezinden vazgeçilmesi gerektiğini belirterek, 'Biz kentsel pazarlama uzmanlarına araştırma yaptırdık. Uzmanlar, AVM'nin yapılması durumunda arkada kalan arsada inşa edilecek termal merkezin işe yaramayacağını söylüyor. çünkü dünyada termal kür merkezlerinin etrafının hep sakin bir ortamda olduğunu, insanların negatif enerjilerini atıp, pozitif enerji almaya geldiklerini dile getiriyorlar. İnsanlar çeşme'ye otantik havayı yaşamaya geliyorlar' diye konuştu.

EYLEM KARARI
Ertan da, çeşme Belediyesi ile söz konusu bölgede termal kür merkezi kurmak için çalışma yaptıklarını belirterek, 'Ancak, Tütüncüoğlu 2 yıl önce TETUSA'daki görevinden istifa ederek, projeyi rafa kaldırdı. Termal kür merkezi için mimari proje hazırladık. Bu bölgede hem AVM hem de termal kür merkezi olmaz. Ilıca'nın çok zengin şifalı termal kaynağı var. AVM'nin ayrı, termal kür merkezinin ayrı konseptleri bulunuyor. Dünyada termal kür merkezlerinin hep sessiz sakin bölgelerde olduğunu biliyoruz' dedi. Cenger ise, 'çeşme turizminin geleceği, bowling salonlarında değil termal tesislerde olmalı. O alanda AVM yapılması yanlış. şžu anda yapılacak olan Ilıca projesi tam bir fiyaskodur. çeşme'nin geleceği turizmdir ve termaldir. Bu projenin iptali için gerekire eylemler başlatacağız' dedi.

'Karşı çıkanlar siyaset yapıyor'
çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu, 5 yıldır söz konusu bölgeye ne yapılacağının planlarda belli olduğunu belirterek, 'Projeye karşı çıkanlar siyaset yapıyor. Daha öncede projeyi protesto etmek için yaptıkları toplantıda, tek bir çeşmeli esnaf bulunmuyordu.
Orada bulunanların büyük bir kısmı AK Parti'nin ilçe yönetiminde görevli. İhale tamamlandı. Kazanan firma, en kısa zamanda inşaata başlayacak. TETUSA'dan istifa ettim. Ancak, şirkette bir temsilcimiz var. Bölgeye termal kür merkezi de kuracağız. 50 dükkanın bazıları boş. Burada kira bedelleri yüksek çıktı. Mahkeme kararıyla bedelleri düşürmeye çalışıyoruz' dedi.

8 bin 269 metrekare alan
AVM yapılan ihalede 22 firmanın dosya alırken, 9 firma teklif sundu. 8 milyon 799 bin 776 lira bedelli ihalede, en iyi teklif 5 milyon 838 bin lira oldu. İhalenin birkaç hafta içinde sonuçlanması bekleniyor. Toplam 8 bin 269 metrekarelik bir alanda inşaa edilecek alışveriş merkezinde marketler, dükkanlar, bowling salonu, çocuk aktivite merkezi, fastfood salonları, restoran ve çok amaçlı bir salon ile 35 araçlık bir otopark alanı yer alacak.

Bölgedeki esnaf ne diyor
Hüseyin Kemal Esnaf (77): 45 yıldır Ilıca'da esnaflık yapıyorum. Bu işten geçinen bir sürü bakkal var. Bu insanlar büyük marketlerle nasıl mücadele edecek.
Mahmut Baykal Esnaf (55): Burada öncelik termal tesisler olmalı. Alışveriş merkezi yaparsan komik olur. Bu işten esnaf büyük zarar görecek. Bizim en büyük nimetimiz termal su. Bizim bunu kullanmamız gerekiyor. Buranın önceliği AVM değil.
Levent Duran Esnaf (43) Burada artık esnaflık yapmak çok zor. Hele bir de çeşme Belediyesi'nin yapmayı planladığı AVM'den sonra birçok esnaf kepenk kapatır. Turist yok. Termal tesisi işletemiyorlar. Buradan kim sorumlu ise bu işi beceremiyor.
YeniAsır/MURAT şžAHİN/ARMAĞAN DURKAN