Sınırlama kirayı fırlatacak

Sınırlama kirayı fırlatacak

Hükümetin kira artışını enflasyon oranına endekslemesi, kiracıya yaramayacak. Evsahipleri zarar etmemek için evlerini % 25-30 daha yüksek fiyata verecek.


Kira zamlarını enflasyon oranıyla sınırlı hale getirecek kanuna karşı evsahipleri boş durmayacak. Evlerini kiraya verecek evsahiplerinin, zarar etmemek için fiyatlara zam yapması bekleniyor. İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Sabri Ateş, evsahiplerinin yüzde 25-30 fiyat arttırmasını beklediğini söyledi.

'Enflasyon sınırı kiralık ev fiyatlarını yükseltir'

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı, 'Yıllık kira zammına yasal sınır getirilmesi kiralık daire fiyatlarını yükseltir. Artış, yüzde 25-30'u bulabilir' dedi.

Hükümetin kira artışını enflasyona endekslemek için yasal düzenleme hazırlığı yapması, gayrimenkul sektöründe büyük yankı uyandırdı. Bu karar kiracıları sevindirdi ancak uygulamanın gizli sözleşmeleri doğurabileceği ve yeni kiralanacak evlerde fiyat artışları yaratabileceği ifade ediliyor.

'GİZLİ SÖZLEŞME OLUR'

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Sabri Ateş, kiracı ve ev sahibi arasına ne kadar katı kurallar koyulursa koyulsun, mutlaka ev sahibinin de kiracının da kendi menfaatlerine göre davranacağını söyledi. "Kanun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren, ev sahibi ve kiracılar bu maddeleri delici ve önleyici tedbirleri alacaklardır" diyen Ateş, ev sahibi ve kiracılar arasında gizli sözleşmelerin yapılacağını belirtti. Ateş, kira artış oranı düşük olacağı için yeni kiraya verilecek evlerde yüzde 25-30 civarında fiyat artışı yaşanacağını savundu. Ateş, düzenlemeyle ilgili şu noktanın da altını çizdi: "Bugün 1 aylık peşin kira ve 1 aylık da depozito uygulaması adet haline geldi. Düzenlemeyle 'En fazla 3 aylık depozito alınır' dediğiniz zaman, vatandaş '3 aylık hakkım var' diyerek, bu parayı almaya çalışacaktır."

ÖZLEM KAMER