Sinop'un imar planı iptal edildi!

Sinop'un imar planı iptal edildi! Sinop'un imar planı iptal edildi!

Sinop’un imar planına yönelik, Sinop Çevre Dostları Derneği tarafından yapılan iptal talebi idare mahkemesi tarafından kabul edildi. Karara göre, meclisi tarafından kabul edilen Sinop imar planı iptal edildi.Sinop Çevre Dostları Derneği ve Sinop Kent Savunma İnsiyatifi, 2016'da belediye meclisi tarafından kabul edilen ve o dönem büyük tartışma yaratan Sinop imar planına yönelik bölge idare mahkemesine itiraz etti. Yapılan incelemeler sonrasında itirazı haklı gören idare mahkemesi 3 kurul 2’ye 1 oyla itirazı kabul edip Sinop imar planını iptal etti.  

BELEDİYE YENİ İMAR PLANI ÜZERİNDE ÇALIŞMA BAŞLATTI 

Vitrin Haber'de yer alan habere göre; idare mahkemesinin mevcut planı hükümsüz olarak açıklamasının arından geçen 30 günde yeni bir imar planı yapma zorunluluğu bulunan Sinop Belediyesi, yeni imar planı üzerinde hazırlıklara başladı. Haziran ayı meclisinde yeni imar planı kararı alacak olan Sinop Belediyesinin kısa sürede imar planını hazırlayarak uygulamaya koyması planlanıyor. 

SİNOP İMARINA KALICI HASAR VEREN UYGULAMA İPTAL EDİLMİŞTİR 

Verilen karar ile ilgili açıklamalar yapan Sinop Çevre Dostları Derneği Başkanı Hale Oğuz, yaptıkları girişimler sonucunda, Sinop imarına kalıcı hasar veren ve uygulanmaya devam edildiği sürece de zarar vermeye devam edecek olan imar planının iptal ediğini ve bu durumun Sinop için büyük bir şans olduğunu sözlerine ekledi. Oğuz; “Sinop imarına kalıcı hasar veren ve uygulanmaya devam edildiği sürece de zarar vermeye devam edecek olan imar planını Sinop Çevre Dostları Derneği ve Sinop kent savunma insiyatifi olarak dava açtık. Tüm engellemelere rağmen davamızı kazandık ve Sinop imar planı iptal edildi. Şimdi yeni belediye başkanımıza temiz bir sayfa sunmuş olduk. Bu, Sinop halkı için de belediyemiz için de büyük bir şans. Hiç olmazsa şehrimizin geleceğini bundan sonrası için kurtarabiliriz. Sayın belediye başkanımızdan bir an evvel bu kanunsuz imar planının yerine yeni bir imar planını hayata geçirmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

YENİ İMAR PLANI BİLİNÇLİ ELLERLE OLUŞTURULMALI 

Yeni imar planı hazırlanmasında oldukça dikkatli olunması gerektiğini söyleyen Sinop Çevre Dostları Derneği Başkanı Hale Oğuz, Sinop’un geleceğine etki edecek olan imar planının, bilinçli ellerle hazırlanması gerektiğinin altını çizdi. Oğuz; “Verilen mahkeme kararında açıkça kanunun ihlali, usulsüzlük gözüktüğü belirtiliyor. Sayın başkanımızdan kamu yararı olduğu için kararı direk olarak kabul edip, yeni imar planı yapmayı kararlaştırmasını bekliyoruz. Konunun muhatapları ve halkı da katarak, Sinop’un gerçek sahipleri ile birlikte hızla ve bilinçli ellerde Sinop’un yeni imar planı oluşturulmalı” dedi.

İNŞAAT SEKTÖRÜ İÇİN KRİZ. ÇİVİ BİLE ÇAKILAMAYACAK 

Bu arada imar planının iptal edilmesiyle, yeni imar planının yürürlüğe girmesine kadar geçecek sürede meydana gelecek boşluk, beraberinde inşaat sektörü için uzun süreli bir problem oluşturacak. Bundan sonraki süreçle ilgili sorulara cevap veren Hale Oğuz: "Mahkeme kararı var artık, çivi çakılamaz. Ama belediye işi hızlandırabilir, derhal yeni imar planı çalışmasını başlatır. Bu tamamen belediyenin hızına ve kararlılığına bağlı olarak vatandaşın mağduriyeti giderilebilir. Her şeye uygun işini yürütmeye çalışan, inşaatlarını sürdürmeye çalışan  masum vatandaşlarımız var. Tabi ki kimsenin mağdur olmasını istemeyiz, ama bu şu anda belediyenin tutumuyla çözülebilecek bir konu".