Çukurova Balkon

Sinpaş Grubu Belarus'ta konut ve ticaret merkezi yapacak

Sinpaş Grubu Belarus'ta konut ve ticaret merkezi yapacak Sinpaş Grubu Belarus'ta konut ve ticaret merkezi yapacak

Sinpaş Grubu, 200 milyon doların üzerinde üç yeni AVM'ye start vermeye hazırlanıyor...


Kartal'ın hemen teslim en cazip sitesinde! 65 metrekare 299 bin TL!


Otomanors, Lagün gibi büyük çaplı lüks konut projeleriyle adını duyuran Sinpaş Grubu, konutun yanı sıra ofis, iş merkezi, lojistik depolama alanlarında dahil olmak üzere gayrimenkul sektörünün farklı alanlarında faaliyet gösteriyor. Grup, konut alanındaki yatırımlarını geçen yıl borsaya açıldığı Sinpaş GYO'yla, ticari gayrimenkulde ise Sinpaş Yapı'yla yürütüyor. Sinpaş'ın ismini bundan böyle yurt dışındaki gayrimenkul projelerinde de duyacağız. Zira grup, yurt dışına açılmaya hazırlanıyor.

"Yurt içindeki 35 yıllık deneyimimizi yurt dışına taşımak istiyoruz. Bundan böyle yurt dışında da büyüyeceğiz" diyen Sinpaş Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Çelik, Belarus'ta (Beyaz Rusya) konut ve ticaret merkezlerinden oluşan karma bir projeye başlayacaklarını belirtiyor. Projeyi Belaruslu bir inşaat firmasıyla birlikte geliştireceklerini söyleyen Çelik, şu an görüşmelerin devam ettiğini, çalışmaların 2009'da start alacağını dile getiriyor. Belarus dışında başka bir ülkede daha yatırım yapacaklarını da söyleyen Çelik, yatırımın detayları hakkında gizlilik kuralları gerği bilgi vermiyor. Rusya, Türk Cumhuriyetleri, Körfez ülkeleri ile AB ülkelerindeki birçok gayrimenkul firmasından teklifleri aldıklarını söyleyen Çelik, "Birlikte gayrimenkul projeleri geliştirmek için kapımızı çalan pek çok firma var. Gelen tekliflerin tamamını değerlendiriyoruz" diyor.

Portföyünde Anadolu da var

Daha çok konut alanındaki yatırımlarıyla ön plana çıkan grubun ticari gayrimenkul tarafı da oldukça hareketli...Çelik, ikisi İstanbul, biri  Ankara  olmak üzere önümüzdeki yıl üç AVM projesine başlayacaklarını söylüyor. İstanbul'daki AVM'lerden biri Anadolu, diğeri ise Avrupa yakasında yer alacak. Her birinin büyüklüğü, 35-40 bin metrekare olacak AVM'lerin yatırım maliyeti ise yaklaşık 100  milyon dolar civarında olacak. Çelik, "Şu an arazi pazarlığımız devam ediyor" dediği Ankara'daki AVM'nin ise 150 bin metrekare alan üzerinde yer alacağını belirtiyor. Buradaki AVM'nin yatırım maliyeti ise yaklaşık 130 milyon dolar... 

Halihazırda, Haliç'te 100 milyon dolar maliyetle en büyük düzayak ofis projelerinden biri olan Flatofis'in inşaatına devam eden Sinpaş Yapı, İstanbul'da iş merkezi, lojistik depolama alanlarından oluşan beş yeni proje için ise 200 milyon dolar yatırım yapacak.

İş merkezi de yapıyor

Sinpaş'ın, ikisi Kağıthane'de biri Zeytinburnun'nda olmak üzere her biri 20-30 bin metrekare büyüklükte üç iş merkezi projesi de var. Kağıthane'de temeli atılan iş merkezlerinden biri, iki ay içinde hizmete girecek. Diğer iş merkezi için firma bu yıl kasım ayında Zeytinburnu'nda proje için ise 2009'da kazmayı vuracak. Samandra'da yer alacak 20 bin metrekare alan üzerindeki lojistik depolama alanı ise 3 ila 5 ay gibi bir süre içinde start alacak. Ankara-Dikmen'de 45 bin metrekare üzerinde yer alacak olan ofis, depolama alanlarından oluşacak 30-35 milyon dolarlık projeye ise önümüzdeki yıl başlayacak.

Bursa,  Adana  ve İzmir'le ilgileniyoruz

Tüm ticari gayrimenkullerini satmak yerine doğrudan kiralama yoluna giden şirketin halihazırda 300 bin metrekare kiralanmış ticari gayrimenkul portföyü bulunuyor. Çelik, devreye girecek yeni yatırımlarla bunun 650 bin metrekare çıkacağını dile getiriyor. Sinpaş, yeni yatırımlarıyla birlikte hayata geçirdiği projelerin toplam büyüklüğünü beş yılda 1 milyon metrekareye çıkartmayı hedefliyor. Ticari gayrimenkul ve konutta da yatırımlara hız vereceklerini kaydeden Çelik, "Bursa, İzmir, Ankara ve Adana ilgi alanımızda. Arsa arayışlarımız devam ediyor; uygun arsalar bulduğumuzda konut, AVM ve ticaret merkezi yapabiliriz"  diyor.

Acıbadem'e milyar dolarlık proje...

Sinpaş; Ülker, Akkök ve Corio'yla birlikte yapacağı Acıbadem'deki AVM ve konut projesine kazmayı 2009'un ilk yarısında vurmayı planlıyor. Yatırım maliyetinin 1 milyar doların üzerinde olacağını belirten Ahmet Çelik, projenin 182 bin metrekare alan üzerinde yer alacağını söylüyor.

Kezban GEBETAŞ / Tekborsa