Sivas'ta imar sorunları için çalışmalar sürüyor!

Sivas'ta imar sorunları için çalışmalar sürüyor! Sivas'ta imar sorunları için çalışmalar sürüyor!

Sivas İl Özel İdaresi, kültürel varlıkların aslına uygun onarılması ve turizm merkezlerindeki imar sorunlarının çözümü için çalışmalar devam ediyor. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğü'nün düzenli şehirleşmeyle geçmişe ve geleceğe dönük projeler ortaya koyduğunu belirtti. 

Milliyet Gazetesi'nde yer alan habere göre Özel İdare olarak tarihi ve kültürel değerleri yaşatmaya gayret gösterdiklerini dile getiren Kaya, "Yıkılan konaklarımızı restore ederek ayağa kaldırıyoruz. Sivil mimarimizi yaşatıyoruz. Kültürel varlıklarımızı yeniden var ediyor ve geleceğe taşıyoruz. Sıcak Çermik Termal Turizm Merkezinin revizesi tamamlandı. Kalkım Balıklı Kaplıca Termal Turizm Merkezi imar planı, idaremiz ve MTA arasında imzalanan sözleşme sonucunda ruhsatlandırıldı." diye açıklamalarda bulundu. 

Kaya, "Köyler Yaşamalıdır" projesiyle ilgili de çalıştıklarını belirterek, şunları söyledi:

"2018 yılı içerisinde Sivas merkez ve ilçelere bağlı 37 köyde çalışmalarımız yürütüldü. 25 köyün arazi ve imar planı tamamlanarak, 231 aile hak sahibi yapılmış ve arsa tapuları dağıtılmıştır. 22 köyde ise halihazır harita, imar planı, jeolojik-jeoteknik etüt hizmetleri ihale edilmiş olup, çalışmalar devam etmektedir. Ayrıca köy gelişme alanı talebinde bulunan 9 köy de 2019 etüt ve proje kapsamına alınmıştır."