16 / 08 / 2022

Siyaset gayrimenkul sektörünü fazla etkilemez!

Siyaset gayrimenkul sektörünü fazla etkilemez!

Gayrimenkul sektörünün yazın fazla hareketli olmadığını hatırlatan sektör temsilcilerine göre seçim sonuçları ‘büyük’ değişiklik yaratmayacak ve sonbaharda işler yoluna girecek.Gayrimenkul sektörünün yazın fazla hareketli olmadığını hatırlatan sektör temsilcilerine göre seçim sonuçları ‘büyük’ değişiklik yaratmayacak ve sonbaharda işler yoluna girecek.


Genel seçim sonuçlarından tek parti hükümeti yerine ‘koalisyon’ çıktı. Daha önceki koalisyon hükümetlerinin ‘iyi’ bir tablo göstermediğini belirten gayrimenkulün patronları, buna rağmen sektörün belli bir istikrarı olduğunu vurguladı. Sektör temsilcileri, Türkiye ekonomisi ve sektörün ‘eskisi kadar seçim sonuçlarından etkilenmediğini’ dile getirirken ‘işimize bakacağız’ söyleminde birleşiyor. Buna göre, satışlar her yaz olduğu gibi yatay bir düzlem izleyecek ancak yaz dönemiyle birlikte şekillenen hükümetle birlikte bu dönem atlatılmış olacak. Patronların seçimlerin ardından sektör değerlendirmeleri şöyle:


‘İşe, müşteriye sahip çıkacağız’


Siyaset gayrimenkul sektörünü fazla etkilemez!


Artaş İnşaat ve Avrupa konutları Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, sektörde konut alımında bir bekleme süreci yaşansa da bunun uzun süreceğine inanmadığını dile getirdi. Çetinsaya, “Yiyecek içecek gibi değil, insanlar biraz erteler, ama piyasalar sonuçta kendi mecrasını bulacaktır. İnşallah en kısa zamanda eski ekonomimize kavuşuruz. Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden biri, 70 yan sanayiye iş veren sektördür. siyasi süreçler gelir geçer. İşimize konut alıcılarına sahip çıkmaya devam edeceğiz” dedi.


Orta vadede hareketli günler


Siyaset gayrimenkul sektörünü fazla etkilemez!


İstanbul İnşaatçılar Derneği Başkanı (İNDER) Nazmi Durbakayım, inşaat sektörünün ‘temelinin sağlam’ olduğunu kaydederek, seçim dönemlerinde durgunluk yaşasa da sektörün eskisi kadar etkilenmediğini söyledi. Durbakayım, “Sektörün orta vadede rutin ve hareketli günlerine kavuşmasını bekliyoruz. Tüm seçimlerde, sektörümüzün üretim bazındaki direnci hep standart kalmıştır. Hiçbir hükümetin insanlarını tabut evlerde yaşamasına izin vereceğini düşünmediğimiz için kentsel dönüşüm çalışmalarının süreceğini söylemek mümkün” dedi.


‘Adımlar uzlaşma ile atılacak’


Siyaset gayrimenkul sektörünü fazla etkilemez!


Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, yeni parlamentonun, uzlaşma kültürünü benimseyerek, ülkenin çıkarlarına yönelik adımlar atacağını umduklarını belirterek, “Belirsizlik ortamı ekonomik açıdan zorlu bir tablo oluştursa da, beraberlik ve uzlaşma kültürüyle Türkiye’nin huzuru ve kalkınması için gereken sinerji yaratılmalıdır. Yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinde yıllık 100 milyar dolar hedefini gerçekleştirmek, uluslararası arenadaki etkinliğimizi hızla artırmak için daha çok çalışacağız” diye konuştu.


‘Kısa zamanda belirsizlik kalkar’


Siyaset gayrimenkul sektörünü fazla etkilemez!


Sinpaş Holding ve GYODER Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Avni Çelik, kısa bir zamanda koalisyon hükümeti kurulacağını ve belirsizliğin yok olacağını öngördüğünü vurgulayarak, şunları söyledi:

“Türkiye’nin bilinen küçük iç çekişmeleri risk sayılmazsa, karşılanamaz riskleri yok. Türkiye uzun yıllardır büyüme ivmesi göstermiştir. Döviz rezervi, ödemeler dengesi, borç yükü, milli gelir, işsizlik göstergeleri olumludur. Yunanistan veya İspanya değildir. Üstesinden gelinemeyecek problemleri de yok. Erken seçim sebebi ve ihtimali görünüyor. Piyasalar kısa zamanda oturacak ve normale dönecektir. Dört yıl kurulacak koalisyon hükümetini izleriz, sonunda tekrar iktidara en yakın partiye millet yeni güçlü bir yetki verecektir.”


‘Projeler de alım da sürer’


Siyaset gayrimenkul sektörünü fazla etkilemez!


Türkiye’de, ekonominin aktörlerinin yatırımları anlamında çok önemli bir değişiklik beklemediğini anlatan İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes, tüketicinin seçime rağmen de önemli alımlar yaptığını hatırlatarak, “Projeler de, yatırımlar da devam eder. Büyük farklar oluşturacağına inanmıyorum. Gayrimenkul zaten yaz döneminde yatay bir çizgiye sahiptir her zaman. Gelişmeler de gözlemlenecektir. Sonbaharla birlikte yoluna girer” dedi. 


‘Piyasaya yansıması için çok erken’


Siyaset gayrimenkul sektörünü fazla etkilemez!


Taş Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı ise şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bekleyip göreceğiz ama piyasalar, yansımalar açısından daha çok erken. Ancak bu, tabi milletin seçimidir, her şeyin iyi ve hayırlı olmasını isteriz. Daha çok erken, 70 milyonu insandan bahsediyoruz, insanlar böyle değerlendirip seçtiyse bu yapıları bir arada istiyor demek de olabilir.”


Milliyet