Solarkent'te 1.000 ton ekstra demir kullanıldı

Solarkent'te 1.000 ton ekstra demir kullanıldı Solarkent'te 1.000 ton ekstra demir kullanıldı

Türkiye'nin geri dönüşümlü  ilk ve tek konut projesi Solarkent, depreme karşı yüksek yapı kalitesiyle dikkat çekiyorZemin güvenliği konusunda titiz önlemlerin alındığı Solarkent, en son deprem yönetmeliklerine göre, 1.000 ton ekstra demir kullanımını gerektiren fore kazık, radyejeneral ve tünel kalıp sistemleri ile inşa ediliyor.


Aydınlı Grup'un inşaat alanındaki ilk projesi Solarkent'in statik projelerini İnşaat Yüksek Mühendisi İrfan Balioğlu tasarladı, zemin danışmanlığını ise İTÜ Geoteknik Anabilim Dalı Başkanı ve Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ahmet Sağlamer üstlendi. Solarkent sakinlerinin deprem korkusu olmadan yaşayacağını belirten Aydınlı İnşaat Genel Müdür Yardımcısı Alpay Çepni, 1-7 Mart Deprem Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada şunları söyledi:


"Birinci derece deprem bölgesinde yer alan İstanbul'da zemin etüdü yapılmış, temeli zemin yapısına uygun şekilde tasarlanmış ve mühendislik hizmeti almış, depreme karşı dayanıklı konutlar inşa etmek büyük önem taşıyor. Yüksek yapı kalitesine sahip Solarkent, fore kazık, radyejeneral temel ve tünel kalıp sistemleri ile inşa ediliyor. Aslında bu bölgede, fore kazık sistemi olmadan da inşaat yapabilirdik. Ancak Aydınlı İnşaat olarak güvenliğe maksimum düzeyde önem verdiğimiz ve konut sahiplerinin evlerinde huzur ve güven duygusuyla yaşamalarını arzu ettiğimiz için 1.000 ton demir, 8 bin m3 C25 beton, yani yaklaşık 1,2 milyon dolar ekstra maliyet gerektiren bu sistemi uygulamaya karar verdik."


Fore kazıklı derin temel sistemi ile yapı yüklerini daha derindeki sağlam zemin tabakalarına ileten Solarkent blokları, aynı zamanda inşa edildikleri tünel kalıp uygulamasının bir özelliği olarak tamamı betonarme perdeden oluşan taşıyıcı sistemle yükseliyor. Her blok temeli altında bulunan 147 fore kazık, 25 metre derinliğinde ve 1 metre çapında inşa ediliyor. Dört blok toplamında yer alan fore kazık imalatında 1000 ton demir ve 8 bin m3 C25 beton kullanılıyor.

Aydınlı Grup'un inşaat sektöründeki ilk projesi Solarkent, İstanbul Esenyurt'ta 28.000 m2'lik alanda 30 katlı 4 blokta, 10 farklı daire seçeneği sunan 866 adet konuttan oluşuyor. Tasarruf ve kazanç  konseptiyle tasarlanan ve Türkiye'nin geri dönüşümlü ilk ve tek konut projesi olma özelliğine sahip Solarkent, doğaya saygı gösterirken bunu kazanca dönüştürecek. Otopark çatısı solar panellerle kaplanan Solarkent, güneşten elektrik üretecek, ürettiği elektriği kazanca dönüştürecek. Sağlanan kazanç, site aidatlarında tasarruf olarak site sakinlerine geri dönecek.

**********

Türkiye'nin geri dönüşümlü  ilk ve tek konut projesi olarak nitelendirileren Solarkent, deprem yönetmeliklerine uyumlu çalışmasıyla dikkat çekiyor

Solarkent'in yapımcı firması Aydınlı İnşaat'ın Genel Müdür Yardımcısı Alpay Çepni, 17 Mart Deprem Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, projede deprem yönetmeliklerinin de üstüne çıkıp 1.2 milyon dolarlık ekstra maliyet yaparak bin ton fazla demir kullandıklarının altını çizdi. Çepni, şöyle konuştu: "Solarkent, fore kazık, radyejeneral temel ve tünel kalıp sistemleri ile inşa ediliyor.

Aslında bu bölgede, fore kazık sistemi olmadan da inşaat yapabilirdik. Ancak Aydınlı İnşaat olarak güvenliğe maksimum düzeyde önem verdiğimiz ve konut sahiplerinin evlerinde huzur ve güven duygusuyla yaşamalarını arzu ettiğimiz için 1.000 ton demir, 8 bin m3 C25 beton, yani yaklaşık 1,2 milyon dolar ekstra maliyet gerektiren bu sistemi uygulamaya karar verdik."
Tebernüş Kireçci