Son 10 yılda gecekondu yapımı yüzde 90 durdu!

 Son 10 yılda gecekondu yapımı yüzde 90 durdu! Son 10 yılda gecekondu yapımı yüzde 90 durdu!

Bakan Bayraktar, kentsel dönüşümden önce başlatılan gecekondulaşmayla mücadelenin sonuç verdiğini söyledi. Bayraktar “Gecekondulaşma % 90 durdu” dedi.Yaklaşık 400 milyar dolarlık kentsel dönüşüm projesini koordine eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Türkiye’nin gecekondulaşmayla mücadelede başarılı olduğunu söyledi. Kentsel dönüşümün dalga dalga devam ettiğini belirten Bakan Bayraktar “İnanın, samimiyetle ifade etmek istiyorum, son 9.5 yılda kaçak yapılar büyük oranda, gecekondu yapımı yüzde 90 durdu. Şimdi büyük bir seferberlik başlayacak kentsel dönüşüm için. Bu işi engellemek isteyenler, illegal oluşumları devam ettirmek isteyenlerdir. Biz vatandaşımızı mağdur etmeden, kentsel dönüşümü devam ettireceğiz” diye konuştu.


Halkı mahcup etmeyeceğiz


Meclis’te grubu olan hangi partinin belediyesi olursa olsun bu işte başarılı olan belediyelerle beraber olacaklarını vurgulayan Bayraktar, kentsel dönüşüm çalışmalarının,  TOKİ  kanalıyla Türkiye’nin 166 yerinde yapıldığını söyledi. Bağcılar Belediyesi’nce, Molla Gürani Parkı yanına kurulan çadırda iftar programına katılan Bayraktar, riskli binaları yıkarken bina sahibine kolaylıklar sağlanacağını ifade etti. Bayraktar, yaptıkları anketler sonucu halkın yüzde 70’inin kendilerine güvendiğini ifade ederek, halkı mahcup etmeyeceklerini söyledi.


BREZİLYALILAR DESTEK İSTİYOR


BAYRAKTAR, kentsel dönüşüm ve diğer konularda iki talepleri olduğunu vurgulayarak, bunlardan ilkinin ‘Allah’ın rızası’, diğerinin ise ‘vatandaşların duası’ olduğunu söyledi. Brezilya, Arjantin, Mısır ve Çin gibi ülkelerin kentsel dönüşümle ilgili ciddi problemleri olduğunu ve bir türlü gideremediklerini anlatan Bayraktar, Brezilya’nın bu konuda kendilerinden yardım istediğini söyledi.


Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Bayraktar’a konuşmasının sonunda hediye ve plaket takdim etti.

Star