Son dakika: İstanbul'da alarm veren ilçeler!

Son dakika: İstanbul'da alarm veren ilçeler!

İzmir depreminden sonra Bayraklı'da meydana gelen yıkım İstanbul'daki riskli zeminleri akıllara getirdi. Peki İstanbul'da olası büyük bir depremde büyük risk altında olan bölgeler neler? İşte İstanbul'da alarm veren o ilçeler...İzmir Bayraklı'da depremin neden olduğu yıkım sonrasında gözler, büyük bir depremin beklendiği İstanbul'daki riskli zeminlere döndü.

Milliyet'te yer alan habere göre; uzmanlar, İstanbul'daki eski dere yatakları, Marmara Denizi'nin Zeytinburnu'ndan Silivri'ye uzanan kıyı bandı ile Büyük ve Küçükçekmece Gölleri'nin çevreleyen alanların gevşek alüvyon çökellerden oluştuğu uyarısı yaptı. 

İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü'nden Prof. Dr. Cenk Yaltırak, İstanbul'da tepelere çıktıkça zemin riskinin düştüğü öne çıktı.

Prof. Dr. Cenk Yaltırak, "Aralarında Ayamama, Cendere, Ayazmadere, Kurbağalıdere, Kuşdili, Kağıthane, Göksu, Küçüksu, ve her iki Çekmece Gölleri'nin kıyı kesimleri taşıma gücü çok düşük, deprem yükleri altında yumuşama eğiliminde olan zemin yapısına sahip alanlar. Büyük depremde en riskli yerler alüvyon vadiler. Bu kuşaklarda yapılaşma olmaması veya çok sağlam yapı stoğunun olması gerekir. Büyükçekmece, Ataköy, Bakırköy ve Zeytinburnu sahili de zemin açısından en riskli bölgeler" şeklinde konuştu.

Alüvyon zeminlere kurulu yapıların deprem sırasında zemin büyütmesine maruz kaldıklarından bahseden Prof. Dr. Yaltırak, zeminin depreme etkisini de şöyle açıkladı:

"Depremin şiddeti dediğimiz, ortaya çıkan sarsıntı veya titreşim gücü. Yüzey büyütmesi olan binalar daha uzun titreşip, sallanırken, yüzey büyütmesi olmayan veya en az olan sağlam zemindeki yapılarda sallanma daha kısa sürer. Bayraklı'da yıkılan Rıza Bey apartmanının video görüntülerinde deprem büyütmesi açıkça görülüyor. Depremin 40. saniyesinde kolon patlıyor. Belli ki yapının giriş katındaki kolon traşlanmış. Köşe kolon patlayınca bina olduğu gibi çöküyor. Normalde kaya zemin olsa salınım 15 saniye sürecek ancak lapa gibi zeminde 45 saniye salınım söz konusu. İstanbul'un Bayraklı'ya benzer zeminlerinde de olası depremde uzun sürecek salınım tehlikesi var."

Prof. Dr. Yaltırak'ın İstanbul'un zemin açısından riskli bölgeleriyle ilgili tespitleri de şu şekilde: "Vadi alüvyonlarında yumuşak kil dediğimiz katman egemendir. Silivri'den Beylikdüzü'ne uzanan kesimdeki zemin yumuşak dediğimiz deprem büyütmesine yol açacak özellikte. Bölgenin zemini, kil, kömür, kum ve çakıldan oluşuyor. Deprem dalgaları zeminde kayda değer büyütmeye neden olabilir. Bakırköy ve Ataköy sahil bandı da alüvyonlardan oluşan bir bölge olduğundan zemin riski taşıyan yerlerden Kadıköy'deki Kurbağalıdere ve Kuşdili bölgesi de kil ve çamurdan oluşan riskli zemine sahip yerler. Bu yumuşak tabaka deprem büyütmesi yaratabilir.''

Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Hüseyin Alan da İstanbul'un zemin açısından İzmir'e göre daha şanslı bir şehir olduğundan bahsederek, "Şehrin büyük kısmı kaya zemin üzerine oturuyor. Ancak Ataköy'den Florya'ya uzanan kıyı bandı ile her iki Çekmece Gölü'nün çevresi Bayraklı'daki gibi kıyı alüvyonlarından oluşuyor. Çırpıcı Deresi'nin olduğu hattın zemini de yumuşak. Anadolu Yakası'nda ise Kurbağalıdere ve çevresi zemin riskli alanlar" ifadelerini kullandı.

'Türkiye Diri Fay Haritası'nın mutlaka revize edilmesi gerektiğinden bahseden Alan, "8 yıl içerisinde birçok yeni deprem ve beraberinde bilgi gün yüzüne çıktı. Diri fay haritasına işlenmemiş ancak aktif olduğunu bildiğimiz faylar mevcut. AFAD ve MTA'nın bu konuda çalışmalar yürütmesi gerekir. Diri Fay Haritası'nda 4 veya 5.derece deprem kuşağı olarak bilinen birçok bölgenin, aslında 1'inci veya 2'inci derece deprem kuşağında olduğunu öğrendik İstanbul'un Marmara kıyıları 1. derece deprem kuşağı olarak kabul ediliyor. Ancak bugün itibarıyla İstanbul'un tümü 1. derece deprem riski altında" açıklamasında bulundu. 

İstanbul'daki riskli ve sağlam zeminli bölgelere ait en önemli veri ise İstanbul Jeoloji Haritası.

Büyük şehirde riskli haritada gri, açık sarı ve sarı renkteki alanlar zemin riskli yerlerin en başında.

İstanbul Jeoloji Haritası'nda 'Danişmen Formasyonu' olarak bilinen ve Silivri'den Beylikdüzü'ne uzanan bölge yüksek riskli zemin sınıfı arasında.

Bakırköy-Güngören hattı veya Bakırköy katmanı olarak tanımlanan bölge ise kireçtaşı ve zayıf kaya niteliğinde bulunuyor.

Bölge yatay tabakalı, tebeşirsi, killi kireçtaşından oluşan  Merter ve Haznedar etrafında bulunan kireçtaşları için de erime boşluklarının olduğu iddia ediliyor.

Deprem dalgalarının Güngören ve Çukurçeşme semtlerinde önemli büyütmelere neden olacağı uzmanlarca bahsedilirken Anadolu Yakası'nda ise Kuşdili ve Kurbağalıdere formasyonu yüksek riskli yer oluyor.

İstanbul'da olası depremde 500 bin konut riskte!

İstanbul’daki riskli binaların yenilenmesi için 39 yıl gerekiyor!