15 / 08 / 2022

Son yılların popüler konut trendi: Yüzen ev! 

Son yılların popüler konut trendi: Yüzen ev! 

Özgür yaşam sevenlerin tercih ettiği konut tipi olan yüzen evler son yıllarda en çok tercih edilen evlerden biri oldu. Peki, yüzen evler nasıl inşa ediliyor? Yüzen evler dayanıklı mı? İşte detaylar...Denize açılmak isteyen vatandaşların tercih ettiği konutlardan biri olan yüzen eve talep oldukça arttı. Milliyet'te yer alan habere göre; özellikle koronavirüs salgını ile beraber kalabalık şehirlerde yaşamak istemeyen vatandaşlar bu evleri tercih etmeye yöneldi. 

Yüzen ev nedir? Suyun üzerinde yüzebilen evlerin tamamına yüzen ev ismi verilir. Yüzen evler, normal ev gibi görünüyor ancak temeli karaya oturtulmak yerine suyun üzerinde yüzebilecek şekilde inşa ediliyor. Özellikle Malpler, Hollanda, İngiltere, ABD ve Filipinler yüzen evlerin yoğun olarak bulunduğu ülkeler. Bazı yüzen evlerde yaz-kış yaşanabildiği gibi, bazıları sadece yaz döneminde turistik amaçlı kullanılıyor.

Son yılların popüler konut trendi: Yüzen ev! 

Özgür bir yaşam tercih edenler çevreciler ve farklı bir deneyim yaşamak isteyenler yüzen evlere rağbet ediyorlar. Yüzen evler, betonarme yapılardan daha uygun fiyatlı… Güneş enerjisi ile elektrik üreten, inşa edildikten sonra demirlenen yapılarıyla dünyada yaygın olarak kullanılıyor. Özellikle, sel, su taşkını vb. doğa olaylarının sık yaşandığı Kamboçya, Filipinler, Yeni Zelanda ve Bangladeş’te ve kasırgalara maruz kalan ABD’de kıyılarda beton yapılaşmaya karşı bir alternatf olarak ortaya çıkıyor. Bazı yüzen evler ise balıkçılık ve turizm amaçlı kullanılıyor.

Dünyada yüzen evler 

Malplerde, vatandaşlar araziler yetersiz olduğu için yüzen evlerde yaşamayı tercih ediyor.

Zimbabve’deki Kariba Baraj Gölü’nde, Hindistan’da Dal Gölü’nde, Avrupa’da Hamburg limanında ve tabii Hollanda’da, İngiltere’nin kanallarında, Avustralya’da Murray Nehri’nde çok sayıda yüzen ev bulunuyor.

Eskiden İstanbul’da da yüzen evler olduğunu biliyor muydunuz? 

İstanbul’un eşsiz boğazının sularında eskiden yüzen evler varmış. Kimisi yazlık, kimisi ise sürekli yaşamak için inşa edilmiş. Özellikle 1970’li yıllarda, Mimar Melih Koray tarafından Kadıköy açıklarında inşa edilen ev hafızalara kazındı. 


Koronavirüsten kaçan multi milyarderler yüzen villalara yöneldi!