SPK: Bizde mortgage sorunu yok!

SPK: Bizde mortgage sorunu yok!

Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı (SPK) Turan Erol, Türkiye'de tutsat (mortgage) piyasasında hiçbir problem bulunmadığını belirterek, ''Ancak yurt dışında yaşanan gelişmeler hem kredi kurumları hem de düzenleyici otoriteler tarafından yakından takip edilereSermaye Piyasası Kurulu Başkanı (SPK) Turan Erol, Türkiye'de tutsat (mortgage) piyasasında hiçbir problem bulunmadığını belirterek, ''Ancak yurt dışında yaşanan gelişmeler hem kredi kurumları hem de düzenleyici otoriteler tarafından yakından takip edilerek, bu gelişmelerden gerekli dersler çıkarılmalı'' dedi.

Erol, dünyanın en büyük ve sofistike ipotekli konut kredisi (tutsat-mortgage) piyasasına sahip ABD'de yüksek riskli mortgage kredilerinin geri ödemelerinde yaşanan sorunun, global ölçekte herhangi bir krize dönüşmeden bir düzeltme hareketi düzeyinde kalma olasılığının daha yüksek olduğunu belirtti.

1.4 TRİLYON DOLAR: ''Riskli mortgage kredisi veren kurumlar, kredi verme standartlarını gevşek tutmuş, dar gelirli, kredi skoru bulunmayan veya düşük olan tüketicilere bu tür mortgage kredilerini kullandırmışlardır. ABD'de bu tür mortgage kredilerinin hacmi, 2001 yılından 2007 yılının başına kadar hızlı bir büyüme kaydederek, yaklaşık 1.4 trilyon dolarlık büyüklüğe ulaşmıştır ve 10 trilyon dolar büyüklüğündeki ABD toplam mortgage hacminin yüzde 14'ünü oluşturmaktadır. Sorun yaşanan kredilerin oranı yaklaşık yüzde 20'dir. Tüm mortgage büyüklüğü içindeki oranı ise yüzde 2.8'dir.''

TÜRKİYE'DE SORUN YOK: Turan Erol, Türkiye'de yüksek riskli mortgage piyasası bulunmadığını ve hiçbir problem olmadığını söyledi. Türkiye'de konut kredisi faiz oranlarının mevcut durumdaki düzeyi düşünüldüğünde, konut kredisi alan tüketicilerin dar gelirli tüketiciler olmadığı sonucuna ulaşıldığını belirten Erol, ayrıca, bankaların müşteriler için ayrı faiz oranları belirlemediklerini söyledi. Erol, BDDK verilerinin de Türkiye'de konut kredilerinin geri ödemelerinde herhangi bir sorun yaşanmadığını da sözlerine ekledi.
(Hürriyet)