Standard & Poor's Türkiye'nin kredi notunu açıkladı!

Standard & Poor's Türkiye'nin kredi notunu açıkladı!S&P, Türkiye'nin yabancı para cinsinden kredi notunun "BB", yerli para cinsinden notunun "BB+" seviyesinde teyit edildiğini, not görünümünün ise "durağan"dan "negatif"e indirildiğini açıkladı.


S&P, Türkiye'nin yabancı para cinsinden kredi notunun "BB", yerli para  cinsinden notunun "BB+" seviyesinde teyit edildiğini, not görünümünün ise  "durağan"dan "negatif"e indirildiğini açıkladı.

S&P'den yapılan açıklamada, para politikasının kur ve enflasyon  baskılarına cevabının yeterli olmadığı, enflasyon ve kur baskılarının  Türkiye'deki şirketlerin ve bankaların finansman gücünü zayıflatarak büyümeyi  olumsuz etkileyebileceği belirtildi.


Türkiye ekonomisinin geçen yılın ikinci çeyreğinde yüzde 1,8 daraldığı  ifade edilen açıklamada, 2016'da ekonominin yaklaşık yüzde 2 büyüdüğünün tahmin  edildiği ve bu sene de ekonomik büyümenin yüzde 2,4 olacağının öngörüldüğü  kaydedildi.


S&P, daha önce açıkladığı 2017 büyüme tahmininde Türkiye ekonomisinin  bu yıl yüzde 3,2 büyümesinin beklendiğini belirtmişti.


Açıklamada, Türkiye'nin bütçe açığının 2017-2020 yılları arasında  ortalama yüzde 4,3 seviyesinde gerçekleşmesinin beklendiğini ifade edildi.


En son Fitch tarafından Türkiye'nin kredi notu değerlendirmesinin  yapıldığı 4 Kasım 2016'dan bu yana Türk lirasının ABD dolarına karşı yüzde 18  değer kaybettiğinin belirtildiği açıklamada, aynı dönemde Türk lirasının avroya  karşı da yüzde 15 gerilediği kaydedildi.


Açıklamada, Türkiye'nin bu yılki yabancı döviz rezervlerinin yaklaşık  35 milyar dolar olduğunun tahmin edildiği, bu miktarın cari hesap ödemeleri için  2 ay kapsayabileceği belirtildi.


Türkiye'deki bankaların başarılı şekilde denetlenmeye devam  edilmesinin öngörüldüğünün ifade edildiği açıklamada, bankaların sermaye  açısından sıkıntı çekmeyeceğinin tahmin edildiğine yer verildi.


Açıklamada, ekonomik büyümenin beklentilerin altında gelişmesi ve  bankaların varlıklarının önemli ölçüde bozulması durumunda, Türkiye'nin kredi  notunun düşürülebileceği kaydedildi.


S&P'nin açıklamasının ardından Dolar/TL paritesi önce 3,8628  seviyesine geriledi, ardından 3,8727'ye tırmandı ve daha sonra 3,8664-3,8706  seviyesinde seyir izlemeye başladı.


Milliyet