Süleyman Soylu: Sahipsiz metruk evleri yıkın!

Süleyman Soylu: Sahipsiz metruk evleri yıkın! Süleyman Soylu: Sahipsiz metruk evleri yıkın!

Uyuşturucuyla mücadelenin devam ettiğini söyleyen Bakan Soylu, uyuşturucunun genellikle metruk binalarda kullanıldığını söyleyerek valilere, kaymakamlara ‘Sahipsiz metruk evleri yıkın’ talimatı verdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, uyuşturucu kullanımına dair saha araştırması yapmaya devam ettiklerini söyleyerek, “Uyuşturucu kullanıcıları maddeyi yüzde 40.7 oranında kendi evlerinde, ikinci olarak da yüzde 24.6 oranında metruk binalarda kullanıyor. Metruk binaların yüzde 67’sini yıktık, 21 bin metruk bina daha yıkılacak” diye konuştu.

Milliyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; Soylu, “PKK’nın iki şah damarı var. Birisi sömürdüğü belediyelerdi, ikincisi de uyuşturucu ticareti. Birincisini tamamen kestik, ikincisine de sürekli darbe üstüne darbe vuruyoruz” açıklamasında bulundu.

Bağımlılık ile Mücadele İl Koordinasyon Kurulu toplantısında önemli açıklamalarda bulunan Soylu, son dönemde gerçekleştirilen sekiz ayrı operasyonda, 13 ton 280 kilogram uyuşturucu maddeye ulaşıldığını kaydetti.

Önemli bir çalışma ve sıkı bir takip içinde olduklarını bir diğer konunun ise metruk binalar olduğunu söyleyen Bakan Soylu, şu ifadeleri kullandı:

“Uyuşturucu kullanıcılarının, maddeyi yüzde 40.7 oranında kendi evlerinde, yüzde 24.6 oranında da metruk binalarda kullandıklarını tespit ettik. Bunun üzerine metruk bina konusuna yoğunlaştık. Tespiti yapılan metruk bina sayısı olarak 59 bin 367 rakamına ulaştık. Yüzde 67’sini yıktık. Tespiti yapılıp yıkılmayan metruk bina sayısı 21 bin 359. Bunların 8 bin 46’sının da yıkım kararı alınmış durumdadır. Yıkılamayanların bazıları sit, bazıları kentsel dönüşüm alanında, bazılarının da sahipleri belli değil. Sahipleri belli olmayan binaları yıkıp geçin. Onun için valilerimize, kaymakamlarımıza, belediye başkanlarımıza dozerleriniz boş durmasın.”