Sultanahmet, Sirkeci ve Beyazıt bölgesi yayalaştırıldı!

Sultanahmet, Sirkeci ve Beyazıt bölgesi yayalaştırıldı!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararıyla Sultanahmet, Sirkeci ve Beyazıt’ı da içine alan alanda 90 cadde ve sokak, bugün itibariyle araç trafiğine kapatıldıAA muhabirinin derlediği bilgiye göre UKOME, "Sirkeci Hocapaşa, Hobyar Mahallesi ve Çevresi Yayalaştırma ve Trafik Sirkülasyon Projesi", Beyazıt-Sultanahmet-Sirkeci tramvay güzergahı ile Ragıp Gümüşpala Caddesi, Cemil Bilsel Caddesi arasındaki bölgeyi kapsayan yeni bir yayalaştırma trafik sirkülasyon projesi çalışmasının yapılmasını kararlaştırdı.

Bu karar uyarınca, "Fatih ilçesi Ragıp Gümüşpala Caddesi, Prof. Dr. Cemil Bilsel Caddesi, Nuruosmaniye ve  Ankara  Caddesi arası Yayalaştırma ve Trafik Sirkülasyon Projesi" hazırlanarak, toplam 90 cadde ve sokağın trafiğe kapatılması öngörüldü.

Kararda, sadece resmi araçlar, vilayet, konsolosluk, zabıta ve polis araçları, PTT ve bankalara ait araçlar, itfaiye ve cankurtaran araçlarının 24 saat giriş-çıkış yapabilmesine imkan tanınırken, yayalara bırakılmış alanlarda park yapılması da yasaklandı.

-CADDE VE SOKAK GİRİŞLERİNE 97 ADET DUBA YERLEŞTİRİLDİ-

Karar uyarınca bugün itibariyle başlayan uygulama kapsamında Ağa, Alacahamam, Arifpaşa, Aynacılar, Balkapanı, Bestekar Basri, Bezciler, Büyükbaş, Büyükpostane, Cağaloğlu Hamam, Celal Ferdi Gökçay, Cemal Nadir (bir kısmı), Cömert Türk, Çakmakçılar Yokuşu, Çarkçılar, Çarşıkapı Nuru, Ceridehane, Çökelik, Çuhacıhanı, Çeşnici, Deveoğlu Yokuşu, Direkli Hanı, Fındıkçılar, Fincancılar, Gümüş Haneli, Hanımeli, Hacı Küçük, Hakkı Tarık Us, Yavaşça Şahin, İmameci, Kadıoğlu, Kalçın, Kaputçular, Katırcıoğlu, Kefeli Han Sokak, Kılıççılar, Kızılhan, Köprücü, Kutlucu, Küçük Yıldızhan, Limoncu, Lütfullah, Macuncu, Mimar Vedat, Mahmutpaşa Hamamı, Mangalcı, Han Arkası Çıkmazı, Molla Fenari, Mühürdar Emin Paşa, Nargileci, Narlı Bahçe, Necip Efendi, Örücüler Kapısı, Paçacı, Paşa Cami, Rastıkçı, Sabuncu Hanı, Saka Mehmet, Sandalyeciler, Selvili Mescit, Sultan Mektebi, Şeker Ahmet Paşa, Şeyh Davut Hanı, Tahmis, Tarakçılar Hanı, Tasvir, Taşsavaklar, Tesbihci, Teskereci, Tığcılar, Tomruk, Adem Yavuz, Yeşil Dibekli ve Nasuhiye sokakları, Mercan Cami Çıkmazı, Mengene Çıkmazı, Muhmutpaşa Yokuşu, Sultan Mektebi Çıkmazı ile Arpacılar, Asmaaltı, Çadırcılar, Hasırcılar, Kutucular, Marpuccular, Tarakçılar, Tahtakale, Uzunçarşı, Yorgancılar, Yalıköşkü ve Hamidiye caddeleri trafiğe kapatıldı.

10.00-18.00 saatleri arasında araç trafiğine kapalı olan cadde ve sokak girişlerine otomatik olarak indirilip kaldırılabilen toplam 97 adet duba yerleştirilirken, resmi araçlar, vilayet, konsolosluk, zabıta ve polis araçları, PTT ve bankalara ait araçlar, itfaiye ve cankurtaran araçlarının 24 saat giriş-çıkış yapabilmesine imkan sağlamak amacıyla bazı caddelerin giriş
noktalarında 15 görevli hizmet veriyor.

-İSPARK’A AİT 10 PARK ALANI DA KAPATILDI-

Öte yandan, uygulama kapsamında ayrıca İstanbul Otopark İşletmeleri Ticaret A.Ş’ye (İSPARK) ait bölgedeki 10 park alanı da kapatıldı.

Bu çerçevede, söz konusu park alanları sabah saatlerinden itibaren tabelaları sökülerek hizmete kapatıldı. Bu park alanlarında çalışan 20 İSPARK görevlisi de başka yerlerde görevlendirildi.
AA

Konuyla ilgili basında yer alan diğer haberler

Tarihi yarımada trafiğe kapandı

Sultanahmet, Sirkeci ve Beyazıt'ı da içine alan 90 cadde ve sokak yılın ilk günü itibariyle gündüz araç trafiğine kapatıldı

Büyükehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararıyla yayalaştırılması kararlaştırılan Tarihi Yarımada, yeni yılın ilk gününden başlayarak trafiğe kapandı. Sultanahmet, Sirkeci ve Beyazıt'ı da içine alan 90 cadde ve sokak 1 Ocak 2011 tarihi itibariyle gündüz saatlerinde araç trafiğine kapatıldı. UKOME "Sirkeci Hocapaşa, Hobyar Mahallesi ve Çevresi Yayalaştırma ve Trafik Sirkülasyon Projesi", Beyazıt-Sultanahmet-Sirkeci tramvay güzergahı ile Ragıp Gümüşpala Caddesi, Cemil Birsel Caddesi arasındaki bölgeyi kapsayan yeni bir yayalaştırma trafik sirkülasyon projesi yapılmasını kararlaştırdı. Buna göre, "Fatih ilçesi Ragıp Gümüşpala Caddesi, Prof. Dr. Cemil Bilsel Caddesi, Nuruosmaniye ve Ankara Caddesi arası Yayalaştırma ve Trafik Sirkülasyon Projesi" hazırlanarak, toplam 90 cadde ve sokağın trafiğe kapatılması öngörüldü. Sadece resmi araçlar, vilayet, konsolosluk, zabıta ve polis, PTT ve bankalara ait araçlar, itfaiye ve cankurtaranların 24 saat giriş-çıkış yapabilmesine imkan tanınırken, yayalara bırakılmış alanlarda park yapılması da yasaklandı.
Sabah/Zeynel YAMAN


Tarihi yarımada trafiğe kapatıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararıyla Sultanahmet, Sirkeci ve Beyazıt’ı da içine alan araç trafiğine kapatıldı

UKOME, “Sirkeci Hocapaşa, Hobyar Mahallesi ve Çevresi Yayalaştırma ve Trafik Sirkülasyon Projesi”, tramvay güzergâhı ile Ragıp Gümüşpala Caddesi, Cemil Bilsel Caddesi arasındaki bölgenin trafiğe kapatılmasını kararlaştırdı.

Kararla yayalara bırakılmış alanlarda park yapılması da yasaklandı. Karar dün uygulamaya başladı. 10.00-18.00 saatleri arasında trafiğe kapalı olan 90 cadde ve sokak girişlerine otomatik inip-kalkan 97 adet duba yerleştirilirken, resmi araçların giriş-çıkış yapabilmesine imkan sağlamak amacıyla bazı caddelerin giriş noktalarında 15 görevli hizmet veriyor.
Milliyet