Sulukule tarihi şekliyle yenilenecek, Zeytinburnu Nişantaşı olacak!

Sulukule tarihi şekliyle yenilenecek, Zeytinburnu Nişantaşı olacak!

Saraçhane Belediye Sarayı'nda gazetecilerin Sulukule ve Zeytinburnu'ndaki kentsel dönüşüm çalışmaları hakkındaki sorularını cevaplandıran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Sulukule'nin tarihi özelliğine göre yenileneceğini söyledi.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!Bu bölgede İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin  TOKİ  ve Fatih Belediyesi ile birlikte çalıştığını hatırlatan Başkan Kadir Topbaş, "Sulukule'de bazı yerlerde bir odada bir aile yaşıyor. Aynı bölgede, bu ailelerin her birine birer daire verecek kadar bina yapamıyoruz, çünkü SİT alanı. Yapılacak binalar 2-3 katlı olacak. Sur boyunca geleneksel Türk mimarisine uygun bir proje gerçekleştirilecek" dedi.


Tarihi dokusu nedeniyle semte çok katlı bina yapılmayacağını ifade eden Kadir Topbaş, aksi takdirde bölgenin tarihi özelliğinin zarar göreceğinin altını çizdi ve Ayvansaray'daki Türk Mahallesi'nin de düzenleneceğini kaydetti. Başkan Topbaş, şöyle konuştu; "Bunlar tarihi yarımadada önemli dönüşümler. Ufak ufak da olsa bu bir başlangıç. Bugüne kadar bunlar yapılmadı. Düzenli, nezih ve bir turizm alanı olarak gelişmesi sağlanacak. Vatandaşları mağdur etmeme prensibiyle adım atılıyor. Yıkılan yerde yaşayan vatandaşlara ya konut veriyoruz ya da taşıyoruz. Maddi durumu iyi olmayan ailelerden para tahsil edilmiyor. Belki enkaz bedeli çok yüksekse cüzi miktarda ve uzun vadeye yayma suretiyle bir dengeleme getiriliyor."


Yeniden inşa edilerek vatandaşa verilecek konutların eskisine oranla çok daha değerli olacağına dikkat çeken Topbaş, "Kaç yıl daha bu çirkinlikte, bu çarpıklıkta, bu kötü ve hijyenik olmayan ortamda yaşam sürdürebilirler. Ne kadar daha devam edecek. Burası dönüşümle güzel bir hale geldiği zaman, hem değerli olacak hem de insanlarımız güvenli bir şekilde yaşayacak" şeklinde konuştu.


Zeytinburnu'ndaki dönüşüm Mart 2008'de başlıyor


Zeytinburnu İlçesi'nin Sümer Mahallesi'ndeki deprem dönüşüm projesine Mart 2008'de başlayacaklarını açıklayan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "1280 riskli bina kaldırılıyor. Vatandaşların yüzde 80'iyle anlaştık. Bire bir daire ve artı bir otopark yeri vereceğiz. Proje aşaması bitti. 120 dönüm arazi üzerinde bir dönüşüm başlıyor. Oradaki vatandaşlarımız için daha sağlıklı, doğru, deprem riski olmayan ve modern bir örnek ortaya koyuyoruz" dedi.


Sümer Mahallesi'ndeki projenin deprem dönüşümü konusunda ilk örnek olacağını belirten Kadir Topbaş, Zeytinburnu için hazırladıkları müthiş projeyle vatandaşların hem deprem riskinden kurtulacağını, hem de insani yaşam şartlarına kavuşacağını söyledi. Oradaki çalışmayı yerel seçimlere kadar bitirmeyi hedeflediklerini ifade eden Başkan Topbaş, evleri yıkılan vatandaşlara bu süre zarfında kira yardımı yapacaklarını dile getirdi.


"Zeytinburnu yeni Nişantaşı olacak!.."


Bölgede vatandaşlara da işbirliği çağrısı yapan Kadir Topbaş, "Bize güvenin. Gelin, durup dururken çöken binalarda oturmak yerine düzgün, temiz yapılarda oturun. Yapılan evler değer olarak bugünkü dairesinin üç katı değerinde olacak. İnsanlar `Ah ben de orada otursam' diyecek. Yeni projenin içinde otoparkları, sosyal donatıları, alışveriş imkanları olacak. Adeta yeni Nişantaşı'nı orada oluşturacağız. Öyle bir cazibe noktası olsun ki, bir başka yerlere biz örnek olarak gösterdiğimizde, `aman biz de buna varız' desinler. Bu deprem dönüşümü örneğini gelecek dönemde İstanbul'un birçok bölgesinde böyle hızlandıracağız" dedi.


pus