Sulukule'ye 12 yıl sonra iptal kararı!

Sulukule'ye 12 yıl sonra iptal kararı! Sulukule'ye 12 yıl sonra iptal kararı!

Kentsel dönüşüm sürecinde tamamen yıkılan Sulukule'de Roman vatandaşların yaşıyuordu. Bu süreçte açılan davalardan biri geçen ay sonuçlandı. Yenileme projesine ikinci kez iptal kararı veren mahkeme başvurucuları haklı buldu...İstanbul ilinin Fatih ilçesinde yaklaşık 5 bin Roman vatandaşın yaşadığı Sulukule’de Neslişah ve Hatice Sultan mahallelerinde, 2006'da kentsel dönüşüm başlatıldı. Yıkımın başladığı bölgede mahalle sakinlerinin çoğunun evleri satın alınarak, vatandaşlar 60 kilometre uzaklıktaki Kayabaşı bölgesine gönderildi. Romanların boşalttığı bölgede ortaya çıkan proje yerel halk, sivil toplum kuruluşları ve uluslararası kurum ve kuruluşların itirazlarına neden oldu. Roman Kültürünü Geliştirme ve Dayanışma Derneği projeyle ilgili “iptal” ve “yürütmenin durdurulması” davaları açtı. Yenileme projesi ilk kez, 2012 yılında İstanbul 4. İdare Mahkemesi tarafından kamu yararı olmadığı gerekçesiyle iptal edildi. Fakat Fatih Belediyesi inşaata devam edebilmek için ilkinden farkı olmayan yeni bir proje hazırladı ve projeyi Kültür ve Turizm Bakanlığı onayladı. Bu sırada mahallenin hukuk mücadelesi de ve 2'nci projenin de iptali için dava açıldı. İstanbul 9. İdare Mahkemesi, gerek 51 sayılı Koruma Kurulu Kararını, gerekse de bu kararın uygulanmasına onay veren Fatih Belediyesi’nin 10.08.2012 tarihli 2012/60 sayılı meclis kararını geçtiğimiz ay ikinci kez iptal etti. Gerekçe, projenin 5366 sayılı yasaya ve kamu yararına uygun olmaması ve ortada bir ‘koruma’ bulunmaması olarak gösterildi. Davacılar, Sulukule Roman Kültürünü Geliştirme ve Dayanışma Derneği ile uzun yıllardır mahallede yaşayan Asım Avlaç, Gülsüm Bitirmiş, Şükrü Pündük’tü. Fakat, iptal kararında, davacılardan ikisi için belediyeye karşı dava açma hakkı tanınmadı. Gerekçe olarak da, artık mülklerini kaybetmiş olmaları gösterildi.

Hak kavramı daraltıldı

Milliyet'ten Cihat Aslan'a konuşan, davanın avukatı Hilal Küey, şunları söyledi; "4 kişi adına dava açmıştık. Biri Sulukule Roman Derneği, bir de 3 kişi. Dava sürecinde hepsinin tapusu vardı. Ama kamulaştırma döneminde, dava sonunda tapusuz kaldılar. Dolayısıyla “İki kişiye dava açamazlar” denildi. Temyiz ettim. Dernek ve diğer kişi üzerinden proje iptal edildi. Güzel bir karar, ama literatürde hak kavramı daraltıldı. O yönüyle kötü. Temyiz ettim, Danıştay’a gidecek. Artık zaten tazminata yöneldim"

"Haklı olan bizdik"

Sulukule Roman Kültürünü Geliştirme ve Dayanışma Derneği Başkanı Şükrü Pündük kararı şu sözlerle değerlendirdi; "Bir toplumun nasıl yerinden, örfünden, adetinden edildiğini mahallemizde yaşadık. Yüzyıllar boyunca burada kalmış bir topluluğuz. Bu İstanbul’un gerçek sahipleri biziz. Yuvamızı yıktılar. Davayı kazanmamız haklılığımızı gösteriyor. Bu tazminatı aldığımızda bütün kardeşlerimize emsal teşkil edecek. Hayalim, yeniden o kültürün, yaşandığı bir Sulukule Mahallesi’nin kurulması"

Kentsel dönüşüm, Sulukule'yi ikiye böldü!