Taksim - Maslak hattına Bilişim Vadisi

Taksim - Maslak hattına Bilişim VadisiTürkiye'nin AB'nin bilişim üssü olması için ilk adımlardanbiri atıldı.


Devlet Planlama Teşkilatı (DPT), Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na fizibilite çalışmaları için 450 bin YTL ödenek ayrılmasını kararlaştırdı. Yatırım programında yer alan ve "Bilişim Vadisi"nin kurulmasıyla görevlendirilen Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın, onayın ardından bu konudaki çalışmalarına başladığı öğrenildi. Bilişim Vadisi'nin, İstanbul'da Taksim-Maslak hattında kurulması planlanıyor. Bu hat öncelikli alanlar içinde telaffuz ediliyor. Kurulacak Bilişim Vadisi için, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) aracılığıyla arazi tahsisi yapılacak.

Hedef 500 bin metrekare kapalı alan

Vadide 30 yıl süreli bir işletmeci şirket kurulacak ve vadide bilgi ve iletişim, telekomünikasyon, bio-teknoloji, nano-teknoloji, nöro-teknoloji sektörlerine öncelik verilecek. Vadi için öngörülen gelecek planlamasında, Türkiye'nin yazılım ve servis sektörünün, donanım sektörünün gerisinde kaldığı, bu nedenle, yazılım ve servis sektörünün gelişimi için ciddi bir strateji çizilmesinin hedeflendiği vurgulanıyor.

Bilişim Vadisi için öncelikle 50 bin metrekarelik bir alan öngörülüyor. Ancak gelecek yıllarda ortaya çıkabilecek talep artışının göz önüne alınarak, arazinin 500 bin metrekarelik kapalı alana imkân verecek bir şekilde tasavvur edilmesi planlanıyor. Arazinin Milli Emlak gibi kamu kurumlarının elindeki mevcut alanlardan birinin işletmeci şirkete 30 yıllığına geçici olarak terkiyle yaratılması hedefleniyor.

Finansman için de kamu kaynaklarından yararlanılması, vadinin işletmeye geçtikten sonra elde edeceği kira ve benzeri gelirlerle, çeşitli fonlardan kaynak aktarımı, Dünya Bankası kredileri gibi alternatifler üzerinde duruluyor.

Milliyet