Taksim'e cami, AKM'ye dev opera binası geliyor!

Taksim'e cami, AKM'ye dev opera binası geliyor! Taksim'e cami, AKM'ye dev opera binası geliyor!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul ile ilgili kitap tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada "Cesur olacağız. Taksim Gezi Parkı'na o tarihi eseri inşa edeceğiz. Adım atacağız, bir an önce yürüyeceğiz" dedi.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda gerçekleştirilen Antik Çağdan 21. Yüzyıla Büyük İstanbul Tarihi Eseri tanıtım programında yaptığı konuşmanın başlangıcında tarih bilincine dikkat çekti ve sözlerini şöyle sürdürdü; "Yaşadığımız olayları, ülkemizdeki, bölgemizdeki gelişmeleri tarihin bize tuttuğu ışık doğrultusunda sürekli yeniden yorumlamak mecburiyetindeyiz. Bizim tarih çalışmalarımızın en önemli eksiğinin işte bu boyut olduğunu düşünüyorum. Şu anda gençliğimizin içinde bulunduğu sıkıntının altında da bu yatmıyor mu? Ve hele hele son dönemlerde liselere, ortaokullara yönelik yapılan saldırıların altında da bu var. Onun için bizim lisede ve ortaokuldaki yavrularımızı tarih bilinciyle çok daha güçlü bir şekilde yetiştirmemiz gerekiyor."


'CESUR OLACAKSIN... GEZİ PARKI'NA O TARİHİ ESERİ İNŞA EDECEĞİZ'

"İnşallah devam eden ve hazırlıkları süren yeni projelerle İstanbul’u çok daha ileriye taşıyacağız" diyen Cumhurbaşkanı, "Ben sayın Başkanıma söylüyorum ’Cesur olacaksın’ diyorum. Eğer cesur olmazsan biz bu işi başaramayız. Ve cesur olmamız gerekenlerden bir tanesi. Bak bugün burada yine söylüyorum; Taksim’deki Gezi Parkı, oraya o tarihi eseri inşa edeceğiz. Eğer tarihimize sahip çıkacaksak orada tarihi bir eser vardı, o tarihi eseri oraya yeniden kurduracağız. Ve adı bunun ister tarih müzesi olur, ister şehir müzesi olur. Bunu orada yapmamız lazım. İçeriği hakkında çok ilginç bilgilerimiz var. Geçenlerde Nabi hocamızla da biraz onları dertleştik. Ve bunun için de hani şu anda dünyada birçok şeyler konuşuluyor ediliyor ya. İşte yok bilmem Almanya’dakiler bir şeyler söylüyor. Onlara bir köşe yaparız orada. Ve o köşede onların neler yaptığını dünyaya tanıtırız. Fransızlara bir köşe yaparız, onları orada tanıtırız. Amerikalılara yaparız, onları da orada tanıtırız. Dünya hepsini tanısın, nerede neler yapmışlar hepsini görelim. Ama bu millete iftira atanlar bu milleti de orada görsün. Bizim tarihimiz kara tarih değil, ak tarihtir. Bunu görsün" ifadesini kullandı.


"AKM İLGİLİ DE ÖN HAZIRLIKLAR, PROJE HER ŞEY VAR"

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü. "Bir diğeri Maksem. Maksem’in olduğu yere de inşallah, Taksim Meydan’ın ihtiyacı var, orada bir selatin cami oraya yerleşmesi lazım. Bunların projesi falan her şeyi hazır. Bir diğeri de AKM... AKM ilgili de ön hazırlıklar, proje her şey var. Daha güzeli de yapılabilir. Arkada devasa bir yer var. Oraya gerçekten dev bir opera binasını da oraya yerleştirmek suretiyle bizim sanat anlayışımız bu bunu da görün demek lazım. Şuandaki bina zaten depreme dayanıklı değil. O yönden sıkıntısı var, gitti gider. Ve Gümüşsuyu’ndan çıkarken araçlar yerin altına girecek, Mete Caddesi’nden de Taşkışla’nın oradan çıkacak. Taksim Meydanı da tamamen yayalaştırılmış olacak. Böyle güzel bir meydana bizim ihtiyacımız yok mu? Var. Taksim Meydanı’nı bu hale getirmemiz lazım. Onun için de cesaret. Kültür Bakanımız, Belediye Başkanımız burada; Cumhurbaşkanı olarak ben de buradayım. Başbakanımız zaten ’evet’ dedi. Adımı atacağız biran önce yürüyeceğiz. Şunlar şöyle demiş bunlar böyle. Bırakın millet ne diyor biz ona bakalım. Dünyada her ülke bu tür meydanlarla anılır. Bizim doğru dürüst bir meydanımız yok."


HürriyetHaber Dünya Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda gerçekleştirilen 'Antik Çağdan 21. Yüzyıla Büyük İstanbul Tarihi Eseri' tanıtım programına katıldı.


Konuşmasına salondakileri selamlayarak başlayan Erdoğan,"Kendisiyle mukayese edilebilecek şehirler içinde İstanbul gerçekten de farklı bir yere farklı bir güzelliğe sahip. Dünyada eşi benzeri yok. Kim ne derse desin. Bu şehir farklı bir şehir. Onun için doğduğum büyüdüğüm bu şehre ben aşığım, hastasıyım. Hastası olunmayacak bir şehir değil. Ama biz bu şehre çok zulüm, haksızlık ettik. Halen bu haksızlıklar devam ediyor. Evinin içinde bu şehirde inek besleyenler var. Ya yapma etme, artık bak süt marketten satılıyor işte. Yapmayın bizi bunu devredin, biz buralarda güzel evler yapalım. Sizi oralara yerleştirelim. 'Sen benim ineğimi aldığın zaman ben anama ne diyeceğim'. Mantık bu. Ve bunu da İstanbul'un en güzel yerinde yapıyor." dedi.


"O tarihi eseri oraya yeniden kuracağız" 


"İnşallah devam eden ve hazırlıkları süren yeni projelerle İstanbul'u çok daha ileriye taşıyacağız" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ben sayın başkanıma söylüyorum 'Cesur olacaksın' diyorum. Eğer cesur olmazsan biz bu işi başaramayız. Ve cesur olmamız gerekenlerden bir tanesi. Bak bugün burada yine söylüyorum; Taksim'deki Gezi Parkı, oraya o tarihi eseri inşa edeceğiz. Eğer tarihimize sahip çıkacaksak orada tarihi bir eser vardı, o tarihi eseri oraya yeniden kurduracağız. Ve adı bunun ister tarih müzesi olur, ister şehir müzesi olur. Bunu orada yapmamız lazım. İçeriği hakkında çok ilginç bilgilerimiz var. Geçenlerde Nabi hocamızla da biraz onları dertleştik. Ve bunun için de hani şuanda dünyada birçok şeyler konuşuluyor ediliyor ya. İşte yok bilmem Almanya'dakiler bir şeyler söylüyor. Onlara bir köşe yaparız orada. Ve o köşede onların neler yaptığını dünyaya tanıtırız. Fransızlara bir köşe yaparız, onları orada tanıtırız. Amerikalılara yaparız, onları da orada tanıtırız. Dünya hepsini tanısın, nerede neler yapmışlar hepsini görelim. Ama bu millete iftira atanlar bu milleti de orada görsün. Bizim tarihimiz kara tarih değil, ak tarihtir. Bunu görsün" ifadesini kullandı.


"AKM ile ilgili de ön hazırlıklar, proje her şey var"


Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: Bir diğeri Maksem. Maksem'in olduğu yere de inşallah, Taksim Meydan'ın ihtiyacı var, orada bir selatin cami oraya yerleşmesi lazım. Bunların projesi falan her şeyi hazır. Bir diğeri de AKM... AKM ilgili de ön hazırlıklar, proje her şey var. Daha güzeli de yapılabilir. Arkada devasa bir yer var. Oraya gerçekten dev bir opera binasını da oraya yerleştirmek suretiyle bizim sanat anlayışımız bu bunu da görün demek lazım. Şuandaki bina zaten depreme dayanıklı değil. O yönden sıkıntısı var, gitti gider. Ve Gümüşsuyu'ndan çıkarken araçlar yerin altına girecek, Mete Caddesi'nden de Taşkışla'nın oradan çıkacak. Taksim Meydanı da tamamen yayalaştırılmış olacak. Böyle güzel bir meydana bizim ihtiyacımız yok mu? Var. Taksim Meydanı'nı bu hale getirmemiz lazım. Onun için de cesaret. Kültür Bakanımız, Belediye Başkanımız burada; Cumhurbaşkanı olarak ben de buradayım. Başbakanımız zaten 'evet' dedi. Adımı atacağız biran önce yürüyeceğiz. Şunlar şöyle demiş bunlar böyle. Bırakın millet ne diyor biz ona bakalım. Dünyada her ülke bu tür meydanlarla anılır. Bizim doğru dürüst bir meydanımız yok.


DünyaHaber Zaman Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


Erdoğan, Cemal Reşit Rey Konser Salonunda düzenlenen Antik Çağdan 21. Yüzyıla Büyük İstanbul Tarihi Eseri tanıtımındaki konuşmasında, 10 ciltlik eserin İstanbul'a, ülkeye, millete ve tüm insanlığa hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, eserin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ ile Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezi tarafından uzun bir çalışma sonucu hazırlandığını anlattı.


İstanbul'un dünyanın en kadim şehirlerinden biri olarak bu tür çalışmaları, araştırmaları, eserleri hak ettiğini ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti:


"Dünya ve bölge tarihi, İslam tarihi, genel Türk tarihi, Selçuklu tarihi, Osmanlı tarihi, hatta henüz 92 yıllık bir geçmişe sahip olmasına rağmen Cumhuriyet tarihi gibi alanların hepsinde de mevcut birikimimizi ileriye taşıyacak çalışmaları süratle hayata geçirmeliyiz. Çünkü tarih, sadece geçmişin hikayesi değildir. Aynı zamanda geleceğimize yön veren bir pusuladır. Buna ihtiyacımız var. Yaşadığımız olayları, ülkemizdeki, bölgemizdeki gelişmeleri, tarihin bize tuttuğu ışık doğrultusunda sürekli yeniden yorumlamak, yeniden değerlendirmek mecburiyetindeyiz."


Erdoğan tarih çalışmalarının en önemli eksiğinin bu boyut olduğunu düşündüğünü belirerek, "Şu anda gençliğimizin içinde bulunduğu sıkıntının altında da bu yatmıyor mu? Şu anda gençliğimiz çok ciddi sıkıntılar yaşıyor ve hele hele son dönemlerde liselere, ortaokullara yönelik yapılan saldırıların altında da bu var. Onun için bizim lisedeki yavrularımızı, ortaokuldaki yavrularımızı tarih bilinciyle, çok daha güçlü bir şekilde yetiştirmemiz gerekiyor." dedi.


"4 bini aşkın vakıf eseri hayata geçirdik"


Erdoğan, siyasi hayatı boyunca tüm değerleriyle, tüm unsurlarıyla medeniyetin yeniden ihyası için mücadele eden bir siyasetçi olarak bu tür çalışmalardan büyük bir memnuniyet duyduğunu ifade ederek, İstanbul'un hem alt yapısını hem kültür, sanat, edebiyat başta olmak üzere diğer alanlardaki konumunu vizyonlarına layık hale getirmek için çok gayret gösterdiğini söyledi.


Eksiklerin olabileceğine değinen Erdoğan, "Bugünkü İstanbul'un 1994'te sorumluluğunu üstlendiğimiz İstanbul'la karşılaştırılamayacağını da vicdan ve izan sahibi herkesin kabul ettiğine, edeceğine inanıyorum. Aynı şeyi Türkiye genelinde gerçekleştirdik. 4 bini aşkın vakıf eseri, bizler hayata geçirdik. Hepsini ele aldık ve onları bugüne, geleceğe hazırladık ve hala da devam ediyoruz. Şu Vakıf Katılım AŞ'yi kurmaktaki kararlılığımın altında da bu yatmaktadır. İstiyorum ki bir vakıf artık o faizin, o bizler için yanlış olan anlayışından kurtulsun ve Vakıf Katılım AŞ olarak kazandığını harcayacağı yer, vakıf eserleri, öğrenciler, üniversitesi, okulları olsun. Fakir fukarayı, garip gurebayı işte Vakıflar Genel Müdürlüğü o zaman çok daha farklı bir şekilde takip etme fırsatını bulacaktır. Şimdi bunun adımını attık, inşallah Vakıfbank'taki bütün sermayesini, özsermayesini oradan çekerek Vakıf Katılım yarınların çok güçlü bir katılım -bankayı kullanmak istemiyorum- katılım AŞ'si olacaktır." değerlendirmesinde bulundu.


"O tarihi eseri inşa edeceğiz"


Devam eden ve hazırlıkları süren yeni projelerle İstanbul'u çok daha ileriye taşıyacaklarını bildiren Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:


"Ben Sayın Başkanıma söylüyorum, 'Cesur olacaksın' diyorum. Eğer cesur olmazsan biz bu işi başaramayız. Cesur olmamız gerekenlerden bir tanesi, bugün burada yine söylüyorum, bir, Taksim'deki Gezi Parkı. Oraya o tarihi eseri inşa edeceğiz. Tarihi eseri inşa edeceğiz. Eğer tarihimize sahip çıkacaksak orada tarihi bir eser vardı, o tarihi eseri oraya yeniden kurduracağız ve adı bunun ister tarih müzesi olur, ister şehir müzesi olur, bunu orada yapmamız lazım. İçeriği hakkında çok ilginç bilgilerimiz var, geçenlerde Nabi Hocamızla da biraz onları dertleştik. Bunun içinde, hani şu anda dünyada birçok şeyler konuşuluyor, ediliyor ya işte yok bilmem Almanya'dakiler bir şeyler söylüyorlar. Onlara bir köşe yaparız orada. O köşede onların neler yaptığını dünyaya tanıtırız. Fransızlara bir köşe yaparız, onları da orada tanıtırız. Amerikalılara yaparız, onları da orada tanıtırız. Dünya hepsini tanısın, nerede neler yapmışlar hepsini görelim. Ama bu millete iftira atanlar, bu milleti de orada görsün. Çünkü bizim tarihimiz kara tarih değil, ak tarihtir, bunu görsünler. 


Zaman
Haber Sabah Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı...Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda gerçekleştirilen 'Antik Çağdan 21. Yüzyıla Büyük İstanbul Tarihi Eseri' tanıtım programına katıldı. 10 ciltlik eserde yer alan yazıların ve görsellerin her birinin ayrı bir kıymete sahip olduğunu ifade eden Erdoğan, eserin ortaya çıkmasında başta Mehmet Akif Aydın olmak üzere İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, editör Coşkun Yılmaz ve katkısı olanlara teşekkür etti. Erdoğan konuşmasında şunları söyledi:


BU ŞEHRE AŞIĞIM: 

İstanbul'un dünyada eşi benzeri yok. Bu şehir, farklı bir şehir. Onun için doğduğum, büyüdüğüm bu şehre ben aşığım, hastasıyım. Ama biz bu şehre çok zulmettik, çok haksızlık ettik. Hâlâ bu haksızlıklar devam ediyor. Bu şehirde hala evinin içinde inek besleyenler var.


ÖNEMLİ BOŞLUĞU DOLDURACAK:

Tarih, kültür, sanat gibi alanlarda İstanbul'u beslemek, zenginleştirmek ve İstanbul'u anlatmak için önemli adımlar atılması gerekir. Bu adımları atıyoruz. Büyük İstanbul Tarihi de bu meyvelerden biri. Siyasetten demografiye, toplumsal hayattan dini hayata, iktisattan ulaşıma, eğitimden mimariye kadar çok geniş bir yelpazesi olan bu eserin kendi alanında bir model, ilham kaynağı oluşturacağına inanıyorum. Büyük İstanbul Tarihi hem İstanbul hem şehir tarihçiliği hem de içerik zenginliği ile önemli bir boşluğu dolduracak kıymettedir.


GENÇLİĞİMİZ CİDDİ SIKINTI İÇİNDE:

Şu anda gençliğimiz ciddi sıkıntılar yaşıyor ve hele hele son dönemlerde liselere, ortaokullara yönelik yapılan saldırıların altında da bu var. Onun için lisedeki, ortaokuldaki yavrularımızı tarih bilinciyle, çok daha güçlü bir şekilde yetiştirmemiz gerekiyor.


CESUR OLACAKSIN: 

Yeni projelerle İstanbul'u çok daha ileriye taşıyacağız. Ben Sayın Başkanıma 'Cesur olacaksın' diyorum. Eğer cesur olmazsan bu işi başaramayız. Cesur olmamız gerekenlerden bir tanesi de Taksim'deki Gezi Parkı. Oraya o tarihi eseri inşa edeceğiz. Adı bunun ister tarih müzesi olur, ister şehir müzesi olur, bunu orada yapmamız lazım. Tarih müzesinde ABD, Almanya ve Fransa için de köşe yaparız. O köşede neler yaptıklarını dünyaya tanıtırız. Dünya hepsini tanısın. Bu millete iftira atanlar, bu milleti de orada görsün. Çünkü bizim tarihimiz kara değil ak tarihtir.


TAKSİM'E CAMİ, AKM YERİNE OPERA BİNASI: 

Bir diğeri Maksem. Maksemin olduğu yere de inşallah, Taksim Meydanı'nın ihtiyacı var. Bir selatin cami oraya yerleşmesi lazım. Bir diğeri de AKM. Bunların projesi, her şeyi hazır. Daha güzeli yapılabilir. Arkada devasa bir yer var. Oraya gerçekten dev bir opera binasını da yerleştirmek suretiyle 'Bizim bak sanat anlayışımız bu, bunu da görün' demek lazım. Şu andaki bina zaten depreme dayanıklı değil, o yönden sıkıntısı var, gitti gider.SabahHaber Evrensel Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı ;Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda gerçekleştirilen ‘Antik Çağdan 21. Yüzyıla İstanbul’ etkinliğinde konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 3 yıl önce Gezi Parkı'na yapılmak istenen  ancak ülke çapına yayılan eylemler sonrası vazgeçilen Topçu Kışlası'nı bir kez daha gündeme getirdi.


"GENÇLİĞİMİZ ÇOK SIKINTILAR YAŞIYOR"


"Yaşadığımız olayları, ülkemizdeki, bölgemizdeki gelişmeleri tarihin bize tuttuğu ışık doğrultusunda sürekli yeniden yorumlamak, değerlendirmek mecburiyetindeyiz" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bizim tarih çalışmalarımızın en önemli eksiğinin işte bu boyut olduğunu düşünüyorum. Şuanda gençlimizin içinde bulunduğu sıkıntının altında da bu yatmıyor mu? Şu anda gençliğimiz çok sıkıntılar yaşıyor. Ve hele hele son dönemlerde liselere, ortaokullara yönelik yapılan saldırıların altında da bu var. Onun için bizim lisede ve ortaokuldaki yavrularımızı tarih bilinciyle çok daha güçlü bir şekilde yetiştirmemiz gerekiyor" diye konuştu.


"EVİNİN İÇİNDE İNEK BESLEYEN VAR"


Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: "Kendisiyle mukayese edilebilecek şehirler içinde İstanbul gerçekten de farklı bir yere farklı bir güzelliğe sahip. Dünyada eşi benzeri yok. Kim ne derse desin. Bu şehir farklı bir şehir. Onun için doğduğum büyüdüğüm bu şehre ben aşığım, hastasıyım. Hastası olunmayacak bir şehir değil. Ama biz bu şehre çok zulüm, haksızlık ettik. Halen bu haksızlıklar devam ediyor. Evinin içinde bu şehirde inek besleyenler var. Ya yapma etme, artık bak süt marketten satılıyor işte. Yapmayın bizi bunu devredin, biz buralarda güzel evler yapalım. Sizi oralara yerleştirelim. 'Sen benim ineğimi aldığın zaman ben anama ne diyeceğim'. Mantık bu. Ve bunu da İstanbul'un en güzel yerinde yapıyor" dedi.


"ORAYA O TARİHİ ESERİ İNŞA EDECEĞİZ"


"İnşallah devam eden ve hazırlıkları süren yeni projelerle İstanbul'u çok daha ileriye taşıyacağız" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ben sayın başkanıma söylüyorum 'Cesur olacaksın' diyorum. Eğer cesur olmazsan biz bu işi başaramayız. Ve cesur olmamız gerekenlerden bir tanesi. Bak bugün burada yine söylüyorum; Taksim'deki Gezi Parkı, oraya o tarihi eseri inşa edeceğiz. Eğer tarihimize sahip çıkacaksak orada tarihi bir eser vardı, o tarihi eseri oraya yeniden kurduracağız. Ve adı bunun ister tarih müzesi olur, ister şehir müzesi olur. Bunu orada yapmamız lazım. İçeriği hakkında çok ilginç bilgilerimiz var. Geçenlerde Nabi hocamızla da biraz onları dertleştik. Ve bunun için de hani şuanda dünyada birçok şeyler konuşuluyor ediliyor ya. İşte yok bilmem Almanya'dakiler bir şeyler söylüyor. Onlara bir köşe yaparız orada. Ve o köşede onların neler yaptığını dünyaya tanıtırız. Fransızlara bir köşe yaparız, onları orada tanıtırız. Amerikalılara yaparız, onları da orada tanıtırız. Dünya hepsini tanısın, nerede neler yapmışlar hepsini görelim. Ama bu millete iftira atanlar bu milleti de orada görsün. Bizim tarihimiz kara tarih değil, ak tarihtir. Bunu görsün" ifadesini kullandı.


"AKM İLE İLGİLİ DE ÖN HAZIRLIKLAR, PROJE HER ŞEY VAR"


Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü. "Bir diğeri Maksem. Maksem'in olduğu yere de inşallah, Taksim Meydan'ın ihtiyacı var, orada bir selatin cami oraya yerleşmesi lazım. Bunların projesi falan her şeyi hazır. Bir diğeri de AKM... AKM ile ilgili de ön hazırlıklar, proje her şey var. Daha güzeli de yapılabilir. Arkada devasa bir yer var. Oraya gerçekten dev bir opera binasını da oraya yerleştirmek suretiyle bizim sanat anlayışımız bu bunu da görün demek lazım. Şuandaki bina zaten depreme dayanıklı değil. O yönden sıkıntısı var, gitti gider. Ve Gümüşsuyu'ndan çıkarken araçlar yerin altına girecek, Mete Caddesi'nden de Taşkışla'nın oradan çıkacak. Taksim Meydanı da tamamen yayalaştırılmış olacak. Böyle güzel bir meydana bizim ihtiyacımız yok mu? Var. Taksim Meydanı'nı bu hale getirmemiz lazım. Onun için de cesaret. Kültür Bakanımız, Belediye Başkanımız burada; Cumhurbaşkanı olarak ben de buradayım. Başbakanımız zaten 'evet' dedi. Adımı atacağız biran önce yürüyeceğiz. Şunlar şöyle demiş bunlar böyle. Bırakın millet ne diyor biz ona bakalım. Dünyada her ülke bu tür meydanlarla anılır. Bizim doğru dürüst bir meydanımız yok."


Evrensel