05 / 02 / 2023

Tamince'den Nazarbayev'e altın çöp kutulu kral dairesi

Tamince'den Nazarbayev'e altın çöp kutulu kral dairesi

Rixos'un sahibi Tamince'nin Kazak Başkan Nazarbayev'e hediye ettiği Astana Rixos'un kral dairesinde musluk, duş başı, hatta çöp kutusu bile altın. 64 kamerayla izlenen daire Gül dahil pek çok devlet adamını ağırladı.

42 milyon dolarlık 'Başkanlar Oteli' Rixos Otelleri'nin sahibi Fettah Tamince'nin Kazakistan'ın başkenti Astana'da 2 yıl önce açtığı Rixos'ta, Kazak Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev'e hediye edilen kral dairesi bugüne kadar dünyanın pek çok bölgesinden devlet adamlarına ev sahipliği yaptı. Kral dairesi plazma televizyonlardan saf altın armatürlere kadar her türlü lükse sahip. Sauna, özel mutfak, 108 ekran dev plazmalar ve özel işlemeli koltuk takımlarının bulunduğu dairede, musluk, duş başı, jakuzi armatürleri ve çöp kovası saf altından. 24 saat 64 kamerayle izlenen dairede yoğun güvenlik önlemleri göze çarpıyor. 6 odalı dairede 6 odanın da güvenlik görevlilerine ayrılmış olması bunun en büyük göstergesi.


EN AZ 12 BİN 500 DOLAR


Nazarbayev'in 3 kere kaldığı dairede konaklamak için ya Nazarbayev'in davetlisi olmak ya da kendisinden özel izin almak gerekiyor. Ağırlanan isimler arasında Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintau, İspanya Kralı Juan Carlos, Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov yer alıyor. Dışişleri Bakanı iken Kazakistan'ı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de ağırlananlar arasında. Davetlilere geceliği 2 bin 500 dolara verilen dairede kalmak isteyenlere verilen fiyat ise, hizmetlerin kapsamına göre değişmekle birlikte 12 bin 500 dolardan başlıyor.


Çelik devi Mittal de saunalı masörlü dairenin müdavimi


NAZARBAYEV'İN kardeşi Timurbek'in de bulunduğu saunalı dairenin müdavimleri arasında dünyanın en büyük çelik şirketi Mittal Arcelor'un sahibi Lakshmi Mittal de yer alıyor. Kazakistan'da çelik fabrikası yatırımı bulunan Mittal, ayda 3-4 kez bu dairede kalıyor. Mittal için 2 masör 24 saat hazır bekletiliyor.


42 milyon dolarlık 'Başkanlar Oteli'


YAPIMI 8 ay süren ve toplam 42 milyon dolara mal olan Rixos Astana aynı zamanda Rixos President Otel (Başkanlar Oteli) olarak da biliniyor. 2 yıl önce yapılan otel açılışına Kazak Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev de katılmıştı. (Sabah)
Geri Dön