Tarabya'daki Huber Köşkü restore ediliyor!

Tarabya'daki Huber Köşkü restore ediliyor! Tarabya'daki Huber Köşkü restore ediliyor!

Cumhurbaşkanlığı tarafından kullanılan Tarabya’daki Huber Köşkü ve Faytonhane’de restorasyon çalışmaları başladı. Tarihi yapılar, dış etkilerden korunması için baskılı brandalarla kapatıldı.CUMHURBAŞKANLIĞI Tarabya Yerleşkesi içinde bulunan Huber Köşkü ve Faytonhane restore ediliyor. Her iki yapının restorasyon ihalesi 30 Haziran 2015’te, Çamlıca Camisi’nin inşaatı ile Kâbe’deki Osmanlı revakları, Okçular Tekkesi, Ortaköy ve Süleymaniye camilerinin restorasyonunu yapan Güryapı’ya verildi. Büyükşehir Belediyesi Boğaziçi İmar Müdürlüğü’nün 17 Eylül 2015 tarih 89-90 No’lu inşaat ruhsatı ile restorasyon çalışmalarına başlandı. Restorasyon çalışmaları sırasında tarihi yapılar, dış etkilerden korunması için geçici çatı ile ve dış cepheden baskılı brandalarla kapatıldı. Koruma Kurulu’nun onayladığı projeye göre tarihi yapıların çürüyen parçalarıyla özgün olmayan elemanları sökülüp, yeni elemanlarla güçlendirilecek. 


1985’TE DEVREDİLDİ

Huber Köşkü, Tarabya Koyu’nun güneyinde, Yeniköy-Tarabya yolu üzerinde yer alıyor. Boğaz’a inen yamaçtaki Cumhurbaşkanlığı’na ait arazide 64 bin metrekarelik koru var. Huber Köşkü’nün de bulunduğu Tarabya yerleşkesi, Atatürk’ün 1935’te yaptırdığı Florya Deniz Köşkü’nün kullanılmaz duruma gelip Milli Saraylar’a devredilmesinin ardından 1985’te Cumhurbaşkanlığı’na tahsis edilmişti.


D'ARONCO İMZASI

Cumhurbaşkanlığı tarafından kullanılan Tarabya’daki Huber Köşkü ve Faytonhane’de restorasyon çalışmaları başladı. Tarihi yapılar, dış etkilerden korunması için baskılı brandalarla kapatıldı. 


Hürriyet