Tarabyadaki yol yalısı 10 milyon dolara satıldı

Tarabyadaki yol yalısı 10 milyon dolara satıldı

Finans dünyasının iki ünlü ismi olan Garanti Bankası’nın halef ve selef genel müdürleri Akın Öngör ile Ergun Özen, Tarabya’daki yol yalısını 10 milyon dolara sattı. Yalının yeni sahibi Cevahir Holding&rs Garanti Bankası eski Genel Müdürü Akın Öngör ile bankanın şimdiki genel müdürü Ergun Özen’e ait olan Tarabya’daki bir ‘yol yalısı’ (boğazda deniz ile arasından yol geçen yalılara bu ad veriliyor), el değiştiren yalılar kervanına katıldı.
Ekonomist dergisinin haberine göre Öngör ve Özen, yaklaşık 2.5 yıl önce ortaklaşa aldıkları bu yalıyı 10 milyon dolara İbrahim Cevahir’in damadı Yaşar Usta’ya sattı. Turizm alanındaki yatırımları ile tanınan Usta’nın Taksim-Talimhane’de The Central Palace adında bir şehir oteli bulunuyor.

Butik otel olacak
Akın Öngör ile Ergun Özen’in sattığı yol yalısı Tarabya Oteli’nden Sarıyer yönüne doğru gidildiğinde sol kol üzerinde yer alıyor. 4 bin 860 metrekare bahçe içinde 1.450 metrekare büyüklüğe sahip yalı, beş kattan oluşuyor. Yalıyı satın alan Yaşar Usta’nın burasını bir butik otele dönüştürme hazırlığı içinde olduğu ifade ediliyor. Konu hakkında bilgisine başvurulan Usta’ya Hac görevini gerçekleştirmek için Suudi Arabistan’da olduğundan ulaşılamadı.

Geçen ay 3 yalı satıldı
Geçen ay Torunlar Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, Kandilli’deki Clifton Yalısı’nı 11.5 milyon dolara, Koza-İpek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Akın İpek Bebek’teki yol yalısını 21 milyon 500 bin dolara, Türkün Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erol Türkün de Anadolu Hisarı’nda 6 milyon 200 bin dolara bir yalı satın almıştı.

Boğaz’da 366 yalı var
Boğaziçi’nde toplam 366 tane birinci, ikinci ve üçüncü dereceden tarihi eser niteliği taşıyan yalı bulunuyor. Tarihi niteliği olmayanlar da dahil edildiğinde Boğaz’ın iki yakasında toplam 600 yalı bulunuyor. Sarıyer’de 136, Beykoz’da 109, Üsküdar’da 84, Beşiktaş’ta ise 37 tarihi eser niteliğinde yalı var.
Boğazdaki toplam birinci sınıf tarihi yalı; Beykoz 18, Üsküdar 24, Sarıyer 41 ve Beşiktaş’ta altı olmak üzere 89. İkinci sınıf tarihi yalıların dağılımı  Beykoz 64, Üsküdar 20, Sarıyer 74 ve Beşiktaş 30 olmak üzere toplam 208 şeklinde. Üçüncü sınıf tarihi eser niteliği taşıyan yalı ise Beykoz 27, Üsküdar 20, Sarıyer 21, Beşiktaş’ta ise bir olmak üzere toplam 69
Milliyet

Basında yer alan diğer haberler:

Geçen ay 3 yalı satıldı!

Geçen ay Torunlar Grubu'nun Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, Kandilli'deki Clifton Yalısı'nı 11.5 milyon dolara Koza-îpek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Akın ipek Bebek'teki yol yalısını 21 milyon 500 bin dolara, Türkün Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erol Türkün de Anadoluhisarı'ndaki bir yalıyı 6 milyon 200 bin dolara almıştı

Boğaz'da 600 tane yalı var

Boğaziçi'nde 366 tarihi eser niteliğinde yalı bulunuyor. Tarihi olmayanlar dahil edildiğinde Boğaz'daki yalı sayısı 600. Birinci sınıf tarihi yalı sayısı 18'i Beykoz, 24'ü Üsküdar, 41'i Sarıyer ve 6'sı Beşiktaş'ta olmak üzere 89. İkinci sınıf tarihi yalıların dağılımı şöyle: Beykoz 64, Üsküdar 20, Sarıyer 74 ve Beşiktaş 30. Üçüncü sınıf tarihi eser niteliğinde Beykoz'da 27, Üsküdar'da 20, Sarıyer'de 21, Beşiktaş'ta 1 yalı bulunuyor

Posta