Tarsus'ta kentsel dönüşüm için düğmeye basıldı!

Tarsus'ta kentsel dönüşüm için düğmeye basıldı!Mersin Tarsus Belediyesi, İsmet Paşa Mahallesi'nde kentsel dönüşüm çalışmalarına başladı. 


Mersin'de Tarsus Belediyesi, İsmet Paşa Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi'ni üstlendi. Milliyet'te yer alan habere göre; Tarsus Belediyesi, İsmet Paşa Mahallesi sakinlerinin gündemini 10 yıldır meşgul eden, mahalle sakinleri arasında endişelere ve mağduriyetlere yol açan kentsel dönüşüm projesini tamamen kendi olanaklarıyla yapmak için düğmeye bastı. 

Mahalle sakinleriyle bir araya gelen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, kentsel dönüşüm projesi hedefleri hakkında mahalle sakinlerine bilgi aktardı. Başkan Bozdoğan, İsmet Paşa Mahallesi’nin 2011 yılından bu yana kentsel dönüşüm beklediğini anımsatarak "Bu kentin 3-5 müteahhide peşkeş çekilmesine asla müsaade etmedim. Bu imkanlar vatandaşlarım arasında eşit bölüştürülecek. Önceki yönetimler tarafından defalarca söz verilmesine rağmen umutları her seferinde boşa çıktı. 3-5 müteahhide para kazandırmak için yapılan işleri 2011'den beri gördünüz, yaşadınız. İsmet Paşa Mahallesi 5 Ada, 13 Parsel durumundaydı. Müteahhitlere verilmek üzere önceki dönemde tek ada tek parsele dönüştürüldü ve mağduriyet başladı. Tek ada tek parsele dönüştürülmesi, sadece bir müteahhidin kazanması için yapıldı. Bu durum vatandaşın sırtından nasıl rant sağlarız çabasıydı. Tarsus'un en güzel mahallesi, şehrin kalbi olan İsmet Paşa sakinleri mağdur edildi. Bu süreçte vatandaşlarımız yani sizler mahallenizden baba ocağınızdan kopmak zorunda kaldınız. Ekibimizle yaptığımız araştırmalarda mahallede yaşayanların yüzde 80'i, doğduğu mahallesini terk etmiş durumda. Bu durum beni içten yaralayan bir durumdur" dedi.

Tarsus

Devlet tarafından verilen sözlerle ayakta durduklarını söyleyen Bozdoğan, "Seçimden önce sizlere bir söz vermiştim. İsmet Paşa Mahallesini Tarsus'un en gözde mahallesi haline getireceğimi söylemiştim. Şimdi verdiğim sözün tutmaya geldim. Şeffaf bir anlayışla karşınızdayım. Belediye değil, halk kazanacak. Hiçbir vatandaşımı mağdur etmeden sadece belediyenin sorumluluğunda kentin dokusuna uygun bir projeyi bu dönem bitmeden hayata geçireceğim. Projemizin müteahhidi Tarsus Belediyesi’dir. Projenin ortağı ise ismet Paşa Mahallesi sakinleridir" şeklinde konuştu.
 

Tarsus Cumhuriyet Konutları inşaatında son durum ne?