TAV, Bin Laden ile kapıştı 2.5 milyar $'lık ihaleyi kaptı

TAV, Bin Laden ile kapıştı 2.5 milyar $'lık ihaleyi kaptı

Hartum Havalimanı inşa edecek TAV İnşaat, bir Türk firmasının yurtdışında yaptığı en büyük projeyi üstlendi.


Yurtdışında Dubai, Gürcistan, Mısır, Katar, Tunus ve Libya'da havaalanı yapan TAV İnşaat, listeye Sudan'ı da ekledi. TAV İnşaat, Sudan'ın en büyük havaalanı olacak başkent Hartum'daki Yeni Hartum Uluslararası Havaalanı inşaatı projesini tek başına aldı. 2.5 milyar dolara malolması beklenen projeye TAV İnşaat ile birlikte en ciddi teklif El Kaide lideri Usame Bin Laden'in kardeşi Tarık Bin Laden'in şirketi Bin Laden Group'tan geldi. TAV İnşaat ihalede Bin Laden'i geride bıraktı.

Afrika'nın en büyük havaalanı olması planlanan Yeni Hartum Uluslararası Havaalanı, 94 kilometrekarelik bir alana inşa edilecek. Projede hükümet ofisleri ve büyük bir serbest ticaret merkezi de olacak. Ülkenin kalkınmasına ivme vermesi beklenen yeni havaalanı toplam 10 milyon yolcu kapasiteli olacak. 4 bin metrelik uzunluk, 60 metrelik genişliğinde 2 pistin yer alacağı havaalanında 86 bin metrekarelik yolcu terminalinin dışında 300 odalı bir de uluslararası otel zinciri yer alacak.

Tek başına en büyük proje

TAV İnşaat, 2.5 milyar dolarlık projeyi üstlenerek ayrıca Türk müteahhitlik sektörüne bir rekor da kırdırdı. TAV İnşaat, böylece bir Türk firmasının yurtdışında üstlendiği en büyük projeyi almış oldu. Projeyi doğrulayan TAV İnşaat yetkilileri, "TAV İnşaat, Sudan yönetimi tarafından tercih edilen firma olarak açıklandı. Gerekli olan finansman bulunduğunda tüm inşaatları TAV İnşaat yüklenecek" denildi.

El Kaide bağlantısını reddetti

Kabe'nİn karşısında Zem Zem Tower'ı inşa eden Bin Laden Group son olarak Kızıldeniz üzerinde dünyanın en büyük köprüsünü yapmaya hazırlanıyor. El Kaide terör örgütü lideri Usame Bin Laden'in kardeşi Tarık Bin Laden tarafından yönetilen şirketin, El Kaide ve Usame Bin Laden'le bağlantısı bulunduğu iddiasını reddetmişti.

Kerim ÜLKER / Vatan