TCDD'den Bahçeşehir ihalesi!

TCDD'den Bahçeşehir ihalesi!

Ne olacak bu Bahşehir'in hali? Proje enflasyonu yaşanan bölgede, şimdi de TCDD dev arsasını kat karşılığı ihaleye çıkarttı. İhale ne zaman? Kapsamı ne?Bahçeşehir'deki 235 bin metrekare arsa 8 Ağustos'ta düzenlenecek ihalede Bahçeşehir'deki dev arazi kat karşılığı ihale edilecek. Projenin satış bedelinin 600 milyon doları aşması bekleniyor.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Türkiye'nin en büyük kat karşılığı ihalesini gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Kuruluş Bahçeşehir'deki 235 bin 368 metrekare alanlı arsasına kat karşılığı inşaat yaptıracak.

Büyükçekmece ve Küçükçekmece ilçesinin sınırlarındaki arazi halen tarla ve taş ocağı olarak kullanılıyor. İhale 8 Ağustos günü saat 14.00'da TCDD'nin Ankara'daki genel müdürlüm binasında Taşınmazlar Daire başkanlığı'nda kapalı teklif alma usulüyle gerçekleştirilecek.

Arsanın ihalesini kazanan 1 yıl içerisinde gerekli imar planlarını onaylatacak. Ardından 3 yıl içerisinde inşaata başlayacak ve inşaatı tamamlayarak TCDD'ye teslim edecek.

İhalenin tahmini bedeli açıklanmadı. Fakat ihale şartnamesinde yer verilen ''teklif edilecek bedel yatırımının yüzde 5'inden az olamaz. Ayrıca, teklif edilecek yatırım tutarı her ne olursa olsun geçici teminat tutarı 10 milyon YTL'den az olamaz'' ifadesine göre yatırım bedelinin 200 milyon YTL'nin üzerinde olacağı tahmin ediliyor. İhale yabancı şirketlere de açık.

Bahçeşehir'deki ortalama emsal 2.5. Buna göre arsa üzerine inşa edilecek projenin kapalı alanları 500 bin metrekareyi aşacak. Bu projede en az 5 bin konut olacağı anlamına geliyor.

Bahçeşehir'deki İstanbul'un en çok gelişen banliyöleri arasında yer alıyor. Ispartakule ve Esenyurt ile birlikte bölgeye inşa edilecek konut sayısı 50 bini geçecek.

Akmerkez'in sahibi Dinçkök grubu, Hollandalı Corio ve Garanti-Koza İnşaat ile bölgeye dev bir alışveriş merkezi yapıyor. Bahçeşehir'deki son büyük arsa satışını süzerler yapmıştı. Grubun buradaki 286 bin metrekare alanlı arsası 136 milyon dolara İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin konut şirketi KİPTAŞ'ın olmuştu.