Tekel'in ikiz kulelerinin inşasında 74 milyon YTL fazla ödeme yapılmış

Tekel'in ikiz kulelerinin inşasında 74 milyon YTL fazla ödeme yapılmış

Ankara Bilkent kavşağındaki yapı yıllarca boş kaldı. TOBB daha sonra 100 milyon dolar ödeyerek binaları satın almıştı.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!Başbakanlık Teftiş Kurulu, Tekel Genel Müdürlüğü'nün Ankara'da inşa ettirdiği ikiz kulelere fazladan ödeme yapıldığını tespit etti. Konuyu inceleyen Teftiş Kurulu müfettişleri, 282 milyon YTL'lik ödemenin 74 milyon yeni lirasının fazla olduğunu belirledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kendisine sunulan raporu 14 Mayıs 2007'de Tekel Genel Müdürlüğü, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, TBMM Başkanlığı ve Yüksek Denetleme Kurulu Başkanlığı'na göndererek gereğinin yapılmasını istedi.


İkiz kulelerle ilgili araştırmayı Başbakanlık Başmüfettişi Mehmet Öztürk, Maliye Bakanlığı hesap uzmanı İsmail Güneş, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Başmüfettişi Gürkan Eroğlu ve Sayıştay uzman denetçisi Sait Ayaz yaptı. Heyet, fazla ödemenin geri alınmasını ve Tekel yönetiminin sorumlu çalışanları hakkında soruşturma açılmasını önerdi. İkiz kuleler olarak bilinen, Tekel'in  Ankara  Başmüdürlük İdare ve Ambar binası inşaatı, 1989 yılı yatırım programında yer aldı. İşi Ceylan İnşaat aldı. Bitim tarihi 1991 olarak belirlendi. Tekel, söz konusu binaların bitirilmesi için 1994 tarihinde ikinci defa ihale açtı. Bu ihale de aynı firmada kaldı. İş, 1996 yılında yüzde 11,50 indirimle 2 milyon 61 bin 51 YTL'ye yine Ceylan İnşaat'a ihalesiz verildi. Başbakanlık Teftiş Kurulu, inşaatta balçık olmadığı halde balçık kazısı için ödeme yapıldığını ortaya çıkardı. Ayrıca temel tabanına kum ve çakıl sermede, beton, kalıp, demir ve dolgu kullanımında fazla imalat miktarı gösterildiği ve inşaat zeminine açılan ankraj delikleri için de fazladan ödeme yapıldığı tespit edildi. Tekel yönetimi, raporda ismi geçen personeli hakkında soruşturma açmamak ve bunları açığa almamakla suçlanıyor. Tekel Genel Müdürü Fahri Arıkan ise yargıya intikal ettiği için konu hakkında açıklama yapmayacağını bildirdi.


MUSTAFA YÜKSEL

pus