04 / 02 / 2023

Teknik Yapı yılda 5 bin konuta panel üretecek

Teknik Yapı yılda 5 bin konuta panel üretecek

Kartal'daki yeni projesi Uplife Park'la gündeme gelen Teknik Yapı'nın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım, Tuzla'da yapımına başlanan fabrikada üç ay sonra yalıtımlı duvar paneli üretmeye başlayacaklarını söyledi.Tesisin, 5 bin konutun ihtiyacı olan paneli karşılayacak yıllık kapasitesi olacağını dile getiren Durbakayım, 'Polimer ve elyaftan üretilen duvar panelleri, düz ve estetik görünüyor. Montesinin kolay olmasının yanı sıra, binaya olan yükü de az' diye konuştu.

* Yeni tesis ne kadarlık bir yatırım olacak?
7-8 milyon dolar civarında. Bu üretimi kendi projelerimiz için Kartal'da bir senedir yapıyorduk. Ama bu tesisle diğer şirketlere satışa da başlayacağız. Bu paneller düz ve daha estetik. Montajının kolay olmasının yanı sıra hafif bir malzeme. Pütürlü yüzeylerin tersine kir daha zor tutulduğu için bu yüzeye uygulanan boya iki kat daha dayanıklı oluyor. Proje için 400'den fazla kişi istihdam edeceğiz.

*
Faaliyet göstereceğiniz yeni alanlar olacak mı?
Yaklaşık bir yıl önce kurduğumuz bir güvenlik şirketimiz var. Bizim projelerimizde de bu şirkette çalışan elemanlarımız kullanılıyor. Şirket başta alışveriş merkezleri olmak üzere dışarıya da hizmet veriyor. Denizli'de 500 dönüme yakın bir arazimiz var. Burada üzüm üretimi yapılıyor. Yurt dışındaki ünlü bir şarap üreticisinden danışmanlık alıp şarap üretmek istiyoruz. Arazide bir de butik otel olacak. Bağbozumu dönemlerinde turizm yapacağız. Tabii bu projelerin hepsinin aslında bugün başlamış olması gerekiyordu. Fakat, Kartal projeleriyle o kadar yoğunuz ki iki sene ertelemek zorunda kaldık.

*
Önümüzdeki dönemde konutlar farklılaşacak mı?
Diğer şirketlerin ne yapacağını bilmiyorum ama artık konutlarda da tasarım ön plana çıktı. Biz de bundan sonraki projelerimizi makyajlamayı düşünüyoruz. Böylece daha kullanışlı olmanın yanı sıra, tasarımıyla da ön plana çıkacak binalar yapmayı hedefliyoruz.

*
Bu fiyatların da yükseleceği anlamına mı geliyor?
Her proje kârla yapılacak diye bir şey yok. Biz projelerimizde yüzde 40-45 kâr marjı aramıyoruz. Yüzde 15 kâr gördüğümüz her işe giriyoruz. Bu nedenle bu projelerin fiyatlarında önemli bir artış öngörmüyorum.

ıÜüYurtdışında projeniz olacak mı?
Bu konuda Arnavutluk ve Romanya ile görüşmelerimiz sürüyor. Bu ülkelerde lüks diye adlandırılan konutlar, bizim burada yapamayacağımız kadar kötü. Gitmek istememizin bir nedeni de bu. Onlar da bizi burada yaptığımız iyi konutlar nedeniyle istiyorlar. Görüştüğümüz firmalar, sektörlerinin önemli firmaları. Arsalarının konumları çok iyi. Bin konut gibi büyük projelerimiz olacak. Yurt dışında yapılacak projelerle ilgili yerel firmalarla her türlü anlaşmaya açık olacağız. Türkiye'de bir ortaklık düşünmüyoruz. İsrailli bir firma bize buradaki projelerle ilgili ortaklık teklifinde bulundu. Ama biz bunu kabul etmedik.

ıÜüGıdada restoran zinciriyle büyüyecek

İstanbul Şaşkınbakkal'da Coquet adlı bir kafe-restoran açtıklarını dile getiren Teknik yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Durbakayım, önümüzdeki dönemde gıda sektöründe büyümek ve bu restoranı zincir haline getirmek istediklerini belirtti. Restoranda özellikle Bağdat Caddesi'nde bulunan iş merkezlerinden önemli müşterilerinin olduğunu anlatan Durbakayım, restoran zincirinin gündemlerinde ilk sıralarda yer aldığını belirtti.

ıÜüKartal'daki projeleriyle öne çıkan Teknik Yapı, yine aynı bölgede yeni bir projeye imza atıyor. 110 bin YTL'den başlayan fiyatlarla satılan konutların orta gelirlilere hitap edeceğini dile getiren Umut Durbakayım, projenin 22 dönümlük arazide 7 bloklu bir siteden oluşacağını söyledi. Sitede toplam 529 konut olacağını belirten Durbakayım, projenin yatırım tutarının 162.5 milyon YTL olduğunu da sözlerine ekledi. (Sabah)
Geri Dön