Teknosa: 'Bizi satın alın' diye geleni geri çevirmeyiz

Teknosa: 'Bizi satın alın' diye geleni geri çevirmeyiz

Teknosa Genel Müdürü Mehmet Nane, krizin fırsat ortamı sağladığını belirterek, "Sektörde daha önce gerçekleşen iki satın almayı biz yapmıştık. Kapımızı çalan olursa bu kez de boş döndürmeyiz" dedi


Dünyanın en büyük perakende organizasyonu Dünya Perakende Kongresi kapsamında düzenlenen Dünya Perakende Ödülleri 2009'da Teknosa; Nike, Harvey Nichols gibi dünya devleriyle birlikte 'En iyi Mağaza Tasarım' dalında finale kaldı. Ayda 5 milyon müşteriyi ağırlayan elektronik perakende zinciri Teknosa, krizde yeni satın almalar gerçekleştirmeye yeşil ışık yaktı. Teknosa Genel Müdürü Mehmet Nane, krizin fırsat ortamı doğurduğunu ve bunu değerlendirmek için yeteri kadar güçleri bulunduğunu belirterek, "Bundan önce 2 satın alma yapmıştık. Şimdi biz gidip kimsenin kapısını çalmayız ama bizim kapımızı çalan olursa da boş çevirmeyiz" diye konuştu.

Best Buy ile görüşmedi

Barselona'da düzenlediği toplantıda Mehmet Nane, stratejik ortaklık arayışlarının devam ettiğini söyledi. "Best Buy ile bir görüşmeniz oldu mu" sorusuna Nane, esprili bir dille şöyle cevap verdi: "Best Buy bizi almak iterse çok para yatırması gerek. Ekonomik kriz yaşanan şartlarda biraz zor bu. Bizim ne sermaye ne de know-how'a ihtiyacımız var. Dış coğrafyaya açılmak için stratejik ortaklık olabilir."

10 ülkeyle ilgileniyor

Yurt dışında gerçekleştirdikleri Romanya operasyonunun ise kendileri açısından iyi sonuçlanmadığını belirten Nane, "Hálá doğru bir pazar ama biz doğru girmedik. Büyük dersler de aldık. Ancak iştahımızı koruyoruz. Kriz bitince yeni hamlelerimiz olacak" dedi. Nane, Teknosa'nın yurt dışına açılma hedefleriyle ilgili şu bilgileri verdi: "Ukrayna'da pazarı kokluyoruz. Romanya ve Bulgaristan'da sokak sokak bizzat ben gezdim. Öncelik bu iki ülkede. Onlar dışında Azerbaycan, Suriye, Bosna-Hersek, Arnavutluk, Makedonya, Hırvatistan, Mısır'ı da sayarsak 10 ülke ilgili alanımızda. Yurtdışına çıkmak için yabancı ortaklık da düşünebiliriz."

Her şehirde bulunacak

Nane, Türkiye'de yıl sonuna kadar toplam 7 bin 500 metrekarelik mağaza açacaklarını vurgulayarak, 10 milyar dolarlık pazarda Teknosa'nın payının beyaz eşya hariç yüzde 15 olduğunu söyledi. Nane, Teknosa'nın 67 ilde faaliyette olduğunu belirterek, "Fırsat olursa yıl sonuna kadar bile her ile girmiş olabiliriz. Mardin, Siirt, Hakkari'de de yer bakıyoruz" dedi.

Geri dönüşümlü poşete odaklandı

Yeşil Teknosa projesi kapsamında dünyada ve Türkiye'de elektronik perakende sektöründe ilk defa geri dönüşümlü poşet kullanmaya başlayacaklarını ifade eden Mehmet Nane, "Yılda 10 milyon ürün satıyoruz. Bazı satışlarda çift poşet veriyoruz. Aylık poşet tüketimimiz 1 milyon civarında. Geri dönüşümlü poşetler neredeyse 2 katı daha fazla maliyetli. Ama çevreye katkı sağlamak istiyoruz. Ayrıca atık pilleri de topluyoruz" diye konuştu. Nane, Teknosa ve İklimsa'nın her ürüne bir ağaç dikme mantığıyla Muş, Mersin-Anamur ve Muğla'da orman oluşturma kampanyası başlatacağını da ekledi.

Finale kalmak bile büyük başarı

Yeşil Teknosa projesi kapsamında dünyada ve Türkiye'de elektronik perakende sektöründe ilk defa geri dönüşümlü poşet kullanmaya başlayacaklarını ifade eden Mehmet Nane, "Yılda 10 milyon ürün satıyoruz. Bazı satışlarda çift poşet veriyoruz. Aylık poşet tüketimimiz 1 milyon civarında. Geri dönüşümlü poşetler neredeyse 2 katı daha fazla maliyetli. Ama çevreye katkı sağlamak istiyoruz. Ayrıca atık pilleri de topluyoruz" diye konuştu. Nane, Teknosa ve İklimsa'nın her ürüne bir ağaç dikme mantığıyla Muş, Mersin-Anamur ve Muğla'da orman oluşturma kampanyası başlatacağını da ekledi. (Hürriyet)

Konuyla ilgili basında yer alan diğer haberler

Çin'in çakma Walmart'ı perakende ödülünü kaptı

Koton ve Teknosa finalist olarak katıldıkları Dünya Perakende Kongresi'nde ödül alamadı. Çinli Wumart gelişen pazarların perakendecisi seçildi
İspanya'nın Barscelona kentinde düzenlenen Dünya Perakende Kongresi'nin ödül töreninden Türkiye'den finalist olarak katılan Teknosa ve Koton eli boş döndü. Katalonya Ulusal Müzesi'nde düzenlenen ödül töreninde Apple yılın perakendecisi ve lider perakende markası seçildi. Çin'in çakma Walmart'ı Wumart Storees gelişen pazarların perakendecisi seçildi. Direkt pazarlama kategorisinde Saks Fifth Avenue mağaza içi uygulama ve perakende reklamı alanlarında iki ödülün birden sahibi oldu. Yılın sorumlu perakendecisi ödülüne ise İsviçreli Migros layık görüldü.

İNGİLİZLER ÖDÜLE BOĞULDU

En çok İngiliz firmalar ödül topladı. Teknosa'nın aday olduğu perakende dizaynı kategorisinde Nike Europe, Koton'un aday olduğu perakende inovasyonunda Fashinology, çoklu pazar markası kategorisinde ise Zara, Bershka, Oysho gibi markaları bünyesinde bulunduran Inditex Grubu ödül aldı. (Sabah)