Tekstilci İpekyol AVM'cilere rakip oluyor

Tekstilci İpekyol AVM'cilere rakip oluyorİtalyan Miroglio'yla ortak olmaya hazırlanan İpekyol, AVM yatırımlarıyla büyüyecek. 2009'da Edirne'deki 50 dönümlük arsa üzerinde AVM yapmayı planladıkları söyleyen İpekyol'un patronu Yalçın Ayaydın, "AVM büyüyeceğimiz alan olacak. Bu konuda gelecek her t


İpekyol, bugün kadın giyimi denince akla gelen ilk markalar arasında. Yedisi yurt dışında olmak üzere 80 mağazası var. İpekyol'un çatısı altında Twist, Machka markaları da bulunuyor. İpekyol, hazır giyimde yabancılarla ortaklık kuracak firmalar kervanına katılmaya hazırlanıyor. İtalya'nın en büyük kumaş ve perakende firması Miroglio'ya yüzde 50 ortak oluyor. Her ne kadar "Ortaklık oldu, taraflar imzayı attı" yollu haberler çıksa da İpekyol'un patronu, Yalçın Ayaydın, nikahın 2-3 ayı bulacağını söylüyor. İpekyol, bir yandan da gayrimenkul sektörüne iyice ısınıyor. Taşyapı'yla Bomonti'de rezidans yaparak sektöre adım atan firma, özellikle gözüne kestirdiği AVM alanındaki yatırımlarıyla bundan sonra adından sözetireceğe benziyor. Ayaydın, "AVM'yi bu işi yapan birçok kişiden daha iyi biliyorum" diyecek kadar iddialı...
Ayaydın'la, İpekyol'un yeni yatırımları hakkında konuştuk...
TEKBORSA: İtalyan Miroglio'yla ortaklık görüşmeleri hangi aşamada? Ne zaman atacaksınız imzaları?
Yalçın AYAYDIN: Prensip olarak anlaştık. Rekabet Kurulu'nun onayını bekliyoruz. Bu işin sonuçlanması herhalde iki-üç ayı bulur.


İpekyol'un yüzde 50'sini ne kadara satıyorsunuz?
AYAYDIN: Biz para için satmadık. Asıl amacımız para olsaydı bir sürü fon kapımızı çaldı. Onlarla anlaşırdık. Bizim tek bir amacımız var;global bir marka olmak. Marka olmanın özelliklerinden bir tanesi de mutlaka arkamızda global bir markanın gücünü görmemiz ve know how.


Ama sizin için ne kadara satılacağı da önemli olsa gerek... Yani değerine gitti mi İpekyol?
AYAYDIN: Tabii ki değerini buldu. Bunun karşılığında bize partner olacak firmanın mutlaka bir değer katması lazımdı. Her ikisini de gerçekleştirdik. Bunlar olmasa zaten bu ortaklığa gitmezdik.


Miroglio'yla ortaklık nasıl bir ivme kazandıracak size?
AYAYDIN: Evet, perakende ve tekstilde İtalya'nın en güçlü şirketlerinden bir tanesi. Şu anda tüm dünyada 800 mağazaları var. Caractere Elena Miro, Motivi ve Oltre diye markaları var. Onların markalarıyla da biz Türkiye'de işbirliği yapacağız.


2008 bizim için atılım yılı olacak demişsiniz...
AYAYDIN: 30'u Türkiye'de, 10-15 tanesi de yurt dışında olmak üzere 40-45 mağaza açacağız. 2009-2010'da da full time yurt dışı... Doğu Avrupa ve Kafkaslar'ı komple kaplıyoruz. Şu anda Yunanistan, Bulgaristan, Romanya, Moldovya'da şirket kurduk. Ukrayna Kazakistan, Azerbeycan ve Rusya çalışmalarımız devam ediyor. Önümüzdeki yılın sonunda herhalde 50-60 tane mağazamız olmuş olacak. Hedefimiz yurt dışında daha çok mağaza, yurt içinde de istihdamı arttırmak ve üretim adedimizi yükseltmek.


Peki bu yıl ne kadar eleman almayı düşünüyorsunuz?
AYAYDIN: Edirne'deki üretim tesisimizde en az 500 tane eleman işe alıyoruz. Yaklaşık 300 tane de hem mağaza hem de merkez ofise altyapı için eleman alacağız.


Perakende dışında inşaat sektörüne de girdiniz... Taşyapı'yla rezidans projeniz var... Başladınız mı?
AYAYDIN: Hafriyatı başladı. İstanbul'un en yüksek binası olacak. 65 katlı bir bina... Minimum 150 milyon dolarlık bir yatırım.


Sanırım Taşyapı'yla başka projeleriniz de var...
AYAYDIN: Evet, yine Bomonti'deki bir başka arsamız üzerine rezidans yapacağız. Şu an üzerinde çalışıyoruz. Herhalde 2009'da başlarız. 200 milyon dolar civarında bir yatırım olacak.


Edirne'de AVM yapacağınızdan da söz etmiştiniz. Hangi aşamada o proje?
AYAYDIN: Şu an çalışmalarımız devam ediyor. Arsamız hazır. Fabrikanın hemen dibinde. Nerden baksanız bir 50 dönüm arazimiz var. Yunanistan ve Bulgaristan'dan Edirne'ye alışverişe gelenler var. Trakya'da sadece Çorlu'da bir outlet var. Oraya yapılan iki AVM hem bütün Trakya'yı hem de bu iki ülkeden insanları çekmiş olacak.