Teras evler mimaride yeni akım!

Teras evler mimaride yeni akım!

Son yılarda evlerin terasları, bahçeleri ve balkonları da iç mekanlar kadar önemli hale gelmeye başladı. Şehirlerde yaşadığımızı unutturan bu dış mekanlar, dekorasyonlarıyl iç mekanları aratmıyor


Bahçeler, evlerin teraslarına taşmıyor. Böylece teraslar, yaşam alanlarının huzur dolu mabetlerine dönüşüyor. Evlerimizden dışarı çıkmadan gökyüzüne ve açık havaya kavuşmamızı sağlayan teraslar, yaşam alanlarının en kıymetli köşelerinden oldu. Bu alanlar, evlere özgü konfor ve şıklığın devamı niteliğinde olmalarının yanı sıra mimari özellikleri ve dekorasyonlarıyla kendilerine özgü bir havaya sahipler. Tıpkı bahçe katı gibi, teras evlerin de dış mekanları verimli bir şekilde değerlendirilmesi gerekiyor.

Teraslar bahçeye dönüşüyor

Evlerin teraslarına taşınan bahçeler, hem kullanım hem de estetik açısından önem taşıyor. Sürgülü kapılar veya akordiyon gibi katlanabilir camlarla iç mekandan ayrılan bu alanlar, evlerin en huzurlu köşesi olma özelliğini taşıyor. Terasların dekorasyonunda natürellik akımının ön planda olması, buraları dekore ederken göz önünde bulundurulmalı. Bu yüzden, ahşap her zaman en çok tercih edilen malzemelerin başında geliyor. Ayrıca, sedir ağacı, tik, bambu ve hasır da teras mobilyalarında kullanımı hoş olan malzemeler. Bahçe mobilyaları satan mağazalarda koltuktan salıncağa kadar pek çok çeşit bulunuyor. Geniş bir terası, tıpkı evinizin salonu gibi sehpadan berjere kadar her türlü mobilyayla donatabilirsiniz. Tabi bunların saydığımız malzemelerden yapılmış olmaları koşuluyla. Dekorasyonda göz yormayan pastel renkleri tercih etmeniz hem terasın ruhuyla uyum hem de güneş ışınlarına karşı dayanıklılık açısından önemli.
Soyak