Tesco Kipa İstanbul'a Kurtköy'den giriyor

Tesco Kipa İstanbul'a Kurtköy'den giriyor

İngiliz Tesco'nun satın aldığı Kipa, İstanbul pazarına giriyor.


KİPA (Kitle Pazarlama Ticaret ve Gıda Sanayi A.Ş.), Kurtköy'de yapımı tamamlanan Via Port Alışveriş Merkezi'nde açacağı hipermarketle İstanbul perakende pazarına giriyor. 5 Ağustos'ta açılışı yapılacak hipermarketin 13 bin metrekare kapalı alana ve 8 bin metrekare net satış alana sahip olduğu açıklandı. 25 bin çeşit ürünü satışa sunacak KİPA Kurtköy, 350 kişiye istihdam sağlayacak.

İstanbul'u kuşatıyor

2003 yılında İngiliz Tesco tarafından satın alınan  İzmir  merkezli KİPA, daha önce Trakya Bölgesi'nde açtığı Keşan, Kırklareli, Lüleburgaz, Edirne ve Çorlu mağazaları ile İstanbul'un batısına konuşlanmıştı. Kurtköy'le Türkiye perakende pazarının merkezi olan İstanbul'un doğusunu da tutan KİPA, Silivri ve Yalova mağazalarını açmaya hazırlanıyor. Tesco KİPA Hukuk ve Kurumsal İlişkiler Direktörü Yılmaz Attila, İstanbullu tüketicilerin bütçelerine uygun, ucuz alışveriş imkânı sağlayacaklarını kaydetti.

Yerelden ulusala

27'si hipermarket ve 55'i ekspres olmak üzere toplam 82 mağazası, 170 bin metrekare net satış alanı ve yaklaşık 6 bin çalışanıyla Türkiye'nin önde gelen peraken- decilerinden olan KİPA, İzmir'de 1992 yılında 100 ortaklı bir girişim olarak kurulmuştu. Tesco bünyesine katıldıktan sonra ulusal bir zincir olma yolunda hızla ilerleyen KİPA, Aydın forum,  Ankara  forum ve Söke mağazalarını açma hazırlıklarını sürdürüyor. KİPA, geçen yıl 1 milyar 157 milyon YTL ciro gerçekleştirmişti.

Yeni Şafak