TESK'ten konut ve faiz uyarısı!

TESK'ten konut ve faiz uyarısı! TESK'ten konut ve faiz uyarısı!

Faiz ve konut fiyatlarının düşmesi gerektiğini ifade eden TESK Genel Başkanı Palandöken, "Faizler ve konut fiyatları düşerse vatandaşın ev sahibi olma ihtimali artar, konut satışları arttığında ise birçok sektörde zincirleme canlanma yaşanır." dedi...

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, faiz ve konut uyarısında bulundu. Konut kredi faizlerinin ve inşaat sektöründeki abartılı fiyatların düşürülmesi gerektiğini söyleyen Palandöken, "Faizler ve konut fiyatları düşerse vatandaşın ev sahibi olma ihtimali artar, konut satışları arttığında ise birçok sektörde zincirleme canlanma yaşanır" dedi. 

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Palandöken, Merkez Bankasının faiz oranını 0,75 baz puan artırarak 12,75'ten yüzde 13,50'ye yükseltmesinin her alanda olumsuz etkilerinin olacağını ve özellikle son dönemde durma sürecine giren inşaat sektörünü etkileyeceğini söyledi. 

Yüksek faizin ve konut fiyatlarının konut satışlarını olumsuz etkilediğini ifade eden Palandöken unları söyledi; "Mart ayında konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14 azaldı. Bu azalışta ve inşaat sektörünün durgunlaşmasının altında konut kredi faizlerinin yüksek olması yatıyor. Faizler ve konut fiyatları düşerse vatandaşın ev sahibi olma ihtimali artar, konut satışları arttığında ise birçok sektörde zincirleme canlanma yaşanır. Faizler yüzde 1'in, hatta 0,80'in de altına düştüğünde alış ve satışlarda canlanma yaşanır."

Sektörde fiyatların aşağıya çekilmesi sonrasında canlılığın yeniden geleceğini belirten Palandöken sözlerini şu şekilde noktaladı; "Konut alan vatandaş o muhitteki esnaftan alışveriş yapıyor, o güzergahtaki taksiyi, dolmuşu kullanıyor. Bina inşaat maliyetleri geçtiğimiz yıl yüzde 20, bu yıl ise yüzde 40'lara kadar arttı. Bu artış konut satışlarına yansıtıldığında, yüksek faizlerle birlikte vatandaşın ev alabilme ihtimali daha da düşüyor. Bu sebeple inşaat ve gayrimenkul sektörlerinin de fedakarlık yaparak daha uygun fiyatlı satışlar gerçekleştirmesi lazım. Ekonomimizin dar boğaza girmemesi için her sektörü etkileyecek bu canlanmaya ihtiyacı var."