13 / 08 / 2022

TikTok zor durumda! TikTok kapatılacak mı?

TikTok zor durumda! TikTok kapatılacak mı?

Sosyal medya platformu TikTok ABD'de zor durumda. ABD Senatörleri, TikTok'un incelenmesini istiyor.Geçtiğimiz cuma günü altı Cumhuriyetçi senatörden oluşan bir grup, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen'a sosyal medya platformu TikTok'un devam eden Biden yönetimi ulusal güvenlik incelemesi hakkında sorular sordu.

ABD'nin potansiyel ulusal güvenlik riskeri için yabancı alıcıların anlaşmaını incelemek için ABD'deki Yabancı Yatırım Komitesi (CFIUS) 2020 yılında Çin menşeili ana şirket ByteDance'e ABD kullanıcı verilerinin Çin'e aktarılma olma ihtimali nedeniyle TikTok'u elde çıkarmasını söyledi. 

Geçen hafta TikTok, ABD'li kullanıcıları hakkındaki bilgileri Oracle firması sunucularına taşımayı tamamladığını ve ABD'nin veri bütünlüğü konusundaki endişelerini gidermeye çalıştığını söyledi.

Senatörler Tom Cotton, Ben Sasse, Mike Braun, Marco Rubio, Todd Young ve Roger Wicker, Yellen'a yönetimin Ağustos 2020 elden çıkarma emrini "uygulamak için hiçbir şey yapmadığını" söyleyen çok sayıda soru yönelttiler.