Timur Özdemir eski yapıları otele dönüştürecek!

Timur Özdemir eski yapıları otele dönüştürecek!


Turizmci Timur Özdemir, eski yapılara yatırım yaparak şehir efsanelerini canlandıracak2006 yılında tekstil sektörünü bıraktıktan sonra turizme adım atan Timur Özdemir, yatırımlarıyla şehir efsanelerine hayat kazandırmayı planlıyor. Beyoğlu'nun ilk HIP oteli Lush'ı 2007'de açan Özdemir, Karaköy'deki eski Sümerbank binası ve Florya'daki Kibrithaneyi de satın alarak bu yapıları otele dönüştürecek. 1880 yılında inşa edildiği tahmin edilen önce İtibar'-ı Umum Bankası, sonra da Deutsche Bank tarafından kullanılan en son ise Sümerbank'ın kullandığı Karaköy'deki eski Sümerbank binasına yeniden hayat kazandıracak. Daha sonra ise 1895'te Fransızlar tarafından yapılan Kibrithaneyie hayat katacak. Ardından Asos'ta Behramkale geleneğinden hareketle eski bir köy meydanın andıran bir yatırıma da orta vadede başlayacak olan Özdemir şimdilerde ise Sultanahmet, Baltalimanı gibi yerlerde hikayesi olan eski yapıları işletmek için kolları sıvadı. Özdemir, Simurg Turizm adıyla geçtiğimiz yıllarda aldığı yapıları renove etme projesi krize takılmıytı. Özdemir, "Kriz olmasa projeleri bitirmiştim' diyor. Özdemir ilk olarak şimdi sanat galerisi olarak kullanılan Sümerbank binasını, içindeki eski kasa daireleri ve tünellerini koruyarak sanat oteli yapacak. Simurg Turizm'in 8 milyon dolara aldığı otel 3 milyor dolara renove edilerek 36 odasıyla Lush markasıyla işletilecek.

DEMİR ANAHTAR
Binada bir yandan renovasyon yapılırken diğer yandan da galeri olarak kullanılmaya devam edilecek. Renovasyonda mimar Elif Özdemir ve Fahrettin Aykut ile çalışılacak. Renovasyon sırasında binanın orijinal yapısına sadık kalınacak. Özdemir, bu nedenle binada tek bir örnek olarak kalan dökme demir kapı kollarını da ürettiriyor. Binanın dışında bulunan eski denir anahtarların ise korunarak otel için sadece dekoratif değil fonksiyonel olarak kullanılması planlanıyor. Özdemir Karaköy bölgesinde başka otel olmaması nedeniyle yatırımın bölgenin turizmine de canlılık getireceğini söyledi.

Kibrithane spa oteli olacak

Özdemir'in canlandıracağı bir başka yapı ise Florya'da 1895'te Fransızların yaptığı eski Kibrithane olacak. Yıllarca Kibrit Fabrikası olarak kullanılan,ve Özdemir'in satın aldığı döneme kadar metruk halde olan Kibrithane country ve spa konsepti ile işletilecek. Özdemir, 22 milyon dolar yatırım öngördükleri otel yatırımına 2010'dan sonra başlayacaklarını söyledi.Binanın orijinaline sadık kalacaklarını söyleyen Özdemir, otelin 180 odalı olacağını ve Lush markasıyla işletileceğini söyledi.
Dilek TAŞ/Sabah