TML İnşaat, Libya’daki projesini tamamladı!

TML İnşaat, Libya’daki projesini tamamladı!

Libya’da ara verilen altyapı projeleri faaliyete geçiyor. Libya Hükümeti ile ‘yeniden başlama protokolü’ imzalayan TML İnşaat, rejim değişikliğinden sonra yarım kalan projesini tamamlayan ilk şirket oldu.Hükümetin 100 milyon dolarlık projenin ödemelerini de aksatmadan yapması,  Libya’da 20 milyar dolara yakın yarım projeler için umut oldu.


Libya’da ‘Arap Baharı’nın etkisiyle başlayan ayaklanma sürecinde ara verilen altyapı projeleri faaliyete geçiyor. Libya Hükümeti ile ‘yeniden başlama protokolü’ imzalayan TML İnşaat, rejim değişikliğinden sonra yarım kalan projesini tamamlayan ilk şirket oldu. TML İnşaat’ın ayaklanmalar öncesinde Mirsata Serbest Bölgesi içinde başladığı, 80 bin tonluk gemilerin yanaşabileceği çelik boru kazıklı rıhtım projesi tamamlanarak, 11 Ocak 2014’te törenle hizmete açıldı. Projeyi önemli kılan bir diğer özelliği de, Libya Hükümeti’nin 100 milyon doları aşan yatırımla gerçekleşen projenin tüm ödemelerini zamanında yapmış olması. Bu gelişme, yönetimden hak edişlerini alamayan Türk müteahhitler için umut oldu. 76 Türk müteahhidinin, Libya’da ayaklanmalar öncesinde ihalesini kazanıp inşaatına başladığı yarım kalmış 280’nin üzerinde projesi bulunuyor. Türk-Libya İş Konseyi Başkanı Ersin Takla, bu projelerin 20 milyar dolara yakın bir yatırım değerinin bulunduğunu belirtti. TML İnşaat’ın da Yönetim Kurulu Başkanı olan Takla, “Libya’da yarım kalan büyük bir projemiz daha var. Bunun için de müzakereler sürüyor. Libya Hükümeti yarım projeleri tamamlamak için istekli. Türkiye ile müzakereler, ülkemizin iç gündemi nedeniyle ivme kaybetti. Görüşmelerin bir an önce sonuçlandırılması gerekiyor” dedi.


Türkler ne istiyor, Libyalılar ne diyor


Türk müteahhitler, eski yönetim döneminde elde ettikleri 1 milyar doları aşan hakedişlerin yüzde 50’sinin ödenmesini istiyor. 


Libya tarafı, hakedişler için sözleşmeye rakam konulmasına karşı çıkıyor.  

Türk tarafı ayaklanmalar sırasında, şantiyelerde oluşan zararın ödenmesini istiyor. Libya tarafı ile bunun için anlaşmaya varılamıyor.


Hürriyet