25 / 05 / 2022

TMSF, Halis Toprak'ın yalı arsasını satacak

TMSF, Halis Toprak'ın yalı arsasını satacak

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Halis Toprak'ın Beykoz Paşabahçe'de yer alan 7 bin 634 metrekarelik yalı arsasını 40 milyon YTL muhammen bedelle satışa çıkardı.

Tahir Paşa Yalısı olarak bilinen gayrimenkulün ihalesi 26 Ekim 2007 günü saat 11.00'de TMSF Binası'nda yapılacak.


Saip Molla Caddesi, 19 numarada yer alan arsa, 47.5 metre rıhtım boyuyla Boğaz'ın en uzun rıhtımlı yalıları arasında yer alıyor. Andonaki Yalıları ile Tevfik Paşa Yalısı arasında kalan yalı, 1800 metrekarelik taban oturumuyla da en büyük yalı olma özelliğine sahip.


Arsada biri 2 katlı diğerleri tek katlı metruk durumda 4 adet yapı ve 100'ün üzerinde ağaç bulunuyor. Yalının kayıkhanesi ve zamanında atların yıkandığı havuz hâlâ kullanılabilir durumda. Sonradan yapılmış bir tenis kortu da var.


Yalının İşkodra Valisi Tahir Paşa'ya ait olduğunu ortaya çıkaran Mimar Erol Sevimlisoy, yalının eski resimlerinden röleve projelerini çizdiği ve Anıtlar Kurulu'na tescilini yaptırdığı kaydediliyor. Halen harap durumdaki yalının, 1938'de çıkartılan bina vergisinden kurtulmak isteyen mirasçıları tarafından yıkıldığı belirtiliyor.


Carlton satılamamıştı


TMSF daha önce de Halis Toprak'ın Yeniköy'deki Carlton oteli olarak adlandırılan yalı arsasını üç kez satışa çıkarmış, Toprak, gazetelere verdiği ilanla arsayı alana 'zorluk çıkarmayacağını' ima etmiş ancak arsalara talip çıkmamıştı.


(Milliyet)