TOKİ 5 yılda 65 milyon 808 metrekarelik alanı satın aldı

TOKİ 5 yılda 65 milyon 808 metrekarelik alanı satın aldı


TOKİ, 2003 yılından bu yana 65 milyon 808 bin 239 metrekarelik araziyi mülkiyetine geçirdi.


Toplu konut yapımı için kullanılan taşınmazların; 46 milyon 921 bin metrekaresi Maliye Hazinesi'nden, 793 bin 239 metrekaresi ise özel mülkiyetten temin edildi

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'in, MHP Tokat Milletvekili Reşat Doğru'nun soru önergesine verdiği yanıt, TOKİ'nin 2003 yılından bu yana 65 milyon 808 bin 239 metrekarelik araziyi mülkiyetine geçirdiğini ortaya koydu. Toplu konut yapımı için kullanılan taşınmazların; 46 milyon 921 bin metrekaresi Maliye Hazinesi'nden, 793 bin 239 metrekaresi ise özel mülkiyetten temin edildi.

MHP Tokat Milletvekili Reşat Doğru'nun  TOKİ  ile ilgili soru önergesine, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan adına Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar'ın bilgi notuyla yanıt verdi. Çiçek, MHP'li Doğru'nun "Toplu konut yapmak amacıyla kaç dekar alan kullanılmıştır?ö sorusuna "2003 yılı itibariyle Hükümetin Programı Acil Eylem Planı doğrultusunda başlatılan `Planlı Kentleşme ve Konut Üretimi Seferberliği' kapsamında TOKİ, toplu konut projelerinin arsa ihtiyacını karşılamak üzere toplam 65 milyon 808 bin 239 metrekare (65 bin 808 dekar) yüzölçümlü taşınmazlar İdaremizin mülkiyetine kazandırılmıştır" yanıtını verdi. Bakan Çiçek, toplu konut yapımı için kullanılan taşınmazların; 46 milyon 921 bin 943 metrekaresinin Maliye Hazinesinden, 793 bin 239 metrekaresinin ise özel mülkiyetten temin edildiğini bildirdi. Bakan Çiçek, önergeye verdiği yanıtta şunları söyledi:

Hazine ve kamunun arazileri tercih ediliyor

"İdaremiz konut projelerini gerçekleştirmek için öncelikli olarak Hazine ve kamu kuruluşlarının mülkiyetinde bulunan arsa ve arazileri tercih etmektedir. Ancak uygun kamu arazisinin bulunamaması halinde veya toplum konut alanında yapılan imar uygulamaları sonrası özel mülkiyet ile hisseli duruma gelen ve projenin tamamlanması için zaruri olan imar adalarındaki özel mülkiyetli hisselerin İdaremize devri gerçekleştirilmektedir. Özel mülkiyetten temin edilen bu arazilerin önceki sahiplik durumları İdaremizce bilinmemektedir."

Radikal