TOKİ: Beton kalitemiz standartlara uygun

TOKİ: Beton kalitemiz standartlara uygun

Ayhan Paksoy'un "TOKİ inşaatlarında en düşük mukavemetli beton kullanıldığı" iddialarına cevap geldi. TOKİ, idare tarafından yaptırılan yapılarda, en düşük C20 sınıf beton kullanılması zorunluluğunun bulunduğunu bildirdi Türkiye Hazır Beton Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Paksoy'un "TOKİ inşaatlarında en düşük mukavemetli beton kullanıldığı" iddialarına cevap geldi. 

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), idare tarafından yaptırılan yapılarda, en düşük C20 sınıf beton kullanılması zorunluluğunun bulunduğunu bildirdi. İdare, şantiyedeki beton dökümlerinin de  TOKİ  bünyesindeki müşavir firmalar, inşaat sahasına en yakın resmi kurumların teknik elemanları gözetiminde kontrol edildiğini, ayrıca TOKİ elemanlarınca belli periyotlarla şantiye kontrolleri yapıldığını açıkladı.

İdarece yapılan işlerin projelendirme aşamasında hesap yöntemine ilişkin olarak bulunan tüm standart ve şartnamelere uygun projelendirme yapıldığı vurgulanan açıklamada, şu bilgiler verildi: "İnşaat alanına gelen tüm beton taşıyıcılarından alınan numunelerin slamp testlerinin yapılması ile başlayıp, beton dökülen ünitenin belli aşamalarında test küpleri ile numuneler alınması, alınan numunelerin test ortamlarında günleri gelene kadar bekletilip gerekli tüm testlerinin yapılması ve sonuçların idareye ulaşması şeklindedir. TOKİ, her beton dökümünde alınan numunelerin minimum yüzde 30'luk miktarının ve 28 günlük sonuçların bağımsız özel ya da resmi devlet kuruluşlarında test ettirilmesini yüklenicilere şart koşmakta, test yapılan makinenin kalibrasyon belgeleri ve ilgili kurumca verilmiş vize tarihleri de kontrol edilerek deneyler denetim altında yapılmakta, sonuçlar raporlanarak şantiyelerde ve idarede muhafaza edilmektedir."

Test sonuçlarından, dökülen betonların C20'den düşük olmadığının görüleceğine işaret edilen açıklamada, "TOKİ'nin, özel sektör tarafından yapılan konutlardan statik açıdan daha sağlam konutlar ürettiği, kullanılan demir-beton kalitesinin son derece üst seviyede olduğu" görüşüne yer verildi.
Zaman

Konuyla ilgili basında yer alan diğer haberler

TOKİ: İddialar hazır beton üreticilerini itham ediyor

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) inşaatlarda düşük standartlı beton kullanmadığını açıkladı. Başkanlığını Erdoğan Bayraktar´ın yaptığı TOKİ, Hazır Beton Birliği Yönetim Kurulu Başkanı´nın, "TOKİ inşaatlarında en düşük mukavemetli beton kullanıldığı" iddiaları üzerine açıklama yaptı. Türkiye genelinde TOK´nin yaptırdığı yapılarda en düşük C 20 sınıf beton kullanılmasının zorunlu hale getirildiği belirtilen açıklamada, beton dökümlerinin müşavir firmalar ve resmi kurumların il özel idareleri ve valilikler tarafından kontrol edildiği belirtildi.

BİZİM KONUTLARIMIZ DAHA SAĞLAM
TOKİ inşaatlarının hepsinde hazır beton kullanıldığı ve beton üreticilerinden temin edildiği kaydedilen açıklamada, "Dolayısı ile bu tür yanlış iddialar hazır beton üreticilerini de itham etmektedir" denildi. Açıklamada ayrıca, "TOKİ´nin, Türkiye genelinde özel sektör tarafından yapılan konutlardan statik açıdan daha sağlam konutlar ürettiği, kullanılan demir-beton kalitesinin son derece üst seviyede olduğu" görüşüne yer verildi.
Türkiye