TOKİ bu yıl 70 bin konut inşa edecek!

TOKİ bu yıl 70 bin konut inşa edecek!Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, 60 bin sosyal konut üreterek geride bıraktıkları 2017 yılının ardından, 2018 yılında da 60- 70 bin arası konut üretmeyi hedeflediklerini açıkladı. 


TOKİ Başkanı Ergün Turan," Diyarbakır, Mardin, Şırnak ve Hakkari'de terör mağduru vatandaşlarımız için 25 bine yakın konut inşaatına başladık. 2017 yılı sonunda teslim ettiklerimiz var, 2018 yılında tamamına yakınını teslim etmiş olacağız" dedi.

 

Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; Turan, 2017 yılının kendileri için iyi bir yıl olduğunu söyleyerek, "2017 yılının başında 60 bin sosyal konut üretimiyle yola çıktık. Şehirleri yatay ve yöresel mimari kullanarak inşa ettik. Mahalle konseptini içeren yapılaşmayı tercih ettik ve bu konuda da ciddi mesafeler kat ettik. 2018 yılında da hedefimiz 60-70 bin arası konut düzleminde kalmak" dedi.

 

Turan, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde terörden zarar gören vatandaşların mağduriyetini gidermek amacıyla Diyarbakır, Şırnak, Mardin, Hakkari'de yıkılan ve tahrip olan binaların yerine 25 bin yeni konutun inşasına başladıklarını vurguladı ve ekledi:

 

"Yine 2017 yılının en önemli konularından bir tanesi Güneydoğu'da çukur olaylarıyla başlayan ve yıkımlara sebep olan şehirlerin yeniden inşa edilmesiydi. 2010'dan itibaren, Diyarbakır'da hem Sur hem de dışında, Mardin Nusaybin'de, Şırnak Cizre'de, Silopi'de, Hakkari Yüksekova ve İdil'de bu il ve ilçelerin tamamında 25 bine yakın konut inşaatına başladık. 2017 yılı sonunda teslim ettiklerimiz var, 2018 yılında tamamına yakınını teslim etmiş olacağız."

 

"SOSYAL KONUTA ÇOK CİDDİ TALEP VAR"
Hedeflerinin 2018 yılında da 60-70 bin arası konut düzleminde kalmak olduğunu söyleyen Turan, "Coğrafyamız çalkantılı bir dönemden geçiyor son 3 yılda  TOKİ  geçmiş yıllara oranla yaklaşık 1 buçuk katı daha fazla üretim yaptı. Bu yıl da hedefimiz o rakamları geçmek. Özellikle altını çiziyorum sosyal konuta çok ciddi talep var. Biz de buna yetişmek için uğraşıyoruz" dedi.