TOKİ de sektördeki durgunluktan şikayetçi

TOKİ de sektördeki durgunluktan şikayetçiKüresel dalgalanma ve siyasi belirsizlik ortamının ekonomide yol açtığı durgunluk, TOKİ'yi de vurdu.


TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, kapatma davasından bu yana konut satışlarının adeta bıçak gibi kesildiğini söyledi. Bayraktar, TOKİ'nin bütçeden ödenek veya kaynak almadan tamamen hasılat paylaşımı ve lüks konut satışlarıyla yoksul ve dar gelirli vatandaşlara konut ürettiklerine işaret ederek, "Bizim yeni konut yapabilmek için elimizdeki konutları satmaktan başka çaremiz yok. Ancak son dönemde konut satmakta ciddi biçimde zorlanıyoruz. Satış yapabilmek için her yolu deniyoruz. Ancak alan olmayınca eliniz kolunuz bağlanıyor" dedi.

İlgi sürüyor

Vatandaşın kapatma davasından tedirgin olup konut ihtiyacını ya da konut yatırımını erteleme eğilimine girdiğini ifade eden Bayraktar, bununla birlikte vatandaşın konuta ilgisinin devam ettiğini ve fiyatları sürekli takip ettiğini söyledi. Bayraktar, konuta olan ilgiyi anlatırken, "Konutlarımızla ilgilenenlerin sayısında bir azalma yok. Bütün mesele satın alıp almamakta. Vatandaş bu ortamda beklemeyi tercih ediyor. Ancak, bedava verirsen almak isteyen çok" dedi.  TOKİ  Başkanı Bayraktar, konut satışlarındaki düşüşün TOKİ'nin 500 bin konut yapma hedefini sekteye uğratıp uğratmayacağına ilişkin sorumuza ise, bu konuda endişe taşımadığını söyledi.

500 bine ulaşabiliriz

 500 bin konut hedefine 2012 yılında ulaşmayı planladıklarını anlatan Bayraktar, "Önümüzde daha uzun süre var. Dolayısıyla o döneme kadar durgunluğun devam etmesini beklemiyoruz. Şu anda 315 bin konuta geldik. Yıl sonuna kadar 350 bin konuta ulaşırız diye düşünüyoruz. Tabi, belirsizliğin uzaması halinde kaynak sıkıntısının artacağı da ortada" diye konuştu.

Erdoğan SÜZER / Bugün