TOKİ Kayabaşı konutları cüzdana duyarlı!

TOKİ Kayabaşı konutları cüzdana duyarlı!

TOKİ'nin İstanbul Kayabaşı'nda yapacağı 65 bin konutluk dev projede yeni nesil teknolojiler kullanılacak.

Yeni konutlar çevreye ve cüzdana duyarlı, enerji verimliliğine dayalı olarak inşa edilerek satışa sunulacak.

TOPLU Konut İdaresi'nce (TOKİ) İstanbul Küçükçekmece Kayabaşı'nda gerçekleştirilen 65 bin konutluk uydukent projesi, yeni nesil teknolojilerinin kullanılacağı bir prestij projesi olacak. Deprem riski altında olan bölgelerin de taşınmasının amaçlandığı konutlarda, çevreye ve cüzdana duyarlı, enerji verimliliğine dayalı bir planlama yapılacak ve yeni konut tipleri ile inşaat teknolojileri uygulanacak.

DÜŞÜK KARBON YAYACAK

KONUTLARDA düşük sıcaklıklı (yoğuşmalı tip) ısıtma kazanları seçilerek merkezi sistemden sıcak su üretimi sağlanacak. Böylelikle baca gazları en az karbon oranıyla dışarı atılacak. Mimari projeler, ekolojik, iklim, enerji kaynaklarının etkin kullanımı göz önüne alınarak ve doğal havalandırma yapılarak hazırlanırken, sıcak su üretiminde güneş kolektörlerinden faydalanılacak. Binalara yerleştirilecek güneş enerjili fotovoltaik pillerle park, bahçe, asansör aydınlatması gibi ortak elektrik tüketimine ait giderler karşılanacak. Konutlarda tasarruflu ampuller kullanılacak, daire sahiplerinin kullandığı kadar yakıt parası ödemesinin sağlanması amacıyla radyatörlerde termostatik vanalar ve daire girişlerinde kalorimetre (ısı pay ölçer) cihazları kullanılacak.

YAĞMUR SUYU DEPOYA

KAYABAŞI projesi kapsamında konut sahiplerinin talebi halinde bahçe sulamasının temini için yağmur suyu depolama sistemleri ile dairelere tasarruflu rezervuarlar, fotoselli bataryalar, termostatik duş bataryaları takılabilecek. Böylelikle Kayabaşı toplu konut alanında yılda 2.4 milyon metreküp temiz su, 2.6 milyon metreküp de atık su tasarrufu sağlanabilecek.

EĞİTİME BÜYÜK YATIRIM

PROJE kapsamında, Kayabaşı'nda, okullar, meydanlar, hastaneler, ticaret merkezleri, üniversite alanları, kent parkları gibi şehir hayatının gerektirdiği tüm sosyal donatıları kapsayan modern bir uydukent inşa edilecek. Derslik başına 200'er metrekare kullanım alanlı toplam 2 bin 748 derslik kapasiteli ilköğretim ve kreş alanı ile bin 499 derslik kapasiteli ortaöğretim ve meslek lisesi alanına sahip olan projede, 2 bin 305 yatak kapasiteli 299 bin metrekare sağlık tesisi alanı da ayrıldı.

Depremzedeye satış başladı

PROJE kapsamında konutları 1999 depreminde zarar görmüş vatandaşlara yönelik bin 60 konut satışa çıkarıldı. SPK'nın yetkilendirdiği ekspertiz firmalarınca vatandaşların hasarlı konutlarının bedelleri ortaya konulacak. Belirlenen şartları taşıyarak Kayabaşı deprem konutlarından faydalanmaya hak kazanan vatandaşların konutlarının bedeli, Kayabaşı'nda alacakları konut bedelinden düşülecek. Kalan bedel, konut tesliminden sonra 13 yıl vadeyle ödenebilecek. Eğer vatandaşın hasarlı gayrimenkulunun değeri daha yüksekse, TOKİ, aradaki farkı vatandaşa 5 yılda geri ödeyecek. Her iki ödemede de yıllık memur maaşı oranında güncelleme yapılacak. Depremzedeye ayrılan konutların 75.38 metrerake olan en düşük fiyatlı olanı ortalama 75 bin YTL, 118.21 metrekare olan en yüksek fiyatlıları ise 130 bin YTL seviyesinde bulunuyor.

Yeşil alan 11 Taksim kadar

Kayabaşı pojesi kapsamında ağaçlandırılacak alan, 11 adet Taksim Meydanı ve Gezi Parkı büyüklüğünde olacak. Her 5 bin nüfusa 50 hektar yeşil alan düşecek. Rekreasyon alanı 16 adet Ali Sami Yen büyüklüğünde olacak.


Star