TOKİ Kayaşehir'e 16 bin 946 başvuru!

TOKİ Kayaşehir'e 16 bin 946 başvuru!

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından İstanbul Kayaşehir’de satışa sunulan 605 konutun başvuruları sona erdi. TOKİ Başkanı Ergün Turan, 605 sosyal konuta 16 bin 946 başvurunun geldiğini açıkladı. Konut satışların azaldığı bir ortamda vatandaşların gösterdiği yoğun ilgiden memnun olduklarını dile getiren  TOKİ  Başkanı Mehmet Ergün Turan, "Bizim konut ürettiğimiz alt ve orta gelir grubu vatandaşlarımızdan yoğun bir talep geliyor. Bu sektörümüz için yol gösterici bir durum" şeklinde açıklama yaptı. 

Milliyet Gazetesi'nde yer alan habere göre, sosyal konut ürettikleri için vatandaşların kira öder gibi hatta daha düşük bir bedel ile konut sahibi olabildiğini dile getiren Turan, "Konut talebinde bir azalma yok tam tersine Türkiye’nin her yerinde 5-10 katı taleple karşılaşıyoruz. Bir yerde 300 konut yapıyorsak 3 bin talep geliyor" dedi. 

TOKİ Kayaşehir e 16 bin 946 başvuru!

605 konuta olan ilginin, sektörün temsilcileri açısından belirleyici ve yönlendirici olacağını da sözlerine ekleyen Başkan Turan "Vatandaşlarımızın gösterdiği bu ilgi sektörümüzün önümüzdeki dönemde daha da büyüyeceğinin göstergesidir" dedi. 

Başvuruları tamamlanan 605 konutun 1+1’den 4+1’e, farklı kesimlerin ihtiyaç ve alım gücüne hitap edecek şekilde minimum maliyet ile bütçelendiğini belirten Turan, 1+1 dairelere bin 403, 2+1 dairelere 10 bin 211, 3+1 dairelere 4 bin 77 ve 4+1 daireler 555 başvurunun yapıldığını söyledi.

Yatay mimari ve mahalle kültürü
Şehirleri 2023 Türkiye’sine hazırladıklarını da sözlerine ekleyen Mehmet Ergün Turan, "2023 giden yol haritamızdaki en önemli unsurlardan biri de başta kadim şehirlerimiz olmak üzere tüm projelerimizde dikey değil yatay bir yapılaşma olacaktır. Huzur bulduğumuz bu geleneksel yaşam kültürünün modern şehirlerimizde hayat bulması için, TOKİ olarak artık sosyal ihtiyaçlara cevap verecek, mahalle kültürünün oluşmasına imkan tanıyan projeler üretiyoruz. Temel üretim disiplinlerimizin bir diğeri ise ’mutlak kalite’ yaklaşımıdır. Kalitesi ve nitelikleri artırılmış sosyal konut üretimi idaremizin öncelik sıralamasında birinci sıradadır. Kalite kavramını, TOKİ olarak 2023 vizyonuna ulaşabilmemizin temel koşulu olarak kabul ediyoruz" dedi.
 

15 soruda TOKİ Kayaşehir 2018 projesi!