01 / 06 / 2023

TOKİ Konut Edindirme Rehberi!

TOKİ Konut Edindirme Rehberi!

TOKİ'den ev nasıl alınır? TOKİ konutlarına kimler müracaat edebilir gibi TOKİ ile ilgili sorular ve yanıtları, TOKİ Konut Edindirme Rehberi Kapsamında açıklanıyor. İşte TOKİ Konut Edindirme Rehberi...TOKİ Konut Edindirme Rehberi!

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ),  Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı'na bağlı, özellikle sosyal konut üretimi için kurulmuş olan kamu kuruluşudur. Peki, TOKİ'den ev nasıl alınır?  TOKİ  konutlarına kimler müracaat edebilir? 


TOKİ ile ilgili sorular ve yanıtları, TOKİ Konut Edindirme Rehberi Kapsamında açıklanıyor. Bu rehberde, TOKİ başvuru şartlarından, TOKİ satışları sonrasına kadar geçen süreçte merak edilen esaslar yer alıyor.


2014 TOKİ Konut Edindirme Rehberi

(Bu rehber genel bilgilendirme amaçlı olup, TOKİ’nin her projesi taraflar arasında imzalanan özel sözleşme çerçevesinde yürütülür.)


1) TOKİ’den kimler konut alabilir? 

TOKİ’den konut edinmenin ön koşulu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. İdaremizin önceliği, “mevcut piyasa koşullarında konut sahibi olma imkanı bulunmayan” yoksul, alt, dar ve orta gelir gruplarına yönelik konut üretmektir. TOKİ’nin ürettiği konutlar vatandaşlara maliyet fiyatına, kira öder gibi küçük taksitlerle ve uzun vadeli olarak satılmaktadır. Bu nedenle, konutlara başvuru ve ödeme koşulları gelir düzeylerine göre farklılıklar içermektedir. 


TOKİ ayrıca, kaynak yaratmak amacıyla özel sektörle işbirliği ile yüksek gelir düzeyine yönelik prestij projelerini sürdürmektedir. Bu projelerin amacı, kamu yararını gözeterek mümkün olan azami geliri elde etmektir. 

 

2) TOKİ’nin başlattığı uygulamalardan nasıl haberim olacak? 

TOKİ, başlatacağı tüm projeleri satışlar gerçekleştirilmeden once Türkiye genelinde tirajı yüksek ulusal gazetelerde, yerel gaze telerde ve İdarenin web sitesinde (www.toki.gov.tr) duyurmaktadır. 


Duyurularda konut tipleri, fiyatları ve ödeme koşullarıyla birlikte başvuru koşulları, tarihleri ve başvurunun yapılacağı mercii ile başvuru sırasında istenecek belgeler de ilan edilmektedir. 


3) Konutların teslim süresi ne kadardır? 

TOKİ konutlarının teslim süresi projeye göre 14 ay ile 30 ay arasında değişmektedir.

 

4) TOKİ’den konut satın alanlara tapuları ne zaman teslim ediliyor? 

TOKİ’den konut alanlara tapuları borçlarının bitiminden sonra teslim edilmektedir. 


5) TOKİ sadece konut mu üretiyor? 

Sadece konut yapmayan, yaşanabilir yerleşim birimleri oluşturan TOKİ, konutlarla birlikte projelendirilen sosyal donatılar kapsamında anaokulu, ilköğretim okulu, lise, ticaret merkezi, spor salonu, sağlık ocağı, hastane, kütüphane, ibadethane, çocuk parkı, araç park yeri ve benzeri üretimleri de çevre düzenlemesiyle birlikte gerçekleştirmektedir.


TOKİ ayrıca, gerçekleştirilen farklı protokoller çerçevesinde birçok farklı kamu kurumu için binalar inşa etmektedir. TOKİ, konut projeleri kapsamında yapılan okulların ve sağlık tesislerinin yanı sıra, bakanlıklar ve diğer kamu kuruluşları ile yapılan protokoller kapsamında ihtiyaç bölgelerinde sağlık, eğitim, spor tesisleri, sevgi evleri ve yurtlar gibi birçok sosyal amaçlı tesisin yapımını da üstlenmektedir. İdare, yapımını tamamladığı bu tesisleri ilgili kurumlara bedelsiz olarak devretmektedir.


TOKİ, uzmanlığının ihtiyaç duyulduğu her yere hizmet götürme ülküsüyle Milli Eğitim Bakanlığı ile okul ve ek binalarının yapımı konusunda ortak bir çalışma yürütmektedir. İdare, Bakanlığın belirlediği arsalarda iyi ve kaliteli eğitim verilmesini sağlayacak tesislerin planlama ve inşaatını üstlenmiştir. Bu projeler TOKİ ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın Türk gençliğine daha iyi bir gelecek sunma kararlılığının göstergesidir.


TOKİ, terk edilmiş ve olanaksızlık içindeki çocuklara sevgi dolu ve üretken bir yaşam sürdürebilmeleri için daha iyi fırsatlar sağlama amacıyla Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu ile de işbirliğine gitmiş olup; çocuklarımızın sevgi dolu, ailevi bir ortamda bakımı için küçük ve bağımsız binalardan oluşan sevgi evleri inşa etmektedir. 


Ayrıca, bedensel engelli çocukların özel ihtiyaçlarına yönelik olarak tekerlekli sandalyelerle erişilebilir engelsiz yaşam merkezleri ve rehabilitasyon merkezlerinin planlama ve yapım çalışmaları da devam etmektedir. Bunların yanı sıra, ihtiyaç olan bölgelerde huzurevleri, emekli evleri ve çocuk yuvaları da inşa edilmektedir.


Diğer yandan TOKİ; Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay, İçişleri Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Maliye Bakanlığı ile gerçekleştirdiği farklı protokoller kapsamında bu kurumlarca ihtiyaç duyulan birçok tesis ve binanın yapımını üstlenmektedir.


TOKİ eliyle ayrıca; Ankara’da Telekomünikasyon binası, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı binası, Gümrük Müsteşarlığı hizmet binası; Bingöl’de Uydukent Telekom Santral binası; İstanbul Çatalca’da Posta İşletme Merkezi binası, Kâğıthane’de Milli Arşiv Sitesi, Emniyet Müdürlüğü binaları ve Polis Okulları başlatılan uygulamalar arasındadır.


TOKİ, kendi yaptığı inşaatların dışında konut üretimine kredilen dirme yoluyla da destek vermektedir. (Bkz: Kredi Uygulamaları)


TOKİ Konut Edindirme Rehberi diğer konu başlıkları:

- Yoksul grup konutları

- Alt gelir grubu konutları

- Dar ve orta gelir grubu konutları,

- Kentsel yenileme gecekondu dönüşüm projeleri

- Talep örgütlenmesi yoluyla konut edinme

- Tarımköy konutları

- Arsa karşılığı gelir paylaşımı projeleri

- Afet konutları projeleri

- Satış yöntemleri

- Kredi uygulamaları


TOKİ'den vazgeçmek!
Geri Dön