TOKİ, "Köy şehirler" kuruyor

TOKİ, TOKİ, "Köy şehirler" kuruyor

TOKİ, köy yaşantısını cazip kılmayı amaçlayan ''Tarımköy Projesi'' kapsamında 20 ilde yaklaşık 3 bin 500 tarım konut inşa etti.Edinilen bilgiye göre TOKİ, projeyle, kırsal kesimde altyapı sorunu çözülmüş modern yerleşim alanları oluşturuyor, şehirlere göçün nedenlerinden biri olan altyapı ve sosyal olanakları köylere taşıyarak, çarpık kentleşmeyi engellemeyi hedefliyor.

''Tarımköy Projesi'' ile ayrıca, köy mimarisinin geliştirilmesi, köylerin ve köylülerin yerinde iskanı ve sağlıklı, yaşanabilir konutlara ve düzenli gelire kavuşturulması, dağınık durumda bulunan yerleşim birimlerinin bir araya getirilmesi, üretimin teşvik edilmesi de amaçlanıyor.

İdare, projenin uygulaması sırasında kırsal bölgelerin arazi yapısını, köyün su kaynaklarını, çayır, mera ve orman alanlarını göz önüne alıyor, mevcut köy mimarisi ve dokusunun korunmasına özen gösteriyor.

TARIM KONUT İNŞA EDİLEN YERLEŞİM YERLERİ
TOKİ'nin sürdürdüğü Tarımköy Projesi çerçevesinde bugüne kadar 20 ildeki 31 yerleşim yerinde, 3 bin 472 tarım konut inşa edildi.
Proje kapsamında tarım konut yapılan il, ilçe ve köy bazında 31 yerleşim yeri ve konut sayıları şöyle:

Yerleşim Bölgesi Konut Sayısı

Adana-Yüreğir-Buruk 113
Adana-Kürkçüler 97
Afyon-Çay 95
Afyon-Susuz 44
Aydın-İncirliova 142
Batman-Merkez-Kuyubaşı 196
Bayburt-Arpalı 80
Bilecik-Pazaryeri 122
Bingöl-Kiğı-Yazgünü 89
Çankırı-Merkez-İnançköy 222
Çankırı-Çavundur 63
Erzincan-Çukurkuyu 42
Erzincan-Altınbaşak 61
Erzincan-Bayırbağ 40
Erzincan-Yaylabaşı 277
Erzurum-Aşağı Çat 68
Gümüşhane-Kale 60
Isparta-Senirkent 105
Kahramanmaraş-Türkoğlu 119
Karaman-Yeşildere 50
Konya-İmrenler 135
Muğla-Yeşilbağcılar 127
Siirt-Bostancık 62
Siirt-Doluharman 163
Şanlıurfa-Halfeti 158
Şanlıurfa-Halfeti(2.etap) 363
Şanlıurfa-Halfeti-Argil 100
Şanlıurfa-Yukarıgöklü 90
Van-Yeşilköy 78
Yozgat-Çandır 60

SİSTEM NASIL İŞLİYOR?
Projeyi, iki sistem çerçevesinde hayata geçiren TOKİ, ilk sistemde  TOKİ  ile kapatılan Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün görev ve yetkilerini devralan Afet İşleri Genel Müdürlüğü işbirliğinde, baraj yapımı ve benzeri nedenlerle istimlak edilen köylerde yaşayanlara yeni yaşam alanları yaratıyor, ikinci sistemde ise valilik, kaymakamlık veya belediyelerin başvurusunu değerlendirerek, tarım konutları inşa ediyor.
Talep olması halinde projeye ilişkin imar ve yerleşim planlarını hazırlayıp, konutların yaklaşık satış fiyatlarını tespit ederek, ilgili kurumlara gönderen İdare, bunun ardından, belirlediği satış kriterleri doğrultusunda konut almak isteyen vatandaşlardan, belirlenen tarihler arasında ve açıklanan banka şubesine başvuru bedelini yatırmasını istiyor.
TOKİ, talebin yetersiz olması halinde ise projeyi iptal ederek, yatırılan ön peşinat bedellerini geri ödüyor.

Sabah