TOKİ sayesinde herkes kazanacak

TOKİ sayesinde herkes kazanacak TOKİ sayesinde herkes kazanacak

Eren Talu, TOKİ sayesinde hayata geçirilen Aslantepe projesinin hem Galatasaray camiasının hem de Türkiye'nin kazanacağı bir proje olduğunu söyledi

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Eren Talu Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı Eren Talu, "TOKİ ile beraber inşa ettiğimiz Seyrantepe'deki Türk Telekom Arena Stadı projesi ile beraber ciromuzu ikiye katlayacağız" diye konuştu. Seyrantepe projesinin Türkiye için de Galatasaray için de büyük kazanç olduğunun altını çizen Talu, "Türkiye'de yaşanan imar sorununu ancak  TOKİ  çözebilir. TOKİ'nin kendine has kanunları, düzenleyici bir rolü ve konut sektöründe aktif bir konumu var. TOKİ mimarlar için daha yaşanabilir gerçekçi çözümler çıkarabilecek bir çözüm yeri olabiliyor. TOKİ'nin konut ve sosyal donatı projelerine baktığımızda bunu daha iyi anlıyoruz. Türk halkı için kaliteli ve garantili konutlar inşa ederek halkın gözünde güvenilir bir kurum olan TOKİ'nin projelerinde demirden çalma, tapu ve ruhsat sıkıntısı yok" diye konuştu.
SEYRANTEPE, ASLANTEPE OLUYOR

TOKİ ile beraber inşa ettikleri Aslantepe Türk Telekom Arena Stadı'ndan da bahseden Talu "Ben TOKİ ile ilk defa iş yapıyorum. Benim işim TOKİ'ye konut yapmak değil. TOKİ'nin çok önemli bir rol üstlendiği Seyrantepe'deki Türk Telekom Arena Stadı'nı inşa ediyoruz. TOKİ sayesinde bu stat projesi ile Seyrantepe semtinin adı Aslantepe oluyor. Eğer TOKİ bu projede önemli bir rol üstlenmeseydi bu proje gerçekleşemezdi. Bu projenin Türkiye'nin kazanacağı bir proje olacağına inanıyorum. Çünkü Ali Sami Yen Stadı 50 yıllık bir stattır. Gerçekten Galatasaray'lı bir mimar olarak bir misafirimi Ali Sami Yen Stadı'na götürmeye utanıyorum. Galatasaray'ın kendi imkanları ile 200 milyon dolar harcayıp stadını yenilemesine imkan yoktu.


Çok amaçlı bir proje

Eren Talu, "İnşa ettiğimiz 52 bin seyirci kapasiteli stat projesi ile İstanbul'da Avrupa Futbol Şampiyonası'na ev sahipliği yapmak istiyoruz. Ayrıca 2010 yılında İstanbul kültür başkenti olduğu için inşa ettiğimiz stat konser alanı da olabilir. Ayrıca üstü kapalı olduğu için sığınak da olabiliyor. Bütün planımızı buna göre yapıyoruz" dedi.


Ali Sami Yen stadı dar gelirliye destek olacak

TOKİ'nin Ali Sami Yen Stadı'nın yerine yapılacak projeye de ortak olduğu için oradan gelecek yaklaşık 200 milyon dolar gelir ile dar gelirli vatandaşlara konut finansmanı sağlayacağını söyleyen Talu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu mükemmel bir çözüm oluyor ve hiç kimse riske girmiyor." TOKİ'nin konut dışında hastane, okul, stat inşa etmesini de değerlendiren Talu: "TOKİ geçmişi çok eskilere dayanan bir kurumdur. Fakat Başkan Erdoğan Bayraktar'ın gelmesi ile çözümler üreten bir kuruma dönüştü ve bu son kullanıcı için çok avantajlı oldu. Böyle olunca müteahhit arkadaşlarımız rekabette eşitsizlikten dolayı şikayetçi olmaya başladı. Her şeyin bir dengesi var. Bir işi yaparken herkesi mutlu etmek mümkün olmadığı için kaç kişinin mutlu edildiği önemlidir. TOKİ günden güne kendini geliştirmeye çalışarak fiyat ve kalite anlamında vatandaşı mutlu ediyor. Kar gözetmediği için, hatta kar etmeyi avantajlı devlet arazilerinden elde etmeyi düşündüğü için daha başarılı oluyor."


Bu stad bizim prestijimiz...

Gelecekteki hedefleri ile ilgili Yeni Şafak'a açıklamalarda bulunan Talu; "Gerçekten çok zahmetli bir proje ile meşgale halindeyiz. Bizim için çok güzel bir tecrübe oluyor. Eğer Galatasaray'a olan sevgim olmasaydı bu projeyi inşa etmeye cesaret edemezdim. Çünkü Galatasaray'ın benim için farklı bir büyüsü ve enerjisi var. Ben Seyrantepe Türk Telekom Arena Stadı şantiyesine gittiğim zaman projem ile konuşuyorum. Bu projemizin bitmemesi söz konusu değil. Proje kendi kendine gidiyor. Diğer yandan bu projemizin inşaatı ile ilgilenirken bazı yurtdışı ilişkilerimiz oldu. Alnımızın akıyla bitirdiğimiz zaman da yurtdışında da başarılı çalışmalara imza atabileceğimizi düşünüyoruz" dedi.

Yenişafak

pus