TOKİ tasarruflu evlere yöneldi

TOKİ tasarruflu evlere yöneldiTOKİ, enerji verimliliğini sağlamak amacıyla ilk uygulamalara başlıyor...


Türkiye'de 300 binden fazla konutun yapımını üstlenen TOKİ, konutlarda enerji kullanım maliyetini en aza indirmek, enerji verimliliğini sağlamak amacıyla ilk uygulamaları, 60 bin konutun yapılacağı İstanbul Kayabaşı projelerinde başlatıyor.
 
Bölgede yapılması öngörülen konutlarda, yalıtım standartlarına uyulurken, yoğuşmalı ısıtma kazanları, güneş kollektörleri, enerji tasarruflu ampuller, ısı pay ölçerler kullanılacak. Çevre aydınlatmaları güneş pilleri ile yapılacak.

Binaların uygun ve doğru yalıtımı ile yüzde 25'ten yüzde 50'ye varan yakıt tasarrufu öngörülüyor. Kyoto Protokolü'nün ana çerçevesine göre yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının önünün açılması gerektiğine işaret eden yetkililer, buradan hareketle güneşten gelen enerjiden azami düzeyde yararlanmak üzere sıcak su üretiminde güneş kollektörleri kullanılacağını bildirdi. Yine eletrik üretiminde de güneş enerjisinden yararlanılacak.

TASARRUFLU AMPULLER

 Konutlarda, akkor lambalar yerine enerji tasarruflu ampuller kullanılacak. Daire sahiplerinin ısındığı veya kullandığı kadar yakıt parası ödemesinin sağlanması amacıyla radyatörlere termostatik vanalar ve daire girişlerine kalorimetre (ısı ölçer) takılacak.

KAYABAŞI BAŞLIYOR

Kayabaşı toplu konut alanında inşaat çalışmaları bu yıl içinde başlayacak. Toplam 60 bin konut yapımı öngörülen projede ilk aşamada yapılacak 8 bin 790 konut için ihale süreci başlatıldı. Bu kapsamda ilk ihale 11 Eylül'de ilk 42 konutun inşaası için yapılacak.

Bugün