TOKİ turizme el attı Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın haberi yok

TOKİ turizme el attı Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın haberi yok


Kültür ve Turizm Bakanı,"TOKİ ile Maliye Bakanlığı'nın Çanakkale'den Mersin'e kadar yapacağı çalışmalar hakkında Bakanlığımın bilgisi bulunmamaktadır" dedi.


Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, CHP Muğla Milletvekili Fevzi Topuz'un,  TOKİ  Başkanı Erdoğan Bayraktar'ın `Çanakkale'den Mersin'e kadar sahil bandında özellikle kaplıcaların bulunduğu yörelerde, yabancılar için villa kentler ve tatil köyleri kuracakları"nı açıklamasıyla gündeme gelen projeyle ilgili soru önergesine "TOKİ ile Maliye Bakanlığının Çanakkale'den Mersin'e kadar olan sahil bandında yapıldığı belirtilen çalışmaların içeriği hakkında Bakanlığımın bilgisi bulunmamaktadır" karşılığını verdi.

Bakan Günay'ın "bilgim yok" dediği proje ise Kültür ve Turizm Bakanlığının "Termal Turizm Kentleri Projesi"nin yürütüldüğü alanları kapsıyor.

CHP'li Topuz, Bakan Günay'ın soru önergesine verdiği yanıtın, TOKİ tarafından yürütülen `potansiyel turizm alanları dahil her türlü kamu arazilerinin' yabancılara satışını öngören projenin içeriğinden ve sınırlarından haberdar olmadığını doğruladığını kaydederek "yapılmak istenen proje, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın görev ve sorumluluk alanına müdahaledir" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, CHP Muğla Milletvekili Fevzi Topuz'un, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar'ın "Çanakkale'den Mersin'e kadar sahil bandında özellikle kaplıcaların bulunduğu yörelerde, yabancılar için villa kentler ve tatil köyleri kuracakları"na yönelik açıklaması ve TOKİ ile Maliye Bakanlığı arasında 17 Mart 2008'de imzalanan protokol konusundaki soru önergesini yanıtladı. Bakan Günay, Topuz'un, "TOKİ ile Maliye Bakanlığı'nın gerçekleştirmek üzere anlaştığı proje hakkında bakanlığınızın görüşü alınmış mıdır?" şeklindeki sorusuna "TOKİ ile Maliye Bakanlığı'nın Çanakkale'den Mersin'e kadar olan sahil bandında yapıldığı belirtilen çalışmaların içeriği hakkında Bakanlığımın bilgisi bulunmamaktadır" yanıtını verdi. Günay, Topuz'un diğer sorularına ise "Proje hakkında bilgi sahibi olunmadığı için Turizm Teşvik Kanunu'na uygunluğu hakkında bir görüş bildirilmesi mümkün olamamaktadır. Her iki kurumun müştereken yürüttüğü projenin detayı hakkında bilgi sahibi olunmadan yorum yapmak mümkün görülmemektedir" gibi karşılıklar verdi.

Proje, bakanlığın termal turizm kentleri projesi alanını kapsıyor

CHP'li Topuz ise Bakan Günay'ın "bilgim yok" dediği TOKİ ile Maliye Bakanlığı arasında protokolü imzalanan projenin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütülen `Termal Turizm Kentleri Projesi'nin yürütüldüğü alanları kapsadığını söyledi. Topuz, "Turizmi Teşvik Kanunu uyarınca ilan edilmiş ve halen yürürlükte bulunan 65 adet Turizm merkezinin dışında, TOKİ'nin yabancılara satmayı planladığı alanlar  İzmir  Dikili ile İzmir-Bergama-Allianoi ve Manisa Soma Menteşe bölgesi Termal Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim bölgesi ilan edilmiştir" dedi.

Bakan projeleri karıştırdı

CHP'li Topuz, Bakan Günay'ın soru önergesinde verdiği yanıtta yer alan "Karadeniz Bölgesi'nin turizm potansiyelinin değerlendirilmesi, alternatif yatırım alanlarının geliştirilmesi ve planlanması amacıyla TOKİ ve bakanlığım arasında 12 Ocak 2007 tarihinde protokol imzalanmıştır. Bu protokol çerçevesinde Ordu, Sinop, Samsun, Giresun, Artvin, Rize ve Trabzon illerinde gerçekleştirilmesi planlanan turizm tesislerine yönelik tespit ve incelemeler bakanlığımca yapılmış ve sonuçları TOKİ'ye bildirilmiştir" sözleriyle ortaya koyduğu projenin ise TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar'ın açıkladığı proje olmadığını söyledi. Topuz, "Bakan Günay'ın verdiği yanıt, TOKİ tarafından potansiyel turizm alanları dahil her türlü kamu arazilerinin yabancılara satışını öngören projesinin içeriğinden ve sınırından haberdar olmadığını doğrulamıştır. Yapılmak istenen proje, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın görev ve sorumluluk alanına müdahaledir" diye konuştu.

Hürriyet